loading...

آکاایران: چـیزکـیک شکــلاتی اکلـر

 چـیزکـیک شکــلاتی اکلـر

آکاایران: چـیزکـیک شکــلاتی اکلـر

نام مدرس
آرزویگانه-کارشناس آشپزی وشیرینی پزی
مواد لازم
مواد لازم برای 10 نفر

نان اکلر ریز: 60 عدد
بیسکویت ساده یا سبوسدار: 200 گرم
کره آب شده: 80 گــرم
آب سرد:1/3 پیمــانه
پودر ژلاتین: یک و نیم قاشق سوپخوری
پنیر خامه ای: 300 گرم
خامه فرم گرفته شده: دو و نیم پیمانه
شکلات شیری: 100 گرم
خامه صبحانه: 50 گرم
پایپینگ ژل کارامل: دو قاشق سوپخوری
آب جوش: 1/4 پیمانه
طرز تهیه

یک پیمانه از خامه فرم گرفته شده را کنار گذاشته، با باقی خامه داخل نان‌های اکلر را به وسیله قیف و ماسوره ساده از خامه پر می‌کنیم، سپس در یخچال یا فریزر قرار می‌دهیم تا باقی مراحل انجام شود. (هر چه نان‌های پر شده خنک‌تر باشند، نتیجه کار زیباتر خواهد شد).

به گزارش آکاایران: بیسکویت را در آسیاب ریخته و کاملا پودر می‌کنیم، حالا کره را به بیسکویت اضافه کرده و خوب مخلوط می‌کنیم طوری که تمام ذرات بیسکویت به کره آغشته شود. مخلوط بیسکویت و کره را کف قالب کمربندی 24-22 سانتی‌‌متر به طور یکنواخت پخش کرده، سپس با فشار کف دست یا کف پیمانه کاملا پرس می‌کنیم نیم ساعت در یخچال قرار می‌دهیم یک قاشق از پودر ژلاتین را روی  پیمانه آب سرد مثل باران می‌پاشیم تا حالت اسفنجی پیدا کند، ظرف حاوی ژلاتین را روی بخار آب (بن ماری) قرار داده تا ژلاتین در آب حل شده و مایع شود. در کاسه‌ای پنیر خامه‌ای را با دور کند همزن برقی می‌زنیم تا کاملا از هم باز شده و یک‌دست شود. باقی خامه فرم گرفته‌ شده را نیز اضافه کرده و خوب با همزن مخلوط می‌کنیم. شکلات را تکه‌تکه کرده، به همراه خامه صبحانه در قابلمه کوچکی ریخته و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم و مرتب هم می‌زنیم تا کاملا شکلات در خامه حل شود. مخلوط شکلات را به ظرف حاوی پنیر اضافه کرده و با همزن برقی خوب می‌زنیم تا یک‌دست شود. اکنون هنگام اضافه کردن ژلاتین است.

ژلاتین را نیز پس از افزودن با همزن برقی خوب با مواد مخلوط می‌کنیم. به اندازه یک پیمانه از مواد را در قالب روی لایه بیسکویت ریخته، روی آن نان اکلر پر شده را می‌چینیم و سعی می‌کنیم بین اکلر‌ها کمی فاصله ایجاد ‌کنیم تا هنگام برش زدن دسر تکه‌های زیباتری داشته باشیم، حالا باقی مواد را روی اکلرها ریخته و سطح روی چیزکیک را صاف می‌کنیم. چیزکیک را به مدت دو ساعت در یخچال یا نیم ساعت در فریزر قرار می‌دهیم تا کاملا ببندد. در این فاصله پایپینگ ژل را با آب جوش مخلوط می‌کنیم تا کاملا باز و یک‌دست شود. باقی ژلاتین را روی باقی آب سرد پاشیده، بن ماری کرده و پس از آن به ژل کارامل اضافه و خوب مخلوط می‌کنیم. قالب را از یخچال خارج کرده، ژل را روی چیز‌کیک می‌ریزیم و با حرکت دادن سریع قالب ژل را به تمام نقاط سطح قالب رسانده تا یک‌دست و صاف شود. باقی اکلرها را روی ژل کارامل چیده و به مدت10 دقیقه دوباره قالب را در یخچال قرار می‌دهیم تا کاملا ببندد.

قبل از سرو، قالب را از یخچال خارج کرده و با یک پالت یا چاقوی تیز که در آب جوش فرو کرده‌ایم و داغ است، دور چیز کیک کشیده تا دسر از قالب جدا شود، پس از آن کمربند قالب را باز و جدا می‌کنیم. پس از خارج کردن کمربند مجددا پالت را زیر لایه بیسکویتی انداخته یک دور به صورت افقی در فاصله میانی کف قالب و چیزکیک می‌گردانیم تا دسر از کف جدا شود، سپس دسر را به ظرف سرو منتقل می‌کنیم.

نکات
مدت زمان طبخ: سه ساعت
میتوانید به جای خامه، داخل نانهای اکلر را از هر کرم دیگری پر کنید.
توجه کنید هر چه ذرات بیسکویت ریزتر باشد، در انتها انتقال چیزکیک از قالب به ظرف سرو راحتتر بوده و کیک فرم زیباتری خواهد داشت. اگر ذرات بیسکویت درشت باشد، پایه کیک پودر و خرد میشود.
اگر مخلوط بیسکویت را خوب پرس نکنید، پس از گرفتن دسر هنگام انتقال لایه رویه از بیسکویت جدا میشود.
پس از این که لایه بیسکویتی را در قالب کمربندی پرس کردید، بهتر است یک ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا سفت شود و پس از آن ادامه مراحل را انجام دهید.
اگر هنگام ریختن مواد چیزکیک روی اکلر مواد گرم و شل باشد، اکلرها داخل دسر قرار نگرفته و به روی سطح دسر میآیند، پس بهتر است کرم چیزکیک کمی خنک باشد، ولی در عین حال قابل فرم دادن تا حرکت پالت برای صاف کردن سطح روی آن آسان باشد.
پایپینگ ژل را میتوانید از فروشگاههای لوازم قنادی تهیه کنید، در ایران بیشتر این محصول را به اسم بریلو میشناسند.
برای این که تصویر گویاتری برای تهیه این شیرینی داشته باشید اطراف دسر را تزیین نکردم، ولی شما میتوانید در نهایت دور دسر را با مجددا با اکلر یا خامه فرم گرفته شده تزیین کنید.
اکلر همان شیرینی نان خامه ای است.
مجله شماره186و187صفحه74 
.

منبع : new.ksabz.net

تبلیغات