آکاایران: متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

bxs1

تئاتر یک ضرورت اسـت. یک ضرورت اجتماعی. همواره بوده و خواهد بود. نمی توان منکرش شد. ضرورتی کـه همگان بر تاثیر شگرفش بر اجتماع در ادوار مختلف اذعان دارند.

روز جهانی تئاتر خجسته باد

 

bxs2

 

تئاتر اتفاقیست کـه در لحظه شکل می گیرد، مثل صبحی بهاریست کـه با تغییر فصل فراموش میشود

شاید بـه همین دلیل نمایشنامه ای کـه بارها و بارها اجرا شده اسـت و همه ی زیر و بم ان را می دانند باز هیجانی برای دیدن اجرای نوین ان وجوددارد . . .

نقل قولی ناکامل از شکسپیر بزرگ : “دار دنیا ؛ بـه سان صحنه تئاتر اسـت “

روز تئاتر مبارک

 

متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاترمتن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

bxs3

 

روز جهانی تئاتر و روز ملی هنر های نمایشی مبارک!

تئاتر بـه طرز بی پایانی مجذوب کننده اسـت چرا کـه بسیار اتفاقی اسـت. تئاتر بسیار شبیه زندگی اسـت.

آرتور میلر «نویسنده، نمایش نامه نویس و مقاله نویس»

 

bxs4

 

هر روزت داستانی پر از اتفاق های ناب

هر لحظه ات پر از نقش های ماندگار

روز جهانی تئاتر مبارک!

 

متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاترمتن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

bxs3

 

من نقش بازى مى کنم

براى همه ی

براى تو اما

زندگى مى کنم ،صحنه جان!

بى تو بى خودم

گُمم ؛ گنگم

با تو جان مى گیرم …

من هرروز را برایت جشن مى گیرم

صحنه جان!

روز تئاتر مبارک

bxs6

بازی زندگی یکی اسـت، لیکن هر بار بازیگران جدیدی ان را بازی می کنند.

۲۷ مارس؛ روز جهانی تئاتر بر هنرمندان و هنردوستان بـه ویژه اصحاب هنرهای نمایشی مبارک.

 

bxs7

 

تئاتر آئینه تاریخ و امروز ماست تئاتر روح زندگى درمن اسـت…

روز جهانى تئاتر مبارک.

 

bxs2

 

تمامی هنرها دست گرمیه تا بزرگ ترینش یعنی هنر زندگی کردن را یاد بگیریم؛ کافیه امروز را بـه تمامی زندگی کنی.

روز جهانی تئاتر رو بـه تمامی دوستانی کـه در صحنه ی زندگی، عشق را بازی می کنند، تبریک می گم

 

متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاترمتن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

bxs9

 

ساختن چیزی کـه نیست …

هستی دادن بـه کسی کـه هویت می خواهد …

و ساختن جهانی دیگر دریک قاب …

قلب ها در دست اوست و لبخند میسازد بر روی گونه ها …

تجربه زندگی دیگر فقط دریک کلمه اسـت تئاتر

تبریک روز جهانی تئاتر بـه تمام هنرمندان و دوستداران این هنر

 

bxs2

 

روز جهانی تئاتر فرصتی اسـت برای بزرگداشت این هنر و گونه های بی شمارش. تئاتر نوعی تفریح و الهام اسـت کـه میتواند میان فرهنگ ها و مردم مختلفی کـه در سراسر جهان زندگی می کنند پل ارتباطی برقرار کند. اما تئاتر حتی بیش از این اسـت؛ چرا کـه میتواند فرصت هایی برای آموزش و اطلاع رسانی نیز فراهم آورد.

 

bxs11

 

چقدر دیدن انسان هاى خوش نیت لذت بخش اسـت؛ کسانى که در کمال زیبایى و وقار افکارشان را روى صحنه، در حضور ما مى پرورانند و براى تحت تأثیر قرار دادن ما بـه جاى حیله و ترفند، صرفاً از حضورِ کاملأ انسانى خود استفاده مى کنند. چه دریافتِ زیبا، درخور توجه و شادمانه اى از تئاتر اسـت و چقدر ما بـه ان نیازمندیم. “راینر ماریا ریلکه” …

روز جهانى تئاتر مبارک …

 

bxs3

 

تئاتر، یک ضرورت اسـت.چیزی شبیه بـه نان. «پیتر شومان»

روز جهانی تئاتر مبارک .

 

bxs13

 

روز جهانی تئاتر، هنری کـه سبک و سیاقش هرگز قدیمی نشده ودر دل تمامی مردم دنیا جای دارد بر تمامی هنردوستان و علاقه مندان بـه هنر تئاتر خجسته باد

 

bxs14

 

متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاترمتن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

27 مارس روز جهانی تئاتر

– هفتم فروردین «27 مارس » مصادف با روز جهانی تئاتر

درسال 1962 میلادی برای اولین بار انیستیتوی جهانی تئاتر «آی تی آی» در ‘هلسینکی’ فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد. این طرح در نهمین کنگره جهانی «آی تی آی» در شهر ‘وین’ پایتخت اتریش با پیشنهاد ‘آروی کی وی ما’ «Arvi Kivimaa» رئیس ان زمان «آی تی آتی» بـه صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انیستیتوی جهانی قرار گرفت و بـه عنوان یک طرح سالیانه و جهانی بـه تصویب رسید.

از ان تاریخ تا بـه امروز، همه ی ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراکز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر «آی تی آی» که متشکل از بیش از 100 عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان بـه دیدن نمایش های صحنه ای و می دانی برگزار می کنند.

انیستیتو جهانی تئاتر «آی تی آی» برای اولین بار درسال 1948 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد «یونسکو» و با حضور تنی چند از فعالان، صاحبنظران و کارشناسان هنر نمایش جهان تاسیس شد و بـه عنوان یک موسسه غیردولتی فعال در زمینه هنرهای نمایشی بـه صورت مشورتی و انجام فعالیت های مشترک از طرف سازمان های مرتبط با ‘یونسکو’ با هدف بسط و توسعه تئاتر بـه عنوان زبانی جهانی برای انتقال مفاهیم مشترک انسانی در جهان فعالیت خودرا آغاز کرد.

متن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاترمتن تبریک روز جهانی تئاتر | پیام تبریک روز جهانی تئاتر

مهم ترین اهداف «آی تی آی» که در حقیقت سنگ بنای شکل گیری این تشکل جهانی بود بر مواردی چون ‘اعتلای مبادلات بین ‏المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی’؛ ‘برانگیختن نیروی خلاقیت و همکاری بین دست ‏اندرکاران تئاتر’؛ ‘آگاه ‏سازی افکار عمومی از لزوم بـه حساب‏ آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه’؛ ‘تعمیق درک مشترک برای تحکیم صلح و دوستی در بین ملت ها’ و ‘پیوستن بـه دفاع از اهداف یونسکو بـه عنوان یک سازمان جهانی’ استوار بود.

برای تحقق این اهداف کلان و رسیدن جامعه جهانی بـه این خواست های بشردوستانه هر ساله انجمن های ملی «آی تی آی» در سراسر جهان ضمن اعلام برنامه های خود بـه «آی تی آی» جهانی، برنامه های خاصی را برای معرفی هنرنمایش بـه عموم مخاطبان بـه عنوان حامیان و سرمایه های اصلی تئاتر هر کشور برگزار می کنند.

در همین راستا، هر ساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر تئاتر و یا افرادی که بـه واسطه نام بزرگشان در تمامی شاخه های فرهنگی و هنری تاثیر گذار هستند، متنی را بـه عنوان پیام روز جهانی تئاتر بر اساس بزرگداشت ها و پنداشت های هنری و انتظاراتی که آن ها از هنر نمایش درسال پیش رو دارند را بـه رشته تحریر در می آورند ودر اختیار «آی تی آی» قرار میدهند.

این مرکز نیز پیام سال تئاتری را بـه تمام مراکز عضو می فرستد و این پیام پیش از انجام هر برنامه ای برای حاضران قرائت می شود ودر بیش از یکصد رسانه دیداری، شنیداری و مکتوب بین المللی منتشر می شود تا عموم علاقه مندان و فعالان این هنر، تلاش خودرا برای تحقق ان شعار در نمایش های تولیدی خود بـه کار برند.

اولین پیام روز جهانی تئاتر توسط ‘ژان کوکتو’ «Jaean Cocteau» نمایشنامه نویس و کارگردان شهیر فرانسوی درسال 1962 میلادی ایراد شد و طی ان همه ی ساله یکی از شخصیت های بزرگ هنر نمایش و یا صاحب نامان بین المللی عرصه فرهنگ وهنر پیام روز جهانی را منتشر می کنند.

در ایران همه ی ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ 9 تا 15 اردیبهشت ماه، بـه عنوان جشن ‘اردیبهشت تئاتر ایران’ برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان ان در سراسر کشور برگزار میشود.

7 فروردین برابرا با 27 مارس روز جهانی تئاتر بر هنرمندان این عرصه مبارک

.

منبع : talab.org