به خاطر خودم زندگى مى کنم


ابتدا پاى عشق  به میان مى آید سپس مسئله ازدواج مطرح مى شود و مسلماً بعد از مدتى بچه ها یکى پس از دیگرى مى آیند. اما چه اتفاقى مى افتد اگر زندگى شما با زندگی سایر مردم مطابقت نداشته باشد؟

به خاطر خودم زندگى مى کنم - آکا

ابتدا پاى عشق  به میان مى آید سپس مسئله ازدواج مطرح مى شود و مسلماً بعد از مدتى بچه ها یکى پس از دیگرى مى آیند. اما چه اتفاقى مى افتد اگر زندگى شما با زندگی سایر مردم مطابقت نداشته باشد؟

همیشه خدا آدم وقت شناسى بوده ام. کارهایم را روى جدول منظم و از پیش تعیین شده اى انجام مى دادم. توانستم در عرض 3سال تحصیلات دبیرستانى ام را به پایان برسانم، در چهار سال تحصیلات دانشگاهى را تمام کردم، یک ماه بعد از پایان دانشگاه توانستم شغل مناسبى پیدا کنم. 3 سال بعد عاشق شدم و در 25 سالگى ازدواج کردم.

اما با یک چنین سیر یکنواخت و منطقى، براى تمام افرادى که من را مى شناختند جاى تعجب بود که چطور بعد از گذشت هفت سال، من هنوز به مرحله بعدى زندگى که مرحله مادر شدن بود، وارد نشده ام.

گرچه بچه ها را دوست داشتم و تمام دوستانم که بچه داشتند بچه هایشان را گاهى براى نگهدارى به من مى سپردند؛ ولى من خودم بچه نداشتم. البته من و همسرم دوست داشتیم که تشکیل یک خانواده بدهیم، اما احساس مى کردیم که نه از نظر احساسى و نه از نظر مالى هنوز استطاعت ِ داشتن و بزرگ کردن یک کودک را نداریم. ما مى خواستیم وقت بیشترى را براى توسعه دادن شغل و حرفه خود بگذاریم و بتوانیم تا آنجا که ممکن است کارها و تفریحات مورد علاقه خود را انجام دهیم و بعد از آن به فکر به وجود آمدن موجودی باشیم که ما را محدود خواهد کرد و زندگى ما را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد و با این کار به دنیاى خودمان زندگى جدیدى ببخشیم.

من و همسرم ساعت ها و روزها در این مورد با هم صحبت کردیم. اما من اغلب احساس مى کنم که چون ما بعد از گذشت مدت طولانى از ازدواجمان هنوز بچه دار نشده ایم، نظم و ترتیب طبیعى جهان را برهم زده ایم. مادرم به بچه هاى دیگران خیلى توجه مى کند. با آنها بازى مى کند و امیدوار است با این کارها حس مادرانه من را تحریک کند. شنیده ام که پدر همسرم در یک مهمانى به همه گفته که براى پدربزرگ شدن کاملاً آماده است و اخیراً احساس مى کنم که

همسایه ها وقتی مرا مى بینند دوست دارند بگویند : «فکر نمى کنى دیگر وقت اش است؟ 32 سالت شده.»

چرا بعضى از دوستان (که به نظر خودشان رفتارهایشان درست و صحیح است) و افراد فامیل، هنگامى که زنی آرام تر و کندتر از گام هاى سنتى قدم برمى دارد،خود را موظف به بیان عقاید خویش و انتقاد از او می بینند ؟

اگرچه فرهنگ و تکنولوژى تغییر کرده، و زنان فرصت یافته اند تا در جامعه انعطاف پذیرى بیشترى داشته باشند و گستره انتخاب های آنها در زندگى و در تمامى موارد گسترش پیدا کرده است اما هنوز غالب مردم معتقدند ازدواج، شغل و داشتن خانواده باید به موقع و وقت خود انجام گیرد؛ زیرا منحرف شدن و کج کردن مسیر از راه سنتى و قدیمى به نظرشان داراى دورنماى تهدیدآمیز و خطرناکى است.

مردم از اینکه شما بخواهید الگوهاى از پیش تعیین شده آنها را به هم بزنید و الگوى جدیدی بسازید احساس خوشایندى ندارند چون این امر براى آنها ناشناخته و غریب است. اما تجربه من ثابت مى کند که ازدواج کردن تا حدى باعث مى شود جلوى حرف هاى تند و تیز و عکس العمل ها گرفته شود. بعد از مدتى حرف هایى در لفافه زده مى شود در مورد اینکه هر کس باید بچه داشته باشد اما وقتى از زمان ازدواج مدت طولانى بگذرد سیلى از حرف ها و سخن ها به سوى شما سرازیر مى شود. یک زن 30 ساله که 5 سال از ازدواجش مى گذرد در این مورد مى گوید: هر کس که به من مى رسد یک حرفى مى زند. مادرم، مادربزرگ همسرم، تمام دوستانم ... گاهی فکر مى کنم تا مدتى دیگر عابران خیابان هم این مسئله را به من یادآورى کنند!

بعضى از دوستانم به من مى گویند تو بالاخره از این که بچه ندارى پشیمان خواهى شد. حتى یکى از آنها داستانى برایم تعریف کرد در مورد این که چگونه دوستش بعد از داشتن یک ازدواج خوب و موفق از بچه دار شدن طفره مى رفت ولی زمانی که همسرش به صورت غیرمنتظره اى مُرد، او بعد از آن براى همیشه تنها ماند. حتى بعضى از دوستانم مثلث «ازدواج، عشق و فرزند» را نیز مطمئن نمى دانستند.

لیدا 30 ساله، براى بار دوم ازدواج کرده؛ او از ازدواج اولش داراى یک پسر بود. شغل او خانه دارى بود، اما به صورت پاره وقت در یک شرکت به عنوان منشى کار مى کرد. 3 سال بعد او به شهر دیگرى نقل مکان کرد تا در یک دانشگاه تحصیلات خود را ادامه دهد. همیشه آرزوى تحصیلات عالیه را داشت ولى هیچ کس در زندگى مشوق او نبود و حمایتش نمى کرد. به خاطر مى آورد که پدربزرگش به او گفته بود که تو خیلى خودخواه هستى؛ باید اولین هدف تو در زندگى پسرت باشد و تمام این مسئولیت ها بر عهده تو است و ادامه تحصیل براى فردى به سن و سال تو غیرممکن و وقت تلف کردن است. او می گوید: از هدفم چشم پوشى کردم اما بار دیگر مطالعاتم را آغاز کردم و این بار دیگر کسى نمى توانست مانع کار من شود.

این زن در حال حاضر در سن 48 سالگى است و تدریس مى کند. این حقیقتی است که همچنان که زندگى شما تغییر مى کند، روابط تان نیز تغییر مى کند. هنگامى که شما بتوانید از عهده این تغییرات به خوبى برآیید آن موقع است که شاهکار کرده اید.

زندگى همیشه دستخوش پستى و بلندى هاى گوناگونى است به این علت ارتباطات ما نیز دستخوش این رویدادها قرار مى شوند. اما چگونه مى توان شکایات فامیل و دوستان را به طریقى تحت کنترل خود درآورد و از این چرخه اجتماعى قدیمى خلاص شد؟

بودن در کنار افرادى که با شما هم عقیده هستند اهمیت دارد زیرا باعث قدرتمند شدن شما مى شود و همین موضوع باعث مى شود تمام مدت مجبور نباشید با عقاید منفى دست و پنجه نرم کنید. با خودتان و در مورد چیزى که واقعاً مى خواهید رو راست باشید. در نتیجه مى توانید با تصمیمات خود احساس راحتى و امنیت کنید باید به خود بگویید: چه کارى را دارم انجام مى دهم؟ و چرا؟

براى من که ازدواج کرده ام و هنوز بچه ندارم، شدت مخالفت ها به تدریج کم مى شود، شاید بتوان گفت بالاخره بعد از مدتى همه خسته مى شوند و کلاً موضوع را کنار می گذارند. از طرف دیگر، من و همسرم سعى کردیم دوستانى را پیدا کنیم که آنها نیز بچه ندارند، یا این که هنوز ازدواج نکرده اند و اگر هم کسى دوباره بخواهد چیزى بگوید او را کنار مى کشم و به او توضیح مى دهم ممکن است حرف هاى او به زندگى من صدمه بزند. به هر حال تنها چیزى که در حال حاضر براى من اهمیت دارد این است که سعى کنم باز هم انسان وقت شناسى باشم

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات