دستورپخت

دستورپخت کیک‌ رژیمی

کمی پودر قند و رنده پوست پرتقال برای تزئین فر را از قبل با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کنید. یک قالب رولت به ابعاد ۳۳ * ۲۳ سانتی متر را به یک قطعه کاغذ روغنی بپوشانید و آن را کمی چرب کنید.
سفیده تخم مرغ ها را در ظرف گودی ریخته با هم زن برقی آنقدر بزنید تا کاملاً سفت و سفید شوند. به تدریج پودر قند را به آن اضافه کنید و به هم زدن با هم زن ادامه دهید. سپس آرد، رنده پوست و آب پرتقال را بیفزایید و آرام هم بزنید تا مخلوط شوند. مایه رولت را در قالب بریزید و سطح روی آن را با پشت قاشق صاف کرده و در فر قرار دهید. رولت را حدود ۱۵ تا ۱۸ دقیقه بپزید تا سطح روی آن طلایی شود. آن را از فر خارج کنید. رولت را روی یک قطعه کاغذ روغنی برگردانید و کاغذ پشت آن را جدا کنید. همین طورکه رولت داغ است آن را با کاغذ روغنی لوله کنید و کنار بگذارید تا سرد شود.
برگه زردآلو را خرد کنید و با آب پرتقال در ظرفی ریخته روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. در ظرف را ببندید و آهسته این مخلوط را بجوشانید تا قسمت اعظم مایع آن تبخیر شود. آن را در مخلوط کن بریزید و چند دقیقه دستگاه را روشن کنید. پوره حاصل را پس از باز کردن رولت روی سطح داخلی آن ریخته و با یک کاردک بر روی کل سطح رولت بمالید. سپس رولت را دوباره لوله کنید. کمی پودر قند و خلال پوست پرتقال روی رولت بپاشید و آن را سرد کنید.
• کیک شکلاتی با خرما و گردو
یک قاشق سوپخوری گردوی خرد شده
دو قاشق سوپخوری خرمای پوست و هسته گرفته و خرد شده
یک عدد تخم مرغ به علاوه یک عدد سفیده اضافه
یک دوم قاشق چایخوری وانیل
دو قاشق سوپخوری پودر قند
سه قاشق سوپخوری آرد گندم سبوس دار
یک قاشق سوپخوری پودر کاکائو
دو قاشق سوپخوری شیر کم چربی
فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید. کف یک قالب پودینگ ۲/۱ لیتری را با یک قطعه کاغذ روغنی بپوشانید و آن را کمی چرب کنید، خرما و گردو را مخلوط کرده و در ته قالب بریزید.
زرده و سفیده تخم مرغ را جدا کنید، زرده را با پودر قند و وانیل در ظرفی ریخته و با هم زن برقی خوب بزنید تا به صورت کرم روشن و غلیظی درآید. آرد و پودر کاکائو را در این مخلوط الک کنید و با یک قاشق فلزی مخلوط نمایید. شیر را اضافه کنید و هم بزنید.
سفیده تخم مرغ را با سفیده اضافی در ظرف گودی ریخته با هم زن برقی بزنید تا کاملاً سفت و سفید شود. سفیده را به مخلوط بالا اضافه کنید و آهسته هم بزنید تا مخلوط شود. مایه کیک را در قالب بریزید و بگذارید حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه بپزد. آن را از فر خارج کرده اطراف کیک را با یک کارد از قالب جدا کنید و آن را برگردانید. کیک آماده سرو است.

منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران

دستورپخت کیک‌ رژیمی
4 (74%) 36 رای