آکاایران: با قهرمانان بدنسازی

به گزارش آکاایران: ویکتور مارتینز و بازو فاقد تمرین زدگی
انجام ست های بسیار زیاد از تمرین جلوبازو شاید برای بعضی از حرفه ای ها موثر باشد اما برای اکثر بدنسازها این ایده تمرینی برای جلوبازوها افتضاح به حساب می آید!
ما برای تمام کارهای که داخل باشگاه انجام می دهیم از بازوهای خود کار زیادی می کشیم و از همین لحاظ باید خیلی مراقب باشیم تا دچار تمرین زدگی در بازوها نشویم.

من برای جلوبازوها ۱۰ الی ۱۲ ست تمرین می کنم و معمولا ۳ الی ۴ ست از حرکات جلوبازو هالتر ، جلوبازو لاری و جلوبازو دمبل روی میز بالاسینه انجام می دهم. می توانید برای عضلات براچیالیس یک حرکت چهارم هم مثل جلوبازو چکشی یا جلوبازو هالتر مچ بر عکس را در برنامه اضافه کنید به شرطی که هر حرکت را فقط ۳ ست اجرا کنید.


با قهرمانان بدنسازی - آکا

آکاایران: با قهرمانان بدنسازی

با قهرمانان بدنسازی

نکته مهم دیگر در تمرین جلوبازو این است که باید اندکی وزنه ها را سبک تر انتخاب کرد و آنها را کامل انقباض داد تا تفاوت بزرگ بوجود آید . بر اساس تجربه ای که دارم تمرین سنگین با تکرارهای کم نمی تواند برای جلوبازوها کاری بکند!
دامنه تکرارهای من معمولا بین ۱۲ الی ۱۵ ست است.


با قهرمانان بدنسازی - آکا

برانچ وارن و بدنسازان توهم زده
روی صحنه مسابقات وقتی میبینیم بعضی از بدنسازان حرفه ای طوری راه می روند که بیشتر شبیه پنگوئن هستند خنده ام می گیرد. در هر باشگاهی به طور متوسط یکی از این افراد هست که دچار سندرم “بزرگ مرد کوچک” شده است. حتی در باشگاه متروفلکس، یک نفر داریم که اسم “آقای زیربغل” را به او داده ایم چون دائم زیربغل های خود را در حالت انقباض حفظ می کند. فکر نمی کنم بیشتر از ۸۶ کیلو وزن داشته باشد اما طوری راه می رود که انگار بیش از ۱۳۵ کیلو است.
ما به خودش هم می گوئیم آقای زیربغل، و او متوجه نیست که این اسم را که برایش انتخاب کرده ایم از جهت تعریف و تمجید نیست!
شاید فکر کنید وقتی که کنار افرادی مثل من و جانی جکسون است به خودش سختی نمی دهد اما جالب است که در این مواقع خودش را منقبض حفظ می کند. اگر این افراد فکر می کنند از آن چیزی که هستند بزرگتر دیده می شوند چه اهمیتی دارد؟
آنها کسی را فریب نمی دهند و در واقع تنها کسی که فریب می دهند، خودشان هستند.


با قهرمانان بدنسازی - آکا

جانی جکسون و تمرین با ست های عادی
معمولا روش تمرینم این است : مقدار کم، شدت بالا، پیشرفت در مقدار وزنه و تمرین غریزی.
برای هر عضله بدن حدود ۹ ست اجرا می کنم. هر از گاهی وقتی که حس می کنم انرژی زیادی دارم و به خوبی استراحت داشتم، شاید ۱۲ ست کار کنم اما اکثر اوقات روی همان ۹ ست متمرکز هستم.
۳ حرکت دارم هر کدام را ۳ ست اجرا می کنم. هیچ کدام از ست ها را تا ناتوانی مطلق انجام نمی دهم. اکثر ست ها را با ناتوانی در انجام درست حرکت به پایان می برم. از ۹ ستی که انجام می دهم ۵ تا ۷ ست تا ناتوانی است.
در دوره حجم بین ست ها استراحت بیشتری دارم و زمان مسابقه فقط به حدی استراحت می کنم که وزنه را تنظیم کنم یا حداکثر ۳۰ ثانیه استراحت می دهم مگر آنکه خیلی خسته شده باشم. با این اوصاف تمرین طی ۴۵ دقیقه به پایان می رسد.
گاهی اوقات بیشتر از یک عضله را در روز تمرین می دهم که باعث طولانی تر شدن تمرین می شود. نکته این است که تمرین تا جایی انجام می شود که حس کنم عضله ام کامل تمرین داده شده ساعتی ندارم که بخواهم مدت تمرین را کنترل کنم . بعضی تمرینات طولانی تر هستند.
همیشه سعی می کنم وزنه را در هر ست افزایش دهم و معمولا وزنه و تکرار آخرین ست را به خاطر می سپارم تا در جلسه بعدی تمرین بتوانم رکورد جدیدی ثبت کنم.


با قهرمانان بدنسازی - آکا

دکستر جکسون و الگوی تمرین در دوره رژیم
در دوره ای که رژیم مسابقه دارید باید تا جایی که می توانید سنگین و در عین حال این تمرین کنید . این یعنی توجه کردن به این حقیقت که وزن بدنتان کمتر شده، غذای کمتری می خورید و مسائل خاص خود را دارید .
همچنین لازم است به حس خود توجه کنید ، چرا که سطح انرژی می تواند در کل دوره رژیم شما اثری تعیین کننده داشته باشد. روزهایی که حس می کنید خسته هستید و مصرف کربوهیدرات تان خیلی پایین است باید سبکتر کار کنید و در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( آکا ایران ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

من همیشه درباره نیاز به رفتارهای زیرکانه در مورد تمرین و گوش دادن به ندای بدن تذکر داده ام. در دوره آماده سازی مسابقه همیشه روزهایی هست که حس بسیار خوبی دارم و سراغ وزنه هایی سنگین می روم اما هرگز دامنه تکرار را کمتر از ۸ الی ۱۰ نمی گیرم.
دیگر اوقات هم می دانم که روز خوبی برای سنگین رفتن نیست، بنابر این سنگین کار نمی کنم. درباره مسئله کاهش سایز در رژیم مسابقه باید بگویم که فکر نکنید که با اندکی کاهش دادن وزنه های تمرین عضلاتتان ریز می شوند.
اگر بخواهید در کل ۱۲ هفته رژیم وزنه های سبک و تکرارهای زیاد را در دستور کار خود بگذارید، بله احتمال دارد که بدنتان به طور کلی صاف و و کم برجستگی شود. باز هم متذکر می شوم که در رژیم تا حداکثر ممکن سنگین و وابسته به حس آن روز وزنه بزنید.

تهیه شده در آکا ایران (ادکوان – Edcoan.ir)

.

منبع :

تبلیغات