مدیریت آینده گرا ,الگوهای مدیریت خانواده -قسمت سوم

آینده گرایان هر تصوری را که نسبت به گذشته و حال داشته باشند، باورشان این است که آینده وضعیتی بهتر خواهد داشت، آنها برای رسیدن به آن آینده خیلی هیجان دارند و در نتیجه تمام کوشش خود را صرف شتاب بخشیدن به تحقق آن می کنند.

تفاوت بین گذشته گرایان، حال گرایان و آینده گرایان با یک مثال فرضی آشکارتر می شود. کسی را مجسم کنید که در یک اقیانوس شنا می کند و به وسیله یک جریان قوی کشش زیر آب مرتب از ساحل دورتر می شود. اگر این شخص گذشته گرا باشد، جهت خود را تغییر می دهد و در جهت مخالف به سوی ساحل دست و پا می زند. مانند بسیاری از جوانان که متأهل شده اند و چنانچه این تأهل تغییراتی در زندگی آنها ایجاد کند، به شدت تلاش می کنند که تغییرات را از بین بردارند و شرایط زندگی خود را شبیه زندگی پدران و مادران خویش کنند و حتی مجدداً خود را به آنها نزدیک می کنند.

مدیریت خانواده

اگر او حال گرا باشد از موقعیت خود خرسند می شود و سعی می کند که همان جا لنگر بیاندازد و علی رغم حرکت امواج، برای خود موقعیتی ثابت ایجاد کند. درست مانند بسیاری از جوانانی که با تشکیل یک زندگی مشترک با گذشت زمان، تغییرات بسیار کمی در آنها شاهد هستیم و یک روز ثابت زندگی را در آنها می بینیم نه پیشرفت چشمگیری دارند و نه پسرفت عمده ای، همان جایی هستند که آغاز نمودند و بسیار هم از شرایط موجود خود راضی و دائم خدای خود را هم سپاسگزار و شاکر هستند.

اما اگر این شخص آینده گرا باشد، هر کجا که امواج او را ببرد دوست خواهد داشت و می کوشد که زودتر از بقیه به مقصدی که امواج تعیین می کنند برسد. در آنجا به ساحل خواهد رفت و از کسانی که بعد از او می رسند باج مطالبه می کند. برای مدیران آینده گرا، تغییر فرصتی است که باید از آن حداکثر بهره برداری را کرد کما این که بسیاری از خانواده ها، وقتی با تغییرات اجتماعی و یا فناوری روز مواجه می شوند بسیار خوشحال و به استقبال آن می روند و حتی جوانان خود را تجهیز می کنند و تعلیم می دهند تا بتوانند با این تغییرات پیش بروند چه بسا مسئله رقابت برای این خانواده ها بسیار حائز اهمیت است و تلاش می کنند تا خود و یا جوانانشان در رأس قرار بگیرند و معمولاً در رأس بودن برای آنها امتیاز بالای اجتماعی حقوقی و اقتصادی به همراه خواهد داشت و یک منبع درآمد بالفعل به حساب می آید.

مدیران آینده گرا پیش بینی می کنند و آماده می شوند، به این معنی که می کوشند تا آینده را پیش بینی کنند. آن گاه اهدافی را که می خواهند به آنها برسند، تعیین می کنند و بالاخره برنامه ای برای گذر از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب تنظیم می کنند. برای آنها پیش بینی، بسیار حیاتی تر از آماده شدن است، زیرا که اگر پیش بینی غلط انجام شده باشد، دیگر مهم نیست که آمادگی ایجاد شده تا چه حد درست انجام شده باشد. پیش بینی غلط، بسیاری جدی تر است از آمادگی کم برای پیش بینی درست.

مدیران آینده گرا نسبت به نرخ شتاب تغییرات بسیار حساسند و به همین دلیل تجربه را به عنوان یک معلم خوب و سر به دیوار خوردن را یک مدرسه خوب نمی انگارند. به نظر آنها تغییر، تجربه را منسوخ می کند. همچنان که اگر کسی سال ها رانندگی اتومبیل کرده باشد، توانایی هدایت هواپیما یا سفینه فضایی را به دست نخواهد آورد. بنابراین نزد آنان آنچه که جایگزین تجربه می شود آماده بودن، علاقمند بودن، توانایی آموختن و سازگاری پیدا کردن با تغییرات است. این تفکر دو نتیجه را در پی دارد: اول آنکه چون جوانان انعطاف پذیری بیشتری دارند ودر مقایسه با مسن ها ذهنشان آمادگی بیشتری برای یادگیری دارد و در موسسات آینده گرا، کارهای اجرایی به دست ایشان می افتد.

دوم اینکه در این گونه شرکت ها تمایل بر آن است که مدیریت به صورت تیمی درآید و مدیران خود را بیشتر در نقش مربی می بینند تا یک دستور دهنده، زیرا که اعتقاد بر آن است که یک خانواده نمی تواند به سرعت و به گونه ای اثربخش خود را با تغییرات تطبیق دهد؛ اما یک تیم ورزشی می تواند. تیم ورزشی موفق برای این گونه شرکت ها، یک الگو است.

رفتارهای خانواده های آینده گرا بسیار مثبت و پویا به نظر می آید. آنها در صدد هستند که از تغییرات آموزشی فنی یا اجتماعی خود به سرعت با خبر شوند تا بتوانند جوانان خود را برای یک آینده بهتر مهیا کنند، تنظیم انواع برنامه های آموزشی و استفاده از مشاوران خانوادگی، پیش بینی کلاس های زبان های خارجی و یا مجهز نمودن جوانان به مهارت های مختلف علوم روز از جمله اقداماتی است که خانواده های آینده گرا، برای رسیدن به آینده مطلوب برای خود و خانواده خویش پیش بینی می کنند.

این افراد به تجربیات خانواده پدری خود تنها به دیده احترام می نگرند و آن را اساسی برای برنامه ریزی آنی خود سرمایه گذاری نمی کنند. و به شدت نسبت به وضع موجود خود به دیده سؤال و انتقاد می نگرند.

ویژگی مثبت دیگر خانواده های آینده گرا مانند شرکت های آینده گرا، محوریت خانواده را به جای سالارمندانه نمودن آن به صورت تیمی و جمعی هدایت کردن است. در این خانواده ها، کوچکترین عضو خانواده نیز حق ابراز بیان و اظهار نظر خواهد داشت و رأی او در تصمیم جمعی خانواده لحاظ خواهد شد. و از همان کودکی با تجربه یک مدیریت مستقل رشد خواهند کرد.

ساعت، پایان کلاس درس را نشان می داد، استاد وسائلش را با متانت جمع کرد و از کلاس خارج شد من هم تئوری انواع مدیریت و انواع مدیریت خانواده را در ذهنم پروراندم، رشد دادم و پرونده اش را بستم تا دقایقی را بین دو کلاس استراحت کنم، اما خوب، تازه شروع نکته اصلی در ذهنم اینجا بود که خود من چگونه مدیریتی دارم و آیا از آن آگاه هستم یا نه، و از همه کلیدی تر چقدر پذیرش تغییرات و انطباق خود با نرخ شتابان تغییرات روز را دارم، خدا به دادم برسد با این طوفان فکری چطوری سرکلاس بعدی بنشینم... البته یادم رفت، شما خود را چطور ارزیابی نمودید؟

منابع

- بازآفرینی سازمان، نویسنده راسل. ال. ای کاف برگردان، تقی ناصر شریعتی، دکتر اسماعیل مردانی گیوی، دکتر سیاوش مریدی،

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات