آکاایران: به گزارش آکاایران: بسیاری از افراد را مشاهده می کنیم که دارای گردنی کوتاه یا لاغر می باشند.


مباحث علمی و فنی برای حرکات گردن - آکا

آکاایران: مباحث علمی و فنی برای حرکات گردن

در بحث پرورش اندام، تناسب اندام و ایتنس عدم هماهنگی حجم و فرم عضلات گردن تمام زیبائی و تناسب اندام را به هم می ریزد و یا به عنوان یک نقص آشکار می شود. عضلات گردن در حساس ترین منطقه حیاتی بدن انسان است.

در این ناحیه اعصاب اصلی و رگ های خون رسانی (سرخرگ ها)  و رگ های خونی سیاهرگ ها که مسوول بازگشت مواد زائد از سلولها و سموم گازی از آنهاست و همچنین مهره های گردنی که شاهرگ ها، اعصاب اصلی بدن و حیات انسان به آن وابسته است، قرارا دارند. همچنین ساختمان صدا سازی انسان در ناحیه جلوی گلو (سیب آدم) در گردن واقع است. غذا پس از بلع و جویدن از این ناحیه (مری) عبور می کند. نای یعنی محل ورود و خروج هوا در همین ناحیه مستقر است و این ناحیه حیاتی باید کاملا مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.
بنابراین بارها و بارها مشاهده شده است که بعضی از ورزشکاران به ویژه در رشته های ورزشی غیر از پرورش اندام، وزنه برداری، پاورلیفتیگ، کشتی و جودو دارای گردنی بسیار لاغرند که هر بیننده ای انتظار دارد ورزشکار از گردنی مناسب حجیم برخوردار باشد. در حالی که در اکثر این ورزشکاران به علت عدم توجه به حرکات گردن این ناحیه بسیار لاغذ بوده و از زیبایی لازم برخوردار نیست. استحکام بخشیدن این ناحیه از نقطه نظر اهمیت و موقعیتی که دارد از آسیب و بروز مشکلات گردنی، عضلانی، عصبی می کاهد.
این مختصات و ویژگی ها تنها برای آقایان نیست؛ بلکه برای خانم ها نیز صادق است. بعضی از خانم ها علاوه بر لاغری شدید در ناحیه گردن داری شانه هایی تنگ و ناموزون می باشند که با کمی تأمل و اراده تمرینی این مشکل به راحتی قابل حل خواهد بود. اینگونه خانم ها می توانند با صرف کمی تمرین گردن و شانه از تناسب اندام و فرم بدنی متناسب و دلپذیر برخوردار شوند.
افزایش استقامت عضلانی در ناحیه گردن غالباً در رشته های قدرتی مثل کشتی و جودو از اهمیت بسیاری برخوردار است. هر چند هدف این ورزشکاران حجم عضلانی در ناحیه گردن نیست؛ اما به علت درگیری تکنیکی آنها در رشته ورزشی خود ناحیه عضلات گردن از استقامت عضلانی و نیز رشد قابل قبولی برخوردار می گردند.
در رشته ورزشی پرورش اندام، فیتنس، تناسب اندام و زیبائی اندام رشد عضلات گردن با حجم بیشتر به زیبائی های بدن می افزاید. متأسفانه شاهد ضعف شدید عضلانی گردنی در ۸۰% ورزشکاران پرورش اندام و قهرمانان (حتی در رده قهرمانی قبل) هستیم.
بنابراین اجرای حرکات گردن باید در هر جلسه تمرین برای پیشگیری از آسیب و رشد عضلانی اجرا شود. برای این منظور باید برای هر جهت حرکت گردن ۱۵- ۱۲ بار تکرار نمود، حتی فاقد وسیله و در صورت عادت به این میزان فشار می توان با دستگاه و یا تسمه ویژه گردن تمرین کرد.
سرعت اجرای حرکات گردن در هر جهت، حتما باید آهسته و آرام و تمرکزی باشد، به قسمی که سائیدگی در مهره های گردنی مشاهده نشود و یا درد عصبی را به همراه نداشته باشد.
حرکات گردن را می توان ایستاده و نشسته فاقد وسیله با تمرکز و کنترل شدت انقباض عضلات، ماه ها اجرا کرد. پس از عادت کردن به تمرین بالا اکنون می توان روی میز این حالات را اجرا نمود، این تمرینات را همچنان باید ادامه داد تا سرانجام بتوان با دست در هر جهت گردن علاوه بر انقباض تمرکزی، فشار آورده و سوزش عضلانی را احساس کرد. در صورتی که این تمرین نیز طولانی اجرا گردد، اکنون باید از یار کمکی با فشار تحمل و فاقد آسیب نواحی حساس گردن، کمک گرفت. خونسردی و اجرای ملایم حرکت یار کمک دهنده نقش مهمی در پیشگیری از آسیب مهره های گردنی و رگ های عصبی ایفا می نماید. پس از گذشت مدتی اکنون می توان از تسمه گردن استفاده گردد. انتخاب وزنه باید از سبک به متوسط و در زمان آتی سنگین باشد.
حال که مدت های مدیدی از این سیکل و مراحل و چرخه گذشته است می توان حرک گردن را تغییر داده و روی دستگاه های کششی ویژه آنها را تقویت نمود.
متأسفانه باشگاه داران و مربیان و سازندگان دستگاه های کششی ویژه گردن، به این ناحیه از بدن اهمیتی نمی دهند و به همین علت ضعف گردن در هنرجویان و ورزشکاران در پرورش اندام و اکثر رشته ها بسیار مشاهده می شود. تفاوتی نمی کند که شما حرکات گردن را با دستگاه یا تسمه گردن و یار کمکی و یا فاقد وسیله اجرا کنید. مهم آن است که به هر حال شما به این ناحیه توجه کنید.
بهترین شیوه برای داشتن عضلات گردنی دلپذیر و برازنده یک ورزشکار به عنوان یک هنرجوی پرورش اندام و یا فیتنسگر آن است که از روش های مرحله به مرحله پیشنهادی فوق پیروی کنید. زیرا با وجود تنوع تمرین باید فاقد آسیب همچنان به تمرین خود ادامه دهید.

.

منبع :

تبلیغات