طرز تهیه نان

آکاایران: طرز تهیه نان شیر ژاپنی


آکاایران: این نان یکی از پر طرفدارترین نانها در کشور ژاپنه . یک مقدار دستور متفاوتی داره که همین تفاوت باعث نرمی و لطافت نان خواهد شد یک نان پنبه ای و نسبتا شیرین و ملایم با رایحه مطبوع
به گزارش آکاایران: اول از همه بگم مواد لازم به دو قسمت تقسیم میشه یکی مواد اصلی خمیر و یکی مایه استارتر نان که تشکیل شده از شیر و آرد مخلوط این دو و حرارت دادن اون باعث میشه آرد آب رو به خودش جذب کنه ( هیدراتاسیون )بعد از حرارت ذرات آرد متورم شده و نشاسته آرد آزاد میشه و یک حالت ژلاتینه پیدا می کنه و این مایه باعث تقویت خمیر نان میشود و رطوبت در بافت خمیر باعث ور آمدن خمیر نان میشه و همین رطوبت باعث نرمی و لطافت نان میشه و از بیات شدن نان جلوگیری می کنه و تا چند روز نان نرم و لطیف باقی می مونه .
این سبک استارتر ژاپنی هست در اصل دو نوع استارتر وحشی یا طبیعی داریم یکی ترکیبی از آب و آرد و مخمر هست و یکی ترکیب آب و آرد که استارتر نوع یک باید حداقل نیم تا یکساعت قبل از خمیر گرفتن نان اماده بشن ونوع دوم که ترکیب آرد و آب هست باید هفته و ماه بگذره تا مخمر ما اماده بشه ولی این سبک ساده تر بعد از مخلوط شدن اب و ارد و درست کردن سس که شباهتی به سس بشامل داره و بعد از سرد شدن در این نان استفاده میشن .
آرد و شیر را با هم مخلوط کرده و روی حرارت متوسط قرار داده و مرتب با مفتول سیمی هم زده تا مایه غلیظی بدست آید و خط مفتول رو کرم استارتر محو نشود . استارتر را در ظرفی غیر فلزی قرار داده و روی استارتر را نایلون کشیده و بگذارید خنک شود . و در یخچال دو یا سه ساعت بگذارید استراحت کن یا اینکه بعد از سرد شدن استفاده کنید . روشهایی مختلفی برای زمان استفاده از استارتر برای این نان استفاده شده که شما می تونید از هر کدامشون به دلخواه استفاده کنید
این استارتر را می توانید از شب قبل درست کنید و در یخچال نگهداری کنید یا اینکه این استارتر را تا سه هفته در فریزر نگهداری کنید .
مواد خشک دستور رو با هم مخلوط کنید آرد الک شده و خمیر مایه و نمک و شکر و شیر خشک و استارتر خنک شده
مواد مرطوب رو با هم رد کاسه دیگر مخلوط کنید . خامه و شیر و خامه و تخم مرغ کمی هم بزنید تا با هم مخلوط شوند .
مواد مرطوب را به مواد خشک اضافه با قاشق هم زده تا خمیر از کاسه جدا شود کره نرم شده را به خمیر اضافه و کمی با قاشق به خورد خمیر دهید .
سطح مورد نظر را آرد پاشی کرده و خمیر را روی سطح ارد پاشی شده به مدت 30 دقیقه ورز دهید اگر از ماشین خمیر گیری استفاده می کنید خمیرگیری با دستگاه راحتر میشود و زمان تقریبا نصف میشود . آرد اضافی به خورد خمیر ندهید به صورت مویی آرد بپاشید می توانید 50 گرم از آرد را از آرد دستور نگهدارید و موقع ورز دادن کم کم به خورد خمیر دهید . در کل میزان آرد در این دستور دقیق 500 گرم است .البته با آرد نان . خمیر را خوب ورز دهید کم کم خمیر در عین حال که نرمه و لطیفه به دست هم نمی چسبد این خمیر را انقدر ورز دهید حدودا نیم ساعت با دست و یک رع با ماشین خمیرگیری تا اگر یک تکه از خمیر را بردارید و در دست بکشید حالت شیشه ای پیدا کن و انگشتان دست از پشت خمیر دیده شود یعنی یک شبکه گلوتنی ایجاد کردین .در این حالت خمیر ما برای استراحت اولیه آماده است .
خمیر را در کاسه ای چرب شده قرار داده تا حجم خمیر دو برابر شود تقریبا یک ساعت و نیم
خمیر را به دو قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را به سه یا چهار رول تقسیم کنید و هر قسمت را کمی با وردنه باز کرده و دو طرف خمیر را کنار هم قرار داده و رول می کنیم و رولها را در قالب لوف چرب شده و ارد پاشی شده قرار داده به طوریکه درز خمیر ته قالب باشد . این خمیر در منابع اصلی در قالب لوف درست میشود ولی اگر قالب ندارید می توانید به اشکال مورد علاقه در آورده و در قالب دلخواه طبخ کنید .
روی قالب را سلفون کشیده در جای گرم به مدت 30 تا 40 دقیقه استراحت داده تاحجم خمیر دو برابر شود . روی خمیر را با زرده تخم مرغ برس کنید
قالب را در طبقه وسط با درجه حرارت 185 درجه سانتیگراد و به مدت 30 تا 35 دقیقه بپزید تا رویه نان طلایی شود .
نان را بعد یک دقیقه روی طوری سیمی برگردانده تا نان سرد شود .
طرز تهیه نان

طرز تهیه نان


طرز تهیه نان


.

منبع :

گردآوری توسط بخش دستور پخت انواع نان سایت آکاایران
تبلیغات