بفرمایید باقلوا

آکاایران: بفرمایید باقلوا

آکاایران: باقلوای قزوین مهم ترین سوغات این استان است که در سایه باقلوای یزد دیده نشده است.
به ادعای قزوینی ها باقلوایی که در این شهر پخته می شود از باقلوای یزد و اصفهان و شیراز خوردنی تر است چرا که تنوع مزه در این شیرینی کوچک بیشتر از همتایان همنامش در استان های دیگر است.

به گزارش آکاایران:

بفرمایید باقلوا

مواد اولیه باقلوای قزوین عبارت است از: قند بادام، قند پسته، مواد معطر، قند زعفران، گلاب، هل و آرد. این مواد اولیه است که تبدیل می شود به باقلوای لوزینه، باقلوای پیچ و معروف ترین باقلوای قزوینی یعنی باقلوا پرچمی.
همه تولیدکنندگان قزوینی باقلوا اعتقاد دارند نمی شود پختن باقلوا را شفاهی گفت و حتماً باید شما در کارگاه حضور پیدا کنید.
برای پختن باقلوا ابتدا آرد و آب را با هم مخلوط کنید تا خمیرتان آماده شود و بعد لایه ای از این خمیر را کف سینی بزرگ فلزی پهن کنید البته زمانی که سینی را کاملاً با روغن چرب کرده باشید. بعد در لایه اول باید قند زعفران را روی خمیر بمالید، در لایه دوم قند بادام و در لایه سوم قند پسته. برای درست کردن قند بادام باید مغز سفید بادام را با قند چرخ کنید. برای درست کردن قند پسته و قند زعفران هم باید مغز پسته و زعفران را با قند چرخ کنید. روی همه این مخلوط باید یک لایه دیگر خمیر پهن کنید و سینی را در فر بگذارید تا خوب بپزد. در مرحله آخر روی آن شربت زعفران می ریزید و بعد به شکل لوزی های مساوی می برید. باقلوای پرچمی شما آماده است.
گرچه مدیر یک قنادی از مشکلاتی برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز باقلوا سخن می گوید و از تفاوت نرخ مصوب اتحادیه و نرخ قنادی ها صحبت می کند اما مدیر قنادی دیگرتنها مشکل باقلوا را تلخ بودن گاه به گاه بادام های آن می داند.
او می گوید:قیمتی که اتحادیه برای باقلوا تصویب و ابلاغ می کند موجب می شود کیفیت باقلوای قزوین پایین بیاید با وجود این، باقلوای قزوین هنوز هم همان سوغات اول قزوین مانده است.
او ادامه می دهد: «قیمت اگر به روز نباشد برای ما صرف ندارد اما اتحادیه هم سعی می کند منافع تولیدکنندگان باقلوا را در نظر بگیرد.»
قناد اما از این گله دارد که باقلوای قزوین را آن طور که باید معرفی نکرده اند و باقلوای قزوین در سایه باقلوای یزد مانده است. این در شرایطی است که به ادعای او کیفیت باقلوای قزوین خیلی بالاتر از باقلوای یزد است.
به هر حال از قدیم گفته اند «شنیدن کی بود مانند دیدن»، البته اینجا جای «دیدن» را باید با «خوردن» عوض کنید؛ می ماند کمی زحمت برای سفر به قزوین، به هر حال خوردن باقلوا به زحمتش می ارزد، امتحان کنید.


منبع :

تبلیغات