loading...
آکاایران: شیرینی با آرد ذرت نوعی شیرینی خوشمزه و مجلسی است که در خوردن آن حس عجیبی خواهید داشت. تزیین این شیرینی با ترافل های رنگی ظاهری خوشایند به آن داده که باعث شده در مجالس و همچنین از دید کودکان جایگاه ویژه ای داشته باشد. در این مطلب شما را مرحله به مرحله و به همراه تصاویر کامل با طرز تهیه شیرینی با آرد ذرت آشنا خواهیم کرد.
در این مقاله ابتدا قصد داریم درباره آرد ذرت یا نشاسته ذرت صحبت کنیم چیزی که بسیاری از افراد را سر در گم کرده و بسیاری در تمیز این دو از هم مشکل دارند. منظور از آرد ذرت در قنادی و شیرینی پزی، آرد سفید رنگی است که از ذرت سفید به دست می‌آید و در عین لطافت زیاد، با لمس آن خش خشِ کمی احساس می‌کنید. بیشتر مواقع در مواد اولیه دستور‌های قنادی به جای نشاسته ذرت، واژه آرد ذرت به کار می‌رود که در واقع، منظور همان پورد سفید رنگ گرفته شده از نشاسته ذرت سفید رنگ و خشک کردن آن است. با حل کردن نشاسته ذرت در آب، خمیری کاملا نرم و چسبناک به دست می‌آید که هیچگونه زبری ندارد.
درست کردن شیرینی با آرد ذرت کار سختی نیست و در واقع نوعی سرگرمی است. رسپی ارائه شده در این مطلب یک دستور طبخ ایده آل است که برای کودکان بسیار خوشایند می‌باشد. موقع خوردن این شیرینی‌ها احساس می‌کنید کمی خشک هستند و به سقف دهان می‌چسبند که علت آن، ویژگی مربوط به آرد ذرت موجود در این شیرینی‌‌ است. این احساس در خوردن شیرینی کمی عجیب و غریب است و ارزش امتحان کردن را دارد.
مواد مورد نیاز در تهیه این شیرینی عبارتند از: آرد ذرت، شکر، کره، تخم مرغ، عصاره وانیل و ترافل‌های رنگی ریزی که بر روی شیرینی ریخته می‌شوند تا ظاهر آن را جذاب‌تر کنند.
طرز تهیه شیرینی

آکاایران: طرز تهیه شیرینی با آرد ذرت؛ خوشمزه و مجلسی

 

طرز تهیه شیرینی با آرد ذرت


مواد مورد نیاز برای تهیه 50 عدد کوکی ارائه شده، زمان آماده سازی 15 دقیقه و زمان طبخ حدود 12 دقیقه است.  

مواد لازم برای تهیه شیرینی با آرد ذرت
آرد ذرت 250 گرم (2/3+1 پیمانه)
تخم مرغ 1 عدد
شکر 100 گرم (1/2 پیمانه)
کره 125 گرم (1/2 پیمانه)
عصاره وانیل 1 قاشق چایخوری
نمک نوک قاشق چایخوری
ترافل رنگی ریز برای تزیین به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی
 
دستور تهیه: 
 1. فر را روی حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد یا ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم کنید.
 2. سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید.
 3. کره را در ظرفی قرار دهید.
  طرز تهیه شیرینی
 4. شکر را به کره اضافه کنید.
  طرز تهیه شیرینی
 5. عصاره وانیل را اضافه کنید.
  طرز تهیه شیرینی
 6. مواد را با استفاده از همزن برقی، بزنید تا کاملا مخلوط و کرمی شوند.
  طرز تهیه شیرینی
 7. تخم مرغ و نمک را به مخلوط اضافه کرده و به هم زدن ادامه دهید تا خوب با هم ترکیب شده و یک مایه کرم شکل ایجاد شود. مطمئن شوید کره کاملا با تخم مرغ ترکیب شده است.
  طرز تهیه شیرینی
 8. آرد ذرت را اضافه کرده و به هم زدن ادامه دهید تا مواد کاملا با هم ترکیب شده و یکدست شوند.
  طرز تهیه شیرینی
 9. در این مرحله شما باید یک خمیر کاملا نرم داشته باشید که به انگشتان دست نچسبد و به راحتی بتوانید آن را به شکل یک توپ درآورید. اگر خمیر چسبنده است، نگران نباشید، در صورتی که شما بتوانید خمیر را به شکل یک توپ درآورید کمی چسبندگی، مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی اگر خمیر بیش از حد چسبنده باشد در حد خیلی کم آرد ذرت اضافه کنید تا چسبندگی آن از بین برود.
  طرز تهیه شیرینی
 10. خمیر شیرینی را به گلوله‌های کوچکی تقسیم کنید. پیشنهاد ما به شما این است که برای شکل دادن به این گلوله‌های خمیری از روش سنتی استفاده کنید و برای این منظور از یک چنگال و یک کاسه کوچک آرد ذرت استفاده کنید که بتوانید چنگال را در آرد ذرت فرو ببرید.
  طرز تهیه شیرینی
 11. گلوله‌ها را روی کاغذ روغنی در سینی فر قرار دهید، سپس با استفاده از چنگال، همانند آنچه در شکل زیر مشاهده می‌کنید، گلوله‌ها را صاف کنید.
  طرز تهیه شیرینی
 12. چنگال را در آرد ذرت فرو ببرید و از یک زاویه دیگر روی خمیر شیرینی فشار دهید تا حفره‌های کوچکی روی شیرینی ایجاد شود که بعدا ترافل‌های ریز در آن قرار بگیرند.
  طرز تهیه شیرینی
 13. شما همچنین می‌توانید برای شکل دادن به شیرینی از یک دستگاه پرس کوکی استفاده کنید، دستگاه را با خمیر شیرینی پر کنید.
  طرز تهیه شیرینی
 14. قالب شکل مورد نظر را در دهانه دستگاه قرار داده و با فشار خمیر از بالا، خمیر را به شکل دلخواه درآورید.
  طرز تهیه شیرینی
 15. شیرینی‌ها را روی کاغذ روغنی کف سینی فر قرار دهید. 
  طرز تهیه شیرینی
 16. روی شیرینی ها را با ترافل‌های ریز رنگی تزیین کنید.
  طرز تهیه شیرینی
 17. شیرینی برای انتقال به داخل فر آماده است، سینی را در فر قرار دهید.
 18. ۱۲ دقیقه فرصت دهید تا شیرینی‌ها بپزند و به رنگ طلایی روشن درآیند. دقت کنید این شیرینی نباید به رنگ قهوه‌ای درآید.
  طرز تهیه شیرینی
 19. سینی را از فر خارج کرده و اجازه دهید تا شیرینی‌ها روی کاغذ روغنی باقی بمانند تا کاملا خنک شوند.
  طرز تهیه شیرینی
 20. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، شیرینی سمت چپ به روش سنتی و شیرینی سمت راست با دستگاه پرس کوکی شکل گرفته است. شیرینی سنتی کمی ضخیم‌تر از دیگری است، ولی هر دو به یک اندازه خوشمزه هستند.
  طرز تهیه شیرینی

نکته:
برای اینکه راحت‌تر بتوانید ترافل‌های رنگی را روی شیرینی بچسبانید بهتر است انگشت خود را با آب خیس کنید و در ترافل‌ها فرو ببرید تا به انگشت شما بچسبند و سپس انگشت خود را روی شیرینی‌ها فشار دهید، با این کار ترافل‌ها کاملا به شیرینی می‌چسبند.
.

منبع : setare.com

تبلیغات