پای کدو حلوایی,پای کدو تنبل,پای کدو تنبل با سس

پای کدو تنبل گردویی با سس دولسه دلچه

برای یک پای 22 سانتی

مواد لازم لایه گردویی
شکر قهوه ای روشن نصف فنجان
آرد یک چهارم فنجان
پودر دارچین نصف ق چ
نمک کمی
کره سرد 6 ق غ
گردو خرد شده 1 فنجان
 
در این مقاله از آکاایران شما را با طرز تهیه پای کدو تنبل گردویی با سس دولسه دلچه آشنا میکنیم . شکر ، آرد و دارچین را با هم مخلوط نموده کره و نمک را اضافه کرده با چنگال مخلوط نمایید تا به شکل خرده نان های درشت درآید و در یخچال بگذارید تا خنک شود .
مواد لازم برای تهیه پوسته پای
کره 1 فنجان
پنیر خامه ای نرم 170 گرم
آرد 2 فنجان
شکر یک چهارم فنجان
نمک کمی
 
پنیر خامه ای و کره را با سرعت متوسط همزن بزنید تا کرمی شود . آرد را کم کم اضافه کرده هم بزنید تا یکدست شود . یک چهارم فنجان شکر و نمک را افزوده و کاملا ترکیب نمایید . خمیر را روی یک سطح آردپاشی شده ورز دهید تا نرم شود . خمیر را با یک ورده آغشته به آرد به قطر حدود نیم سانت باز کنید  و به آرامی داخل قالب کمربندی پهن کنید و با دست کاملا دیواره های قالب را با خمیر بپوشانید و صاف کنید . بهتر است کمی خمیر از دیواره ی قالب بیشتر بوده و آویزان شود . قالب را داخل فریزر بگذارید تا خمیر کاملا سفت شود . فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود .
پای کدو حلوایی,پای کدو تنبل,پای کدو تنبل با سس
مواد میانی  پای کدو تنبل
شکر قهوه ای روشن 1 و یک چهارم فنجان
نمک سه چهارم ق چ
پودر دارچین 2 ق چ
پودر جوز هندی نصف ق چ
ادویه پای کدو 2 ق چ
پوره کدو پخته یا کنسروی 815 گرم
شیر خشک 340 گرم
خامه سنگین نصف فنجان
عصاره وانیل 2 ق چ
 
ادویه پای کدو: 3 ق غ دارچین 2 ق غ زنجبیل 2 ق غ جوز هندی نصف ق چ فلفل چیلی نصف ق چ میخک شکر قهوه ای ، نمک ، دارچین ، جوز هندی و ادویه پای کدو را با هم مخلوط نمایید . تخم مرغ را اضافه کرده هم بزنید سپس پوره کدو را اضافه نموده هم بزنید تا نرم شود . شیر ، خامه و وانیل را اضافه کرده و هم بزنید تا یکدست شود . مواد میانی را روی خمیر پوسته ریخته و روی قالب را با فویل بپوشانید . دمای فر را به 180 درجه سانتیگراد کاهش داده و پای کدو تنبل را به مدت 1 ساعت در فر بگذارید سپس فویل رویش را برداشته مخلوط گردویی را به اندازه مساوی رویش بریزید و 25 دقیقه دیگر در فر بگذارید بپزد . دوباره روی پای را با فویل بپوشانید که رویه ی گردویی نسوزد و 20 دقیقه دیگر به پخت ادامه دهید تا زمانی که وسط پای از خالت خمیری خارج شده ولی سفت نشده باشد . در صورت تمایل لبه ی اضافه ی پای که سفت شده را با چاقو اره ای برش زده و بعد از سرد شدن پای کدو تنبل را به مدت یک شب در یخچال بگذارید بماند . برای روی پای کدوتنبل حدودا به 450 گرم سس دولسه دلچه نیاز دارید . اگر سس آماده شده را در یخچال داشتید قبل از سرو روی حرارت ملایم را در مایکروفر گرمش کنید و حدود نصف فنجان از سس را روی پای کدو تنبل بریزید و مابقی سس را داخل ظرفی مناسب کنار پای سرو نمایید . برگهای روی پای از خمیر پوسته پای که در بخچال بوده تهیه شده اند میتوانید آنها را به صورت جداگانه به مدت 12 دقیق در فر 200 درجه بپزید و روی پای بگذارید . دولسه دلچه  dulce de leche : یا سس کاراملی شیری ، سس کارامل است که با شیر درست میشود و برای روی کیک و بستنی کاربرد فراوانی دارد شاید اگر طعم این سس را بین کیک خود حس کنید دیگر سراغ خامه برای بین لایه ها ی کیک نروید. برای تهیه این سس دو روش وجود دارد که روش دوم که همراه با شیر عسل ساخته میشود طعم بهتری داشته و توصیه میکنم از روش دوم برای تهیه سس استفاده کنید مگر این که شیر عسل غلیظ در دسترستان نباشد.
مواد لازم برای تهیه نیم پیمانه سس دولسه دلچه
شیر 2 پیمانه
شکر 1 پیمانه
جوش شیرین  نصف ق چ
وانیل به دلخواه
 طرز تهیه :

زمان تهیه این سس تقریبا طولانی است و بهت است از قابلمه تفلو یا لعابی و قاشق چوبی برای هم زدن سس استفاده نمایید.

شیر را روی حرارت ملایم گذاشته تا گرم شود سپس شکر ، جوش شیرین و در صورت تمایل وانیل را افزوده و به مدت 10 دقیقه هم بزنید سپس حرارت را کم کرده و 1 ساعت اجازه میدهیم شیر روی حرارت بماند بدون این که هم بزنیم فقط اگر شیر کف کرد با یک کف گیر سوراخ دار کف رویش را بگیرید بدون این که شیر هم بخورد.

بعد از یک ساعت که سس تقریبا غلیظ شد به مدت 15 دقیقه مدام روی حرارت همش بزنید  . این سس در این مدت به رنگ کاراملی درآمده و بعد از سرد شدن به غلظتی مشابه عسل میرسد. تا یک هفته میتوانید سس دلسه دچه را در یخچال و شیشه در بسته نگهداری نمایید.

روش دوم :

یک قوطی شیر عسل را داخل قابلمه ی آب جوش بگذارید به طوری که کاملا رویش با آب پوشیده شود و حدود 3.5 تا 4 ساعت بگذارید روی حرارت ملایم بجوشد در حین جوشیدن مراقب باشید که همیشه روی قوطی آب داشته باشد .

بعد از 4 ساعت قوطی شیر عسل را بگذارید تا کاملا خنک شود بعد درش را باز کنید چون احتمال اینکه بیرون بپاشد زیاد است.

مترجم : سبا

تهیه و ترجمه اختصاصی آکاایران

پای کدو تنبل گردویی با سس دولسه دلچه
4 (74%) 36 رای