پروتز چانه،عمل پروتز چانه،هزینه پروتز چانه،عوارض پروتز چانه،انواع پروتز چانه

دنیای امروزه دنیایی است که مد و زیبایی جزء جدانشدنی زندگی انسان ها شده است. همه افراد برای آنکه چهره و اندام زیبایی داشته باشند راه های مختلفی را امتحان می کنند حتی حاضرند خود را به زیر تیغ جراحان ببرند و به آن سطح زیبایی که می خواهند برسند. اما یکی از عمل های زیبایی که این روزها بسیار انجام می شود، عمل پروتز چانه است. پروتز چانه برای کسانی که صورتی با چانه کوتاه یا بدون چانه دارند مناسب است. اما پروتز چانه چگونه انجام می شود؟ انواع پروتز چانه کدامند؟ چه کسانی باید پروتز چانه انجام دهند؟ عوارض پروتز چانه کدامند؟ اگر می خواهید به پاسخ این سوالات برسید و تمام ابهاماتتان در رابطه با پروتز چانه برطرف شود با این مقاله از سایت آکاایران همراه باشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم به پروتز چانه،عمل پروتز چانه،هزینه پروتز چانه،عوارض پروتز چانه،انواع پروتز چانه و نکات تکمیلی در این خصوص بپردازیم. از شما همراهان همیشگی آکاایران دعوت می کنیم همچنان ما را همراهی کنید.

پروتز چانه :

پروتز چانه عوارض

عمل پروتز چانه

در صورتیکه برجستگی چانه شما در نمای نیمرخ کم و چانه عقب کشیده باشد شما ممکن است کاندید جراحی پروتز چانه باشید. در جلسه مشاوره وضعیت فک بالا و پایین ، وضعیت دندانها و پوزیشن دندانهای ردیف بالا و پایین بررسی شده و در صورتیکه صورت شما تنها احتیاج به برجسته کردن ناحیه چانه داشته باشد شما کاندید جراحی پروتز چانه می شوید. برای پروتز گونه از ژل چه دائمی و چه موقتی به هیچ عنوان استفاده نمی شود. دو روش برای تعبیه پروتز وجود دارد.یکی از طریق دهان و دیگری از طریق پوست ناحیه چانه .اگرچه در روش داخل دهانی برشی روی پوست نخواهد بود اما به دلیل وجود محل برش در داخل دهان و در مجاورت باکتریهای دهان احتمال عفونتهای زخم و پروتز و تشکیل فیستول های دهانی در این شیوه شایعتر است.اسکار محل برش کوچک و در ناحیه زیر چانه و بدون دید است و در اکثریت افراد بسیار محو می باشد. می توان جراحی پروتز چانه را همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام داد.

پروتز چانه هزینه

هزینه پروتز چانه

ممکن است شما از شکل چانه خودتان راضی نباشید و تمایل داشته باشد چانه برجسته تری داشته باشید. از همان نیم رخ های هالیوودی که در تبلیغات لوازم آرایشی و بهداشتی، زیاد می بینید. شاید هم پس از یک تصادف رانندگی، شکل چانه تان از حالت افتاده باشد. در این شرایط، شما کاندیدای مناسبی برای جراحی چانه و کار گذاشتن پروتز در چانه تان خواهید بود.... عمل جراحی برجسته سازی چانه با پروتز این روزها در دنیا در میان مردان هم طرفداران زیادی دارد؛ چرا که داشتن چانه ای قوی و برجسته یکی از شاخصه های زیبایی چهره در صورت آقایان است که در کنار داشتن آرواره هایی چهارگوش، پوستی آفتاب سوخته، چهره ای بدون چروک و بدون چربی اضافه، چهره آقایان را زیباتر و جذاب تر می کند.

هزینه پروتز چانه

 اینها فاکتورهایی است که متخصصان زیبایی برای یک چهره زیبا برای مردان در نظر می گیرند. برجستگی و فرم صورت هنرپیشگان سینما، خیلی ها را وسوسه می کند که به فکر برجسته سازی بخش های گوناگون چهره خود بیفتند و به ویژه خانم های جوانی که به دنبال زیبایی های هالیوودی اند، از این نظر، بیشتر در معرض خطرند. حتما شما هم شنیده اید که پروتزهایی در بازار وجود دارد که می توان با کار گذاشتن آن در صورت، گونه یا چانه، این بخش های صورت را برجسته تر کرد و به فرم دلخواه دست یافت. نتایج مطالعات متعدد دانشمندان نیز نشان می دهد که چانه و گونه برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت است. به صورت طبیعی، قوس گونه ای که بخشی از استخوان گونه است، موجب برجستگی گونه ها می شود. در حقیقت، کسانی که گونه های برجسته ای دارند، به صورت ارثی، اسکلت صورت شان به این شکل درآمده است. در بعضی افراد نیز استخوان های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی حالتی دارند. چانه سنجی به طور ایده آل، در یک نمای نیم رخ، خط عمودی که از کنار لب پایین شما کشیده می شود، باید به چانه شما برسد.

عوارض پروتز چانه

عمل پروتز چانه

 اگر نوک چانه شما عقب تر از این خط باشد، یعنی چانه شما عقب تر از حالت ایده آل است و در این شرایط ممکن است تقویت چانه یا همان جلوتر آوردن آن، برای هماهنگ کردن اجزای صورت شما لازم باشد ولی اگر نوک چانه شما از این خط عمودی جلوتر باشد، آن وقت شما چانه ای بیرون زده خواهید داشت که می توانید با مشورت یک جراح پلاستیک، از کوچک تر کردن چانه تان سود ببرید. یک چانه ایده آل و متناسب می تواند حالت لب ها، دندان ها و بینی شما را بهتر کند. پروتز چانه این جراحی را می توان با یک بی حسی موضعی و در مواردی نیز به وسیله بی هوشی عمومی انجام داد. جراح، برشی کوچک در داخل دهانتان یا زیر چانه تان ایجاد خواهد کرد.

یک پروتز مخصوص چانه، زیرپوشش استخوان چانه شما کار می گذارد و برش را با بخیه های قابل جذب می بندد و شما ساعاتی پس از انجام این جراحی از بیمارستان مرخص خواهید شد. اگر این جراحی به وسیله یک متخصص جراحی پلاستیک ماهر انجام شود، به طور معمول، عوارض آن نادر است. برای اینکه از نتیجه عمل جراحی چانه تان راضی باشید، پیش از کار گذاشتن پروتز در چانه تان خواسته هایتان را به طور دقیق با جراح تان در میان بگذارید تا از عمل جراحی توقعات بیش از اندازه نداشته باشید. جراحی فک گاهی اوقات برای برجسته تر کردن چانه نیاز به کار گذاشتن ایمپلنت (پروتز) در چانه نیست.

اگر فک پایین شما خیلی عقب رفته است و نیمه تحتانی صورت شما تورفته به چشم می آید، راه دیگری نیز برای برجسته تر نشان دادن چانه شما وجود دارد و آن، جراحی فک است. در این جراحی، جراح فک و صورت، فک پایین شما را جراحی خواهد کرد و آن را در موقعیت قدامی تری قرار خواهد داد. در این صورت، چانه شما برجسته تر به نظر خواهد آمد؛ به ویژه اگر چانه تان برجستگی استخوانی طبیعی را داشته باشد، شما با این جراحی، به شکل و فرم دلخواه تان دست خواهید یافت.

جراحی فک و پروتز چانه گاهی برای دست یابی به فرم دلخواه فک و چانه لازم است هر ۲ عمل جراحی روی صورت شما انجام شود؛ یعنی علاوه بر اینکه فک پایین شما جراحی شده و در موقعیت جلوتری قرار داده می شود، پروتزی نیز در چانه شما کار گذاشته خواهد شد. این عمل جراحی سنگین تر خواهد بود و شما باید خود را برای دوره استراحت طولانی تری آماده کنید.

منظور از پروتز چانه چیست؟

پروتز چانه

جراحى چانه (Mentoplasty) یک نوع عمل جراحى مى باشد که براى تغییر شکل چانه صورت مى گیرد.

این تغییر شکل مى تواند بصورت افزایش طول چانه ، جلو آوردن چانه و یا کوتاه کردن و عقب بردن چانه باشد. براى این منظور از پروتز هاى مختلف با اندازه ها و شکل هاى مختلف استفاده مى شود در بعضى موارد مى توان استخوان چانه را با وسایل مخصوص بریده و بعد از تغییر محل استخوان را با پیچ و پلاک ثابت کرد. (Genioplasty)

جراحى چانه را مى توان از داخل دهان و یا با ایجاد برش کوچکى حدود ٢ سانتیمتر در پوست زیر چانه انجام داد.

این جراحى در خیلى از موارد همراه با جراحى زیبایى بینى (رینو پلاستى) براى بهبود تناسب بین بینى و چانه و برقرارى هارمونى بیشتر در صورت انجام مى گیرد.

در مواردى که چانه متناسب نباشد بینى بزرگتر و یا کوچک تر از حد معمول بنظر مى رسد.

این جراحى با بی حسى موضعى ، IV sedation و بیهوشى عمومى قابل انجام مى باشد.

مدت عمل جراحى حدودا یک ساعت مى باشد.

پانسمان معمولا براى ۴٨ تا ٧٢ ساعت در موضع باقى مى ماند و بخیه ها بعد از یک هفته برداشته مى شوند.

بهتر است ٢۴ تا ۴٨ ساعت اول استراحت کنید و از خوردن غذاهاى سفت و صحبت کردن طولانى خوددارى نمایید.

مختصر احساس درد و تورم در ناحیه چانه وجود دارد که ممکن است با احساس سفتى ،کشیدگى و بى حسى در چانه و فک تحتانى همراه باشد. این حالت کاملا طبیعى بوده و به تدریج در عرض چند هفته از بین خواهد رفت.

بعد از ۵ تا ٧روز مى توانید به سر کار برگردید.

از بین رفتن کامل تورم و طبیعى شدن ظاهر چانه معمولا چند ماه طول مى کشد.

هماهنگی اجزای صورت و تعادل بین این اجزا باعث زیبا بودن و جذاب تر شدن صورت می شود. وقتی از نیم رخ به چهرۀ یک فرد طبیعی نگاه می کنیم چانه مختصری عقب تر از لب پایینی قرار می گیرد. در بعضی از افراد چانه عقب تر از این حد است. اگر میزان عقب بودن زیاد باشد صورت فرد حالت brid face را پیدا می کند و شبیه چهرۀ پرندگان می شود. دراین افراد نیمه میانی صورت و بینی خیلی جلوتر از سایر اجزای صورت است.

تاثیر وضعیت قسمت های مختلف صورت بر یکدیگر و بخصوص تاثیر چانه و بینی بر یکدیگر انکار ناپذیر است. چانۀ عقب رفته بینی معمولی را بزرگ و بینی بزرگ را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد و متقابلاً نزد کسانیکه بینی بزرگی دارند. چانه عقب تر از معمول دیده می شود. به همین دلیل است که عمل جلو آوردن چانه معمولاً همراه با عمل جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

گاهی ممکن است در معاینه چانه عقب تر از حد معمول به نظر برسد امّــا در حقیقت چانه عقب نباشد بلکه فک بالا جلوتر از حد معمول باشد. بعضی مواقع چانه عقب است امّــا وضعیت قرار گرفتن دندانها روی یکدیگر نرمال است. و در افراد دیگری ممکن است تمام فک پایین عقب باشد یعنی دندانهای فک پایین خیلی عقب تر از دندانهای فک بالا باشند.

برای جلو آوردن چانه روش های متفاوتی وجود دارد:

عمل پروتز چانه

الف) تزریق ژل

ب) تزریق چربی

ج) بریدن قسمتی از استخوان چانه و به جلو کشیدن آن

د) گذاشتن پروتز

ژلی که برای برجسته کردن اعضاء بدن منجمله چانه بکار می رود ماده ای مصنوعی است. قوامی شبیه ژلۀ خوراکی دارد. فرمولاسیون آن به گونه ای است که برای بدن بی ضرر باشد. ماندگاری آنها بسته به کارخانه سازنده متفاوت است. این ژلها در سرنگ های انسولین بسته بندی شده، استریل و آماده تزریق هستند. تزریق آنها در مطب قابل انجام بوده، تقریباً بدون درد است و به سهولت انجام می شود. از معایب آن احتمال عفونت و احتمال جابه جایی است.

تزریق چربی نیز روش دیگری برای برجسته کردن چانه است. بدین منظور با بی حسی موضعی چربی از شکم یا ران خود فرد ساکشن می شود. پس از سانتریفیوژ کردن و تخلیص، این چربی در ناحیه چانه تزریق می شود. امتیاز این روش آن است که ماده ای که به چانه حجم می دهد از بدن خود فرد تهیه شده و جسم خارجی نیست. عیب اصلی تزریق چربی میزان جذب بالای آن است به طوریکه پس از 6 ماه میزان زیادی از چربی تزریق شده جذب می شود.

ژنیو پلاستی یا بریدن و جلو آوردن قسمتی از استخوان چانه نیز روش دیگری برای تقویت چانه است. بدین منظور در داخل دهان حد فاصل لب و فک تحتانی برش می دهیم. نسج نرم را از روی استخوان بلند می نمائیم. قسمت پائینی چانه را بریده و به جلو کشیده و در جای مناسب با پیچ های مخصوص ثابت می کنیم. سپس محل برش داخل دهانی را با نخ بخیۀ قابل جذب می دوزیم.

مزیت این روش آن است که از جسم خارجی برای تقویت چانه استفاده نمی شود و چانه را به اندازۀ دلخواه می توان جلو آورد. عیب این روش آن است که احتمال آسیب عصب حسی لب پائین در این حالت بیشتر از روش گذاشتن پروتز است.

استفاده از پروتز برای تقویت چانه و جلو آوردن آن روش مناسبی است. جنس پروتزها و شکل و اندازه و ابعاد آنها متفاوت است و این امر دست جراح را در انتخاب شکل و نوع مناسب برای هر فرد متقاضی جلو آوردن چانه باز نگاه می دارد.

به طور کلی پروتزها از ماده مخصوصی که شبیه پلاستیک فشرده است ساخته شده اند. جنس آنها به گونه ای است که برای بدن ضرری نداشته باشند. این پروتز ها دائمی هستند، جذب نمی شوند و با ضربه نمی شکنند. شکل بعضی از آنها به نحوی است که فقط چانه را جلو می آورد. بعضی دیگر آنوتومیکال هستند یعنی از آناتومی طبیعی چانه پیروی می کنند و نه تنها چانه را جلو می آورند که انحنای طبیعی چانه را نیز پوشش می دهند.

newface.ir- drmahmadi.com- beytoote.com- dr-farhang.com

گردآوری توسط بخش بدنسازی بانوان سایت آکاایران
تبلیغات