کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی 

کیک جنوایی شکلاتی

کیک جنوایی یکی از انواع کیک های پایه است که هر آشپزی باید آن را بلد باشد.

کیک جنوایی یا کیک ژنواز به انگلیسی: Génoise cake یکی از انواع کیک های اسفنجی ایتالیایی است که مواد اصلی آن را آرد، شکر، تخم مرغ تشکیل می دهد. نام این کیک از شهر جنوا گرفته شده که سبک آشپزی در این شهر در ارتباط نزدیک با غذاهای ایتالیایی و غذاهای فرانسوی است.کیک جنوایی در عین اینکه حالت مشبک و اسفنجی دارد از لایه بندی محکمی هم برخوردار است که به راحتی قادر به جذب شربت میباشد. این دستور پخت کیک به دلایلی که در بالا اشاره شد تبدیل به یک دستور پخت کیک پایه شده است.

این کیک معمولا در صفحات سینی معمولی فر یا قالب های گرد ساده 22 سانتی پخته میشود ولی ما دراینجا از قالب مشابه دونات استفاده نموده ایم که ظاهر زیباتری به کیک جنوایی شما بدهد.

کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی

مواد لازم
تخم مرغ بزرگ 3 عدد کامل 3 عدد زرده
شکر سه چهارم فنجان معادل 150 گرم
نمک یک هشتم ق چ
آرد کیک یک سوم فنجان معادل 40 گرم
آرد ذرت یک سوم فنجان معادل 40 گرم
کاکائو یک چهام فنجان معادل 35 گرم
برای شربت
شکر 2 ق غ معادل 24 گرم
آب 4 ق غ معادل 60 میلی لیتر
برای تزئین
شکلات 250 گرم
پودر کاکائو  
 
کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی
 طرز تهیه :

در این مقاله از آکاایران شما را با طرز تهیه کیک جنوایی شکلاتی آشنا میکنیم .

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.

یک قالب گرد 22 سانتی را چرب نموده و آرد پاشی کنید.

در یک کاسه ای که حرارت را به سرعت عبور ندهد و ترجیحا ضد زنگ تخم مرغ ، زرده تخم مرغ ف شکر و نمکر را سرعت بالای همزن بزنید تا تخم مرغ ها از حالت لختگی خارج شوند سپس کاسه را بالای ظرفی که در حال جوش و بخار است نگه داشته و به هم زدن ادامه دهید تا زمانی که مواد گرم شوند. سپس از روی حرارت بخار اب برداشته و 7-8 دقیقه دیگر هم بزنید تا مواد خنک شده و افزایش حجم بدهند و جای همزن روی تخم مرغ ها بماند

آرد ، آرد ذرت و کاکائو را با هم ترکیب کرده و روی تخم مرغ ها الک کنید و به آرامی به حالت دورانی آرد را با تخم مرغ ترکیب نمایید.

خمیر کیک را داخل قالب ریخته و به مدت 30 دقیقه در فر بگذارید تا بپزد . اگر انگشتتان را روی کیک فشار دادید و جایش نماند و به حالت اول برگشت میتوانید کیک را از فر خارج نمایید و حدود 20 دقیقه اجازه بدهید از حرارت بیوفتد سپس از قالب خارج کرده روی توری سینی بگذارید تا کاملا خنک شود.

آب و شکر را با هم مخلوط نموده روی حرارت هم بزنید تا شکر حل شود یکی دو قل که زد شربت را از روی حرارت برداشته و 20 دقیقه بگذارید خنک شود.

چند جا از سطح پایینی کیک را با چنگال سوراخ کنید و با یک برس شیرینی پزی شربت را روی سطح پایینی کیک بکشید تا سطح زیرین کیک کاملا از شربت اشباع شود سپس کیک را داخل پیاستیک و سپس فوسل کاملا پیچانده و 3 ساعت بگذارید در یخچال همانطور وارونه بماند تا شربت کاملا به خورد کیک رود. ( اگر فرصت داشتید بهتر است مدت زمان این استراحت را تا یک شب هم ادامه دهید. )

برای شکلات های میله ای میتوانید شکلات چیپسی یا تخته ای را ذوب کرده و مطابق شک روی سطحی پلاستیکی یا کاغذ پوستی کشیده و بعد از خشک شدن از قسمتداخلی کیک با زاویه 45 درجه داخل شکلات های میله ای که درست کرده اید را کیک فرو کنید و تمام سطح کیک را به صورت منظم از شکلات پر کنید به صورتی که بتوانید کیک را با برش های 45 درجه قطعه قطعه کنید. و ر آخر پودر کاکائو روی کیکتان بپاشید.

مترجم : سبا

تهیه و ترجمه اختصاصی آکاایران

کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی

کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی

کیک جنوایی,کیک شکلاتی جنوایی,کیک اسفنجی جنوایی

 

کیک جنوایی شکلاتی
4 (74%) 36 رای