آکاایران: شکلات به مجموعه‌ای از محصولات گفته می‌شود که ترکیبی از دانه‌های کاکائو، چربی و شکر هستند و با طعم‌های گوناگون و اشکال بسیار متنوع به بازار می‌آیند. اینکه نسبت این ترکیبات چقدر باشد و به‌ویژه‌اینکه کاکائو که ذاتاً ماده بسیار تلخی است در این ترکیب چه سهمی داشته باشد، انواع گوناگونی از شکلات را پدید می‌آورد. علاوه بر اینها، طعم‌دهنده‌هایی که به محصول افزوده می‌شوند و دمای تفت دادن دانه‌های کاکائو، نوع شکلات به دست آمده را متفاوت می‌کند.

به گزارش آکاایران: این انواع متنوع را در دسته‌های مختلفی قرار می‌دهند و نام‌هایی روی آنها می‌گذارند که بد نیست برخی از آنها را مرور کنیم.

  شکلات خام

شکلات | این قهوه ای دوست داشتنی!

آکاایران: شکلات، این قهوه ای دوست داشتنی!

شکلاتی است که فرآوری نشده، با ماده غذایی دیگری ترکیب نشده و گرما ندیده است. این محصول در کشورهایی که صادرکننده دانه‌های کاکائو هستند تولید می‌شود و به همان شکل به کشورهای دیگر فرستاده می‌شود.

 شکلات سفید

شکلات | این قهوه ای دوست داشتنی!

محصولی است که از ترکیب کردن شیر، شکر و کره کاکائو به دست می‌آید و در آن اثری از کاکائو جامد وجود ندارد.

  شکلات شیری

شکلات | این قهوه ای دوست داشتنی!

شکلاتی است جامد که از افزودن شیر در یکی از حالت‌های پودر، مایع یا چگال به شکلات به دست می‌آید. در دهه 1870 میلادی بود که یک شیرینی‌ساز سوئیسی موفق شد شکلات شیری جامد تولید کند.

 ترکیبات شیر و شکلات تا پیش از آن همگی مایع بودند. بنا بر قوانین دولت آمریکا، حداقل میزان شکلات خالص موجود در شکلات شیری باید 10 درصد باشد. طبق قوانین اروپا، میزان کاکائو در این محصولات نباید از 25 درصد کمتر باشد. در انگلستان و ایرلند این نسبت از 20 درصد مجاز است اما برای فروش آنها در سایر کشورهای اروپایی باید عبارت «شکلات شیری خانوادگی» روی بسته‌ آن نوشته شده باشد.

 شکلات شیرین‌نشده

شکلات | این قهوه ای دوست داشتنی!

 به آن «شکلات تلخ» یا «شکلات آشپزی» هم می‌گویند در واقع شکلات خالصی است که در تکه‌های قالبی به فروش می‌رسد. از این محصول برای درست کردن انواع کیک، شیرینی، بیسکویت و نوشیدنی‌های شکلاتی استفاده می‌شود.

 شکلات تیره

شکلات | این قهوه ای دوست داشتنی!

به آن «شکلات ساده» یا «شکلات سیاه» هم گفته می‌شود که با افزودن چربی و شکر به کاکائو درست می‌کنند. میزان شیر در این نوع شکلات، صفر یا بسیار اندک است. در آمریکا تعریف مشخصی برای شکلات تیره وجود ندارد اما در اروپا به شکلاتی که دستکم از 35 درصد کاکائو تشکیل شده باشد شکلات تیره می‌گویند. شکلات تیره را هم می‌توان مستقیما مصرف کرد و هم می‌توان آن را در درست کردن کیک و شیرینی به کار برد که برای این کار، معمولا از شکلات‌هایی با درصد کاکائو بین 70 تا 99 درصد استفاده می‌شود. شکلات تیره خودش به زیرمجموعه‌های دیگری تقسیم می‌شود که در زیر معرفی می‌کنیم.

   شکلات نیمه‌شیرین - بیشتر برای مصارف تولید کیک و شیرینی به کار می‌رود. شکلات نیمه‌شیرین، بنا بر تعریف آن در سوئیس، نوعی شکلات تیره است که نسبت شکر در آن نصف میزان کاکائو باشد. اگر مقدار شکر از این حد فراتر برود، محصول به دست آمده را «شکلات شیرین» می‌نامند.
   شکلات تلخ‌شیرین - اگر به شکلات شیرین‌نشده به میزان کمتر از یک‌سوم شکر به همراه کره کاکائو و وانیل افزوده شود، شکلات تلخ‌شیرین به دست می‌آید. این محصول نسبت به شکلات نیمه‌شیرین، شکر کمتری دارد و شکلات شیرین‌نشده بیشتری در آن به کار می‌رود.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

شکلات بسته ایی لوکوم , خرید شکلات

تبلیغات