loading...

شیرینی پزی - انواع کیک -

کیک سیب

 به این ترتیب که بهتر است خانگی باشند و از میوه‌های تازه و مغزهای خام تشکیل شوند...
 ما نیز در این مطلب یک کیک ساده که البته با سیب و مربای زردآلو تهیه می‌شود را پیشنهاد کرده‌ایم تا برای میان‌وعده فرزندتان آن را سرو کنید.

مقدار کالری
مواد غذایی یاد شده در مجموع دارای 2150 کیلوکالری انرژی است که در صورت تقسیم آن به 10 تکه هر قطعه 215 کیلوکالری انرژی خواهد داشت. البته افزودن خامه به ازای هر قاشق مرباخوری، میزان کالری حاصل از خوردن یک تکه کیک را به میزان 45 کیلوکالری دیگر افزایش خواهد داد.

همراه این کیک
در صورت تمایل می‌توانید مایه کیک را با مغزهایی مانند گردو، پسته و بادام خام اما پودر شده مخلوط کنید به این ترتیب ارزش غذایی کیک هم از نظر میزان مواد معدنی و هم از نظر مقدار کالری افزایش خواهد یافت بنابراین می‌توان تکه‌ای از این کیک را در میان‌وعده 10 صبح همراه یک لیوان شیر به کودکتان بدهید تا در صورت عدم مصرف صبحانه مقدار قابل‌ملاحظه‌ای از نیازهای روزانه فرزندتان به انرژی، پروتئین، روی و سلنیوم تأمین شود. البته در صورتی که کودک شما طعم شیر را نمی‌پسندد یا با خوردن آن دچار مشکلات گوارشی می‌شود، بهتر است به جای شیر معمولی یک لیوان شیرکاکائو یا شیر بدون لاکتوز همراه با کیک سرو کنید.

مـواد لازم برای 4 کودک:
کره 125 گرم
 900 کیلوکالری

 ***
شکر 5/0 لیوان
 400کیلوکالری

***

تخم‌مرغ2 عدد
 200کیلوکالری

 ***
آرد 5/1سفید گندم
 لیوان 240 کیلوکالری 

 ***
شیر 4/3 لیوان
 50کیلوکالری 

 ***
 2 لیوان سیب ورقه شده
 120 کیلوکالری 

 ***
مربای زردآلو4/1لیوان
 240 کیلوکالری 

 ***
 وانیل1 قاشق چای‌خوری
 0کیلوکالری
 
طـرز تـهـیـه
* قبل از هر اقدامی، فر را در دمای 180 درجه سانتی‌گراد بگذارید و اجازه دهید تا خوب گرم شود.
* در کاسه‌ای کره، وانیل و شکر را با هم مخلوط کنید و به مدت 5 تا 6 دقیقه هم بزنید تا به صورت کرمی یکنواخت درآید.
* در مرحله بعدی، تخم‌مرغ‌ها را بیفزایید و با همزن این مخلوط را هم بزنید.
* سپس آرد و بعد از آن شیر را نیز اضافه کنید. به این ترتیب مایه کیک آماده خواهد بود.
* ته قالبی را که می‌خواهید کیک را در آن بپزید با کاغذ مخصوص کیک بپوشانید و سه چهارم از مایه را در آن بریزید، سپس ورقه‌های سیب را به صورت دایره‌ای بچینید و با باقیمانده مایه کیک، روی آن‌ها را بپوشانید.
* سپس کیک را به مدت 35 تا 40 دقیقه در فر قرار دهید تا خوب پخته شود.
* در مرحله پایانی مربای زردآلو را که در مایکروفر گرم کرده‌اید روی کیک بریزید و با خامه آن را سرو کنید.

اگر کودکتان چاق است
بهتر است شیر مصرفیتان از نوع کم چرب باشد. حداقل شکر را در تهیه این کیک استفاده کنید و آن را با سیب و زردآلوی تازه بپزید و از ریختن مربای زردآلو و خامه خودداری کنید به این ترتیب مقدار کالری دریافتی به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت. کنار این کیک نیز نوشیدنی‌ای مانند یک لیوان آب سیب یا آب پرتقال بگذارید به این ترتیب میزان انرژی دریافتی کمتر خواهد شد. فراموش نکنید مصرف انواع میوه‌ها که منبع فیبر غذایی هستند از میزان کالری دریافتیتان کم خواهد کرد.

اگر کودکتان سلیاک دارد
(سلیاک بیماری‌ای است که افراد مبتلا به آن نباید آرد گندم بخورند زیرا پروتئین گندم که گلوتن نام دارد مشکلاتی را برایشان به وجود خواهد آورد)، بهتر است به جای آرد گندم از آرد برنج که فاقد گلوتن است، استفاده کنید.

اگر کودکتان کم‌خون است
می‌توانید از مغزهایی که دارای آهن هستند استفاده کنید؛ مغزهایی مانند فندق، کنجد و پسته. البته از آنجایی که مواد غذایی با منشاء گیاهی قابلیت جذب آهن پایینی دارند، بهتر است یک تکه کیک با یک لیوان آب پرتقال تازه میل شود تا همراه ویتامین c میزان جذب آهن موجود افزایش یابد. البته به جای مربای زردآلو نیز می‌توانید از میوه‌های خشکی مانند انجیر و برگه زردآلوی نرم شده که از منابع آهن هستند، استفاده کنید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات