آکاایران: بهترین محدوده تکرار

به گزارش آکاایران: این مقاله فقط مختص بدنسازان نیست
بهترین محدوده تکرار کجاست؟

هنگامی که تمرین با وزنه را شروع می کنید در نگاه اول ممکن است به نظر برسد این دمبل ها هستند که باعث قوی تر شدن شما می شوند ، ولی موضوع مهمتری است که به عنوان محرک توجه بیشتری به آن داشته باشید و آن تعداد تکرارهای شما است.

تکرارهای پایین با وزنه های سنگین باعث افزایش قدرت بدنی شما می شود، درحالی که تکرارهای بالا با وزنه های سبکتر باعث تفکیک و کات عضلات شما می شود. اگر می خواهید آمادگی جسمانی و عملکرد بهتری در رشته ورزشی تان داشته باشید از ۱-۶ تکرار در تمرینتان استفاده کنید، این تعداد تکرار باعث حجیم شدن عضلات شما نمی شود.


بهترین محدوده تکرار کجاست؟ - آکا

آکاایران: بهترین محدوده تکرار کجاست؟

بهترین محدوده تکرار کجاست؟

چه وقت تکرارها را افزایش دهیم؟
اگر هدف شما رشد عضلات است باید تکرارهایتان را افزایش دهید . انجام ۲-۴ تکرار باعث افزایش قدرت و حجم عضلاتتان می شود ولی عضلات جدیدی برای شما به ارمغان نمی آورد.

سیموت هارلینگ مربی برجسته در رشته تناسب اندام می گوید ۱۰ تکرار مناسب ترین دامنه برای پرورش عضلات شما است و بهترین محدوده آن بین ۱۲-۸ تکرار است. اگر برنامه تمرینی شما هم برای کسب قدرت و هم رشد عضلات باشد ۷ تکرار می تواند شما را به هدفتان برساند . به یاد داشته باشید که رشد عضلات با خستگی کامل تمام فیبر های عضلانی اتفاق می افتد پس قرار نیست که ۳ ست ۱۰ تکراری انجام دهید و باشگاه را ترک کنید . هدف انجام حداقل ۱۰۰ تکرار در هر برنامه تمرینی شما است.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( آکا ایران ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

برای تناسب عضلانی
اگر چه در مورد تکرارها قوانین مشخصی وجود دارد ، ولی در بعضی موارد استثنا ، هم وجود دارد ممکن است بعضی فرم های بدنی به دامنه تکرارهای استاندارد پاسخ لازم را ندهند بسیاری از افراد تارهای کند انقباض بیشتری نسبت به تارهای تند انقباض دارند یا بعضی دیگر برای پرورش عضلات شان نیاز به انجام چند تکرار بیشتر یا چند تکرار کمتر دارند .

البته این نکته در مورد عضلات هم صدق می کند . برای مثال برای پرورش و بیرون کشیدن عضلات پا باید تکرارهای بیشتری انجام دهید. یعنی ۱۵-۱۲ تکرار. اگر می خواهید عضلاتی مانند یک دونده سرعت داشته باشید باید تکرارهای کمتری انجام دهید به این دلیل که زمان کمتری طول می کشد تا عضلات تند انقباض شما به مرز خستگی برسند و بالعکس اگر می خواهید عضلاتی مانند دونده های ماراتن داشته باشید باید تکرارهای بیشتری انجام دهید.
چه زمان وقت تغییر تکرارهاست؟
هنگامی که تکرارهای تعیین شده فشار لازم را به عضلات نمی آورد و نسبت به گذشته تمرینات را در محدوده راحت تری انجام می دهید زمان تغییر در تعداد تکرارهاست.. انجام مداوم ۱۲-۸ تکرار برای رشد و نمو عضلات حداکثر نتیجه را به شما نخواهد داد. بدنسازانی که برای همیشه در یک محدوده تکرار باقی می مانند بسیاری از فواید تمرین را از دست می دهند. در سال های گذشته افرادی مثل آرنولد و بسیاری دیگر علاوه بر داشتن بدنی تنومند و عضلاتی حجیم از قدرت کافی عضلانی هم برخوردار بودند.

ولی امروزه شاید کمتر افرادی دیده می شوند که هر دو فاکتور را هم زمان به هم دارا باشند. جابجایی بین تمرینات قدرتی و حجیم سازی هر ۴-۶ هفته ای به صورت دوره ای و متناوب بدن شما را شاداب و تازه نگه داشته و شما را زود تر به اهداف تمرینی می رساند. اگر این کار را انجام دهید به دلیل فقدان محرک در تمرینات به سمت فلات تمرینی پیش خواهید رفت و نتایج متوقف می شوند.
انجام دامنه تکرارهای بیشتر باعث پایداری بهتر در مفاصل شما می شود و به شما نشان خواهد داد که چه وقت برای بلند کردن وزنه های بیشتر آماده هستید . بنابر این از تکرارها به خوبی در تمریناتتان استفاده کنید.

تهیه شده در آکا ایران (ادکوان – Edcoan.ir)

.

منبع :

تبلیغات