در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مسائلی مهم تر از قبولی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تربیت نوجوانان از سایت نوجوان آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مسائلی مهم تر از قبولی 

نقش مدرسه در زندگی نوجوانان (2)

واقعیت این است که در سال های نوجوانی ، مسائلی وجود دارند که اهمیت شان بیش از قبولی در امتحانات با نمرات عالی است ؛ مسائلی مانند ارتباطات اجتماعی ، احساس عزت نفس و تجزیه و تحلیل اتفاقاتی که در زندگی موثر هستند یا نیستند.

مسائلی مهم تر از قبولی
,اصول تربیتی نوجوان

با توجه به آنچه در مقاله ی قبل ذکر شد،  وقتی فرزندان ما سی ساله شوند نیز می توانند در درس جغرافیا بهترین نمره را کسب کنند ، اما وقتی قلب پسر هیجده ساله ای می شکند ، یا ترس و وحشت او شدت می یابد ، خوردن یک لیوان چای با پدر و مادر و ایجاد ارتباطی صمیمانه ، کاری است که هرگز نباید آن را به تعویق انداخت .

در دو مقاله ی " نقش مدرسه در زندگی نوجوانان" ، سه نکته ی اساسی وجود دارد که توجه بدان ، برای والدین نوجوانان بسیار ضرورری می باشد .

در مقاله ی قبل اولین نکته را مورد بررسی قرار داریم و برآنیم تا در این مقاله دو نکته ی دیگر را شرح دهیم :

نکته ی دوم : گزارش مدرسه را به عنوان پیش بینی وضعیت آینده ی فرزندان تلقی نکنید

یکی از بزرگ ترین آزمون هایی که والدین نوجوانان با آن روبه رو می شوند ، کمک به آنان برای تحقق استعدادهای تحصیلی شان است . این موضوع اهمیت بسیاری برای ما دارد . دانش آموزانی که با نمرات خوب از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند ، بعدها در زندگی شان انتخاب های بهتر و بیش تری خواهند داشت . بعضی از بچه ها به پارک می روند و خوب درس می خوانند و حتی اطلاعات دفترچه ی راهنمای تلفن را ، اگر جزء موارد امتحانی باشد ، حفظ می کنند . اما در مورد سایر بچه ها ، والدین انتظار نبردی خونین ، و طولانی را خواهند داشت . دیدگاه بلند مدت والدین از آینده ( دانشگاه ، شغل ، ازدواج، بچه دار شدن ، رفاه و آسایش ) و دیدگاه کوتاه مدت نوجوان ( تماشای تلویزیون ، بیرون رفتن با دوستان و وقت گذرانی بیهوده ) به این نبرد خونین دامن خواهد زد.

به سختی می توان قضاوت کرد که حق با کدام شان است . از یک سو ، شما فرزند بیست ساله ای با نمرات عالی و شغل خوب خواهید داشت که می گوید :« اگر پدرم مرا در اتاق زندانی نمی کرد تا درس بخوانم ، اکنون نمی توانستم در امتحانات نهایی موفق شوم . درست است که  زندگی را به کام او تلخ کردم ، اما اکنون با موفقیت هایم دلش را شاد می کنم .» از سوی دیگر ، مادر دل شکسته ای را تصور کنید که از بهترین ابزار برای ایجاد انگیزه ی درس خواندن در فرزند نوجوانش استفاده کرده است . او کتاب های راهنمای بسیاری خریده که هنوز دست نخورده مانده اند و عصرها تا دیر وقت کار کرده است تا هزینه ی معلم خصوصی پسرش را بپردازد . او در مورد راهکارهایی برای ارتقای عملکرد فرزندش ، با معلم های او حرف می زد و از آنان می خواست که سر او فریاد نزنند و اما هیچ یک از اقدامات او شرایط پسرش را تغییر نداد .

بنابراین ما چه باید بکنیم ؟ واقعیت این است که ما باید از بهترین ابزار موجود استفاده کنیم . توانایی پدر یا مادر تفاوت زیادی در وضعیت تحصیلی فرزندان ایجاد خواهد کرد . اما در این بین ، مشکلاتی نیز وجود دارند که به وضوح نشان می دهند چرا پدر یا مادر بودن دشوارترین و طاقت فرساترین شغل دنیاست . از یک سو ، ما فرزندان مان را به تلاش و کوشش بیش تر وا می داریم ، یا حتی بدتر ، این باور را در آنان به وجود می آوریم که همه به نمرات آنان توجه خواهند کرد.

در میان جنگ و جدال والدین و فرزندان در انجام تکالیف مدرسه ، حتی اگر به نظر برسد که تلاش های ما بی فایده بوده است و گزارش مدرسه نیز این واقعیت را تصدیق می کند ، همواره باید این ضرب المثل معروف را نیز به خاطر داشته باشیم :

« جوجه را آخر پاییز می شمرند .»

 از سوی دیگر ، از این می ترسیم که تمام امکانات را برای شان مهیا کنیم و فرزندانی تربیت کنیم که مستعد اما تن پرور باشند . در واقع ، ما باید در مورد فرزندمان قضاوت کنیم . بسیاری از والدین قضاوت درستی در مورد توانایی های فرزندان شان دارند . آنان به خوبی می دانند که بچه ای ممکن است بسیار تلاش کند ، اما نتواند نمرات عالی کسب کند و بچه ای دیگر می گوید مدرسه برایش خسته کننده است و به هر بهانه ای سعی می کند تکالیفش را انجام ندهد ، اما علتش این نیست که او نمی تواند تکالیفش را انجام دهد ، بلکه او به قدر کافی تلاش نمی کند ؛ بنابراین در مورد دوم ، شاید والدین اصرار کنند که پیش از آن که فرزند شان به آموزش فوتبال بپردازد ، یک ساعت ریاضی تمرین کند تا برای امتحان بعدی اش آماده شود و تا وقتی به اهمیت پروژه های علمی روز پی نبرده است ، اجازه ندارد با دوستانش بیرون برود .

ممکن است این تصمیمات ، آنان را در نزد نوجوان شان عزیز نکند ، اما گاهی بد نیست که والدین بی توجه به این ضرب المثل مشهور « نرود میخ آهنین در سنگ» به وظایف خود عمل کنند . سرانجام روزی می بینیم که در پس تمام این نافرمانی ها و بی علاقگی ها ، دانشمندی خوش آتیه وجود دارد که برای رسیدن به این جایگاه ، فقط به کمی ترغیب و تلنگر نیاز دارد .

اما در میان جنگ و جدال والدین و فرزندان در انجام تکالیف مدرسه ، حتی اگر به نظر برسد که تلاش های ما بی فایده بوده است و گزارش مدرسه نیز این واقعیت را تصدیق می کند ، همواره باید این ضرب المثل معروف را نیز به خاطر داشته باشیم : « جوجه را آخر پاییز می شمرند .»

,اصول تربیتی نوجوان

گزارش های مدرسه میزان موفقیت های بچه ها را تنها در محدوده ی معینی از زمان و فقط در زمینه های خاصی نشان می دهند و شامل اطلاعاتی می شوند که بچه ها هرگز تا پایان عمرشان نیازی به آن ها نخواهند داشت.از سوی دیگر ، به نفع بچه هایی است که منحنی تحصیلی شان را در مقابل منحنی عملی قرار می دهند و با هم مقایسه می کنند ، که البته نتایج حاصل از آن نیز در کوتاه مدت مورد ارزیابی قرار می گیرد .

 اگر از بزرگسالان بپرسیم که آیا دوست داشتند به جای کسب نمرات عالی و شغل خوب فعلی شان ، امروز لوله کش و آجر پز بودند ، در چشم برهم زدنی ما را خواهند کشت . ما باید به خاطر داشته باشیم که بعضی از ویژگی های ما در گزارش های مدرسه گنجانده نمی شود ، مانند میزان درک و فهم ، یعنی توانایی ذاتی هر فرد در استفاده از هوش خدادادی اش و رسیدن به موفقیت در زندگی . من پسر نه ساله ای را به یاد دارم که وقتی از مدرسه به خانه بازگشت ، به پدرش گفت :« پدر ، بچه ها و معلمان مدرسه ی ما دیوانه اند .

- «چرا پسرم »

- «چون می خواهند جدول ضرب نه خانه ای را یاد بگیرند .»

- « ایرادش چیست ؟»

- « پدر، همه ی ما در خانه ماشین حساب داریم .»

- « خوب پسرم روزی ممکن است ماشین حساب همراه نداشته باشی و لازم باشد جدول ضرب را حفظ باشی و از آن استفاده کنی .»

- « اگر روزی به جدول ضرب نیاز داشته باشیم ، از دانش آموزی که کنارم نشسته و آن را حفظ است ، می پرسم !»

من رفتار این پسر را تایید نمی کنم ، اما معتقدم که او به گونه ای به زندگی می نگرد که منحصر به خود اوست و ممکن است در گزارش مدرسه اشاره ای به آ ن نشده باشد.

اگر ما می خواهیم به عنوان والدین نوجوانان مان ، افراد موفقی باشیم ، باید پیوسته با اولیای مدرسه شان همکاری کنیم و کمک کنیم که در هر زمینه ای که استعداد دارند ، پیشرفت کنند

به هر حال ، اگر فرزند شما اکنون به درس و امتحانات بی علاقه است ، روزی فرا می رسد که او کاری را که واقعا دوست دارد ، انجام می دهد و اگر موفقیت در امتحان زیست شناسی راه رسیدن به خواسته اش باشد ، شما خواهید دید که او حتی در خواب نیز سیستم گردش خون قورباغه ها را از حفظ تکرار می کند . 

نکته ی سوم : به نوجوان تان کمک کنید استعدادهایش را کشف کند .

نویسندگان کتاب « با توانایی های تان پرواز کنید » می گویند :« اگر می خواهید موفق باشید ، دریابید که چه کارهایی را نمی توانید خوب انجام بدهید و دیگر انجام شان ندهید .»

اگر ما می خواهیم به عنوان والدین نوجوانان مان ، افراد موفقی باشیم ، باید پیوسته با اولیای مدرسه شان همکاری کنیم و کمک کنیم که در هر زمینه ای که استعداد دارند ، پیشرفت کنند .

اما ما وظیفه ی مهم تری نیز داریم . باید کاری را انجام دهیم که معلمان به دلیل کمبود وقت ، فضا و مکان ، قادر به انجامش نیستند :

با دید دیگری به زندگی بنگریم و به فرزندان مان کمک کنیم تا به آینده امیدوار باشند . 

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

مسائلی مهم تر از قبولی گردآوری توسط بخش اصول تربیتی نوجوان سایت آکاایران
تبلیغات