پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد!

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ورزش و بدنسازی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: اشتباهات قبل از مسابقات بدنسازی

به گزارش آکاایران: پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد!

اشتباه اول : گوش دادن به توصیه های افراد مختلف :

 

پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد!
,بدنسازی,پرورش اندام,اخبار بدن سازی,[categoriy]

آکاایران: پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد!

اشتباهات قبل از مسابقات بدنسازی

 

اگر برای آماده سازی خود تحت نظر مربی هستید ، مهم نیست که مربی شما چقدر با تجربه یا کم تجربه  است ، باید فقط و فقط از شروع تا پایان دوره آماده سازیتان تنها به او گوش دهید . اگر تا به حال در رقابتی حاضر شده باشید ، حتما دقت کرده اید که همه دوستان و رفقای شما در باشگاه همزمان با آماده شدن تان برای رقابت به متخصصان خبره ای بدل می شوند ! و مداوم نظر ، توصیه و تجربیات شخصی خود را نثار شما می کنند ، که در مواردی هم در تناقض با چیزیست که مربی تان به شما گفته یا در نظر دارد . مشکل اینجاست که بسیاری از این ایده ها و نظرات می تواند ذهن شما را درگیر کرده و نسبت به برنامه ریزی که مربی برایتان انجام داده ، بدبین کند یا حداقل ابهامات و تردیدهای زیادی در شما بوجود آورد .

به یاد داشته باشید اگر شما به یک مربی مبلغی پرداخت می کنید بخاطر تخصصی است که دارد و اوست که از ابتدا تا انتهای برنامه همراه شماست و متناسب با شرایط تان برنامه را تنظیم می کند ، در حالی که دوستان و اعضای باشگاه تنها گاهی شما را می بینند و تنها از دانش و تجربیات ناقصی برخوردارند ؛ بنابر این هرگز اسیر نظرات افراد غیر کارشناس نشوید .

اشتباه دوم:

عدم توجه به استراحت و خواب کافی

اول از همه ، خواب بخش مهمی از روند آماده سازی شما در هر مرحله ای از مسیرتان است . اگر خواب کافی نداشته باشید ، روند چربی سوزی شما مختل می شود . و استرس و اضطراب در هفته آخر ، بیش از حد معمول افزایش می یابد . این تغییر در کنار کمبود کالری ، می تواند به الگوی نامنظم خواب منجر شود .

افزایش استرس و کمبود خواب به افزایش سطوح کورتیزول منجر می شود ، که در نتیجه مانع از چربی سوزی و باعث افزایش احتباس آب خواهد شد . و فاقد شک توقف روند سوختن چربی ها و احتباس آب بیشتر مورد نظر هیچ بدنسازی در طول یک هفته آخر پیش از رقابت نیست .

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( آکا ایران ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

اشتباه سوم :

تمرین بیش از اندازه و با وزنه های بیش از حد سنگین

در هفته آخر پیش از رقابت ، بدنتان مقدار خیلی زیادی از انرژی تخلیه شده آسیب پذیر است . از این رو ، حتی فکر اینکه رکوردهای تازه ای را در باشگاه از خود جای بگذارید ، باید از ذهنتان پاک کنید .

این نقطه از روند آماده سازی ، تحت ریسک بیشتری از نظر آسیب دیدگی قرار دارید نیبت به اوایل روند آماده سازی یا حتی خارج فصل رقابت . اگر رقابت شما قرار است روز شنبه برگزار شود ، تلاش کنید تا تمرین هوازی  را از روز چهارشنبه پیش از آن متوقف کنید .

این به بدن امکان می دهد تا از بافت های آسیب دیده احتمالی و تجمع اسید لاکتیک رهایی یابد و در نتیجه روی صحنه عضلات شما شاداب تر و تفکیک شده تر به چشم آید . با مقدار بیش از اندازه تمرین هوازی ، باعث صاف به نظر رسیدن بدنتان خواهید شد ، به خصوص اگر در روز های بارگیری کربوهیدرات تمرین هوازی انجام دهید .

من معمولا تمرین هوازی ام را یکشنبه قبل از رقابت متوقف می کنم ، به این دلیل که معمولا تا آن زمان به آمادگی کافی رسیده ام . ولی اگر احساس می کنید چربی شما به اندازه کافی کاهش نیافته ، دوشنبه را به عنوان آخرین جلسه تمرین هوازی خود در نظر بگیرید .

اشتباه چهارم :

رنگ کردن بدن توسط خودتان

مساله ساده ای مثل رنگ بدن می تواند به طور چشمگیری روی مقام نهایی شما در رقابت ، اثرگذار باشد . من بارها این مساله را در مورد افراد حاضر در رقابت ها دیده ام – قبل از رنگ کردن بدن ، آماده به نظر می رسند ، ولی رنگ کردن نامناسب بدن ، استفاده از رنگ بی کیفیت ، یا عدم استفاده از رنگ کافی به خروج آنها از جمع پنج مرد برتر رقابت یا حتی از دست رفتن قهرمانی منجر شده . به خصوص اگر بدنساز بی تجربه ای ( در عرصه رقابت ) هستید ، تلاش کنید تا از شخص ماهری برای رنگ کردن بدنتان کمک بگیرید و از بهترین رنگی که به آنها دسترسی دارید استفاده کنید .

 

در این صورت خیالتان راحت خواهد بود که روی صحنه از این بابت مشکلی نخواهید داشت . شاید خریدن رنگی با کیفیت کمی هزینه بیشتری برایتان داشته باشد ولی فاقد شک ارزشش را دارد به این دلیل که نتیجه نهایی می تواند بسیار بیش از آن مبلغ اضافی که هزینه کرده اید ارزش داشته باشد . به شخصه رنگ های کمپانی های مطرح مختلفی را تجربه کرده ام و همگی هم نتایج خوبی داشته اند . ولی رنگ برنز رو به قهوه ای را نسبت به رنگهایی که به نارنجی یا قرمز تمایل دارند ترجیح می دهم.

اشتباه پنجم:

حذف زود هنگام آب

مشابه دیگر اشتباهاتی که به آن ها اشاره کردم ، قطع مصرف آب هم اگر به اشتباه انجام شود می تواند اثر بسیار منفی بر ظاهر و شرایط بدنی شما داشته باشد . آب گیری مساله حساسی است و البته می تواند خطرناک هم باشد . به یاد داشته باشید ، عضلات شما نیاز به آب دارند برای اینکه ظاهر بزرگ ، گرد و کاملی دارا باشند . حذف زود هنگام آب می تواند باعث می شود تا بدن شما شروع کند به کشیدن آب نه تنها از زیر پوست بلکه از عضلات شما ، و این باعث می شود تا عضلات گرد شما به ظاهری صاف و بی کیفیت برسند .

 

شخصاً هرچه بتوانم برای مدت طولانی تری نوشیدن آب را حفظ کنم ، بدنم روی صحنه ظاهر بهتری دارد . نمی توانم به طور ۱۰۰ درصد به شما بگویم که چه زمانی باید آب را قطع کنید ، چون به احتمال زیاد مربی شما پروتکلی دارد که بر اساس آن عمل می کند .

ولی اگر مصرف آب را زود تر از سه روز پیش از رقابت کاهش دهید ، درواقع در جهت کم آبی بدن و صاف شدن عضلات تان روی صحنه رقابت برنامه ریزی کرده اید . من تا جمعه شب آب را قطع نمی کنم . باید در این مورد با مربی خود صحبت کنید تا متوجه شوید برای آب گیری چه برنامه ای دارد .
تهیه شده در آکا ایران (ادکوان – Edcoan.ir)

.

منبع :

پنج اشتباهی که در هفته آخر قبل از مسابقه نباید مرتکب شد! گردآوری توسط بخش آموزش بدنسازی و پرورش اندام سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات