آکاایران: به گزارش آکاایران:  آیا می دانید •••

استروئیدها چگونه ترکیباتی هستند؟ 

استروئیدها شامل مواد شیمی…………………………………………

 


استروئید (مرگ تدریجی)! - آکا

آکاایران: استروئید (مرگ تدریجی)!

ادامه مطلب: استروئید (مرگ تدریجی)!


آیا می دانید •••

استروئیدها چگونه ترکیباتی هستند؟ 

استروئیدها شامل مواد شیمیایی گسترده ای هستند که هم از گیاهان و هم از حیوانات بدست می آیند همانند کلسترول ، سم وزغ ، هورمونهای جنسی و سموم گیاهی. در این جزوه به بحث در مورد یک گروه از خانواده استروئیدها به نام « استروئیدهای آنابولیکی » می پردازیم. این مواد ترکیبات شیمیایی سنتز شده هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون هستند.

این داروها توسط ورزشکارانی که قصد تقویت قدرت عضلانی و بدنسازی دارند یا توسط کسانی که سعی می کنند با تقویت عضلات خود بهتر به نظر برسند به مصرف می رسند.

ایا استفاده های پزشکی برای استروئیدهای آنابولیکی وجود دارد؟

بله … استفاده های خاص و محدودی در زمینه پزشکی برای این مواد وجود دارد.

در این جا بیشتر به بحث در مورد رابطه این داروها با ورزش می پردازیم. برخی پزشکان به تجویز این داروها برای ورزشکارانی می پردازند که قصد افزایش قدرت و کارایی خود را دارند. بهر حال امروزه مصرف این مواد در این زمینه از سوی پزشکان ممنوع شده است.

چرا برخی از ورزشکاران از استروئــــیدهای   آنابولیک   استفـاده می کنند؟

ورزشکارانی که از این مواد استفاده می کنند عقیده دارند این مواد به افزایش قدرت و کارایی آنها از طریق  افزایش  اندازه  و  نیروی  عضلات  کمک می کنند ، زیرا این مواد به ورزشکاران این توانایی را می دهند که تا مدت زمان زیادتری فعالیت دارا باشند در حالی که خستگی و درد کمتری در عضلات خود حس می کنند.همچنین آنها عقیده دارند استروئیدها آنها را مشتاق تر ، گستاخ تر ، فعالتر و با انگیزه تــــر می سازند.برخی از ورزشکاران فکر می کنند استروئیدها باعث افزایش نیروی جنسی در آنها می شود.

استروئیدها چگونه بر شما اثر می کنند؟

از جنبه روانی ، استروئیدها فرد را تهاجمی ، عصبی ، بی طاقت ، بی حوصله و دچار بدبینی می کنند. نوسانات رفتاری و ذهنی کاملاً احساس خوشی و در لحظه ای دیگر احساس کسلی و ناراحتی به مصرف کننده دست می دهد. از جنبه جسمانی ، استروئیدها باعث سردرد ، خونریزی از بینی ، درد معده ، آکنه (جوش صورت) ، افزایش فشار خون و بالا رفتن ضربان قلب می گردند. برخی از مصرف کنندگان از کاهش انعطاف پذیری بدن خود شکایت می کنند. احتباس مایعات در بافتها و سفت شدن عضلات رخ می دهد و به علت مشکلات ایجاد شده در تاندونهای بدنشان بیشتر در معرض آسیب هستند. زنان و دخترانی که برای مدت طولانی از استروئیدها استفاده می کنند ظاهری مردانه به خود می گیرند. صدای آنها کلفت شده و رشد مو روی صورت و بدنشان به جز روی سرشان افزایش می یابد. امکان دارد دچار طاسی هایی با الگـوی « طاسی مردانه » شوند. مصرف استروئیدها باعث نازائی زنان نیز می گردد. در مردان و پسرانی که برای مدت طولانی از استروئیدها استفاده می کنند رشد سینه ها ، کوچک شدن بیضه ها ، کاهش تعداد اسپرم ها و گاهی ناتوانی جنسی دیــــده می شود.  

آیا استروئیدها خطرناک هستند؟

بله … به دلایل زیر:

استروئیدها باعث توقف رشد در افراد جوان می شوند در حالیکه امکان جبران آن موجود نیست.
استفاده طولانی مدت و زیاد از استروئیدها  باعث صدمات غیر قابل بازگشت کبدی و سخت شدن شریانها می گردد که منجر به بروز سکته های قلبی و مغزی می شوند.
شخصیت فرد ممکن است تخریب شود. در اثر استفاده طولانی مدت افراد دچار بدبینی و حتی خشونت می گردند. معمولاً ، این افراد قادر به درک آنچه دراطرافشان رخ میدهد نیستند  در نهایت  دوستان  و  خانواده  خود  را  نیز  از  دست می دهند. 
افرادی که استروئیدها را به صورت تزریقی مصرف می کنند در معرض خطر عفونت های ناشی از سرنگ های آلوده و یا هپاتیت و یا ایدز ناشی از سرنگهای مشترک هستند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف استروئیدها روی سیستم ایمنی اثری مشابه ایدز دارد.

.

منبع :

تبلیغات