تعمیق عشق در زندگی خانوادگی (قسمت اول)


متأسفانه در دنیای امروز کودکان با خلأهای عاطفی فراوانی بزرگ می شوند و والدین دانسته یا ندانسته از کنار این حقیقت می گذرند. به جرئت می توان گفت بیشتر والدین در عصر حاضر تنها به فکر تهیه نیازهای اولیه ای نظیر خوراک، پوشاک و سرپناهی برای بچه های خود هستند و به نیازهای عاطفی آنان (که احتیاجی به پول خرج کردن ندارد) کمتر توجه می کنند؛ اما این فقط بخشی از ماجراست و متأسفانه دامنه این خلأ تا مرز روابط بین زوجین نیز کشیده شده است. در این میان چه کسی مقصر است؟ خانواده؟ دولت؟ یا سایر نهادهای اجتماعی؟ چه کسی باید قدم اول را برای اصلاح و تأمین نیازهای واقعی کودکان بردارد؟

تعمیق عشق در زندگی خانوادگی (قسمت اول) - آکا

متأسفانه در دنیای امروز کودکان با خلأهای عاطفی فراوانی بزرگ می شوند و والدین دانسته یا ندانسته از کنار این حقیقت می گذرند. به جرئت می توان گفت بیشتر والدین در عصر حاضر تنها به فکر تهیه نیازهای اولیه ای نظیر خوراک، پوشاک و سرپناهی برای بچه های خود هستند و به نیازهای عاطفی آنان (که احتیاجی به پول خرج کردن ندارد) کمتر توجه می کنند؛ اما این فقط بخشی از ماجراست و متأسفانه دامنه این خلأ تا مرز روابط بین زوجین نیز کشیده شده است. در این میان چه کسی مقصر است؟ خانواده؟ دولت؟ یا سایر نهادهای اجتماعی؟ چه کسی باید قدم اول را برای اصلاح و تأمین نیازهای واقعی کودکان بردارد؟

اما قبل از این که کسی بخواهد به پاسخ این سؤال بیاندیشد این خود شما- به عنوان پدر یا مادر- هستید که باید به فکر آینده عاطفی نسلی باشید که می خواهید از خود به یادگار بگذارید. اهمیت نقش و جایگاه والدین در تربیت کودکان بر هیچ کس پوشیده نیست. تفاوتی ندارد که شما پدر هستید یا مادر؛ در هر صورت زوجین نباید از زیر بار این وظیفه سنگین شانه خالی کنند و بار مسئولیت آن را به گردن یکدیگر بیاندازند. فرزند یا فرزندان عزیزتان همیشه شما را می بینند و مراقب طرز برخورد شما با یکدیگر هستند. کودک امروز شما، آینده ساز نسلی است که هنوز نیامده ولی در آمدن آن هیچ تردیدی نیست. والدین باید از همین امروز به کودکان خود بیاموزند که چگونه باید در اجتماع زندگی کنند و انسان ها در قبال یکدیگر و بخصوص همسر خود چه وظایفی به عهده دارند. کودک امروز شما، پدر یا مادر آینده است. اگر خود این کودک با خلأ عاطفی بزرگ شود چگونه می تواند همسری خوب، یا ولی بهتری برای فرزندانش باشد؟

این حقیقتی است که خوشبختی نسل بعدی انسان ها توسط نسل قبلی رقم می خورد. آیا برای شما مهم نیست که کودکان شما به موفقیت دست یابند یا در زندگی خود به خوشبختی واقعی برسند؟ برای رسیدن به این موارد باید والدین تعریف درستی از خوشبختی و روابط زناشویی داشته باشند تا بتوانند تجربه ای برای منتقل کردن به فرزندانشان داشته باشند.

یادگیری کودک ناخودآگاه است و هر رفتار مثبت یا منفی شما را در ذهن خود ثبت می کند. اگر می خواهید کودک شما در آینده خانواده موفقی را تشکیل دهد باید مراقب رفتار خود با همسرتان باشید و به این نکته توجه کنید که کودکان عشق، محبت و وفاداری را از والدین خود می آموزند. اگر شما رفتار درستی با همسر خود نداشته باشید نمی توانید امیدوار باشید که رفتار کودک شما نیز در آینده با همسرش صحیح و منطقی باشد.

اگر شما رفتار درستی با همسر خود نداشته باشید نمی توانید امیدوار باشید که رفتار کودک شما نیز در آینده با همسرش صحیح و منطقی باشد، هر چند که او را به بهترین مهدکودک یا بهترین دانشگاه بفرستید. دانشگاه واقعی کودکان برای یادگیری هنر زندگی، کانون خانواده است. بنابراین شما می توانید با عمل به موارد مطرح شده در خصوص نحوه برخورد با همسر، به فرزندان خود بیاموزید که در آینده چگونه با همسر خود رفتار کنند تا بتوانند انسان های موفقی در زندگی شخصی و زندگی اجتماعی شوند.

تمامی موارد مطرح شده در این خصوص، جنبه تربیتی دارد و نیز در افزایش مهر و علاقه بین زوجین تأثیرات فوق العاده ای به همراه خواهد داشت.

به همسر خود ابراز علاقه کنید

قبل از هر چیز صادقانه به این سؤال جواب دهید که آیا واقعاً همسر خود را دوست دارید یا در نتیجه سال ها زندگی مشترک، فقط به او عادت کرده اید؟ حقیقت این است که «دوست داشتن» با «به هم عادت کردن» فرق دارد. شما می توانید با حضور عشق در زندگی تان، سلامت روابط زناشویی تان را بیمه کنید ولی اگر تنها به همسر عزیز خود عادت کرده اید ممکن است روزی از این عادت دلزده شوید. اگر خواهان عشق در روابط زناشویی هستید باید عشق بی قید و شرط را به همسر خود هدیه کنید، زیرا تنها «عشق» ضامن بقای روابط زناشویی است. عشق و محبت، یک فلش دو طرفه است. هر قدر بیشتر به همسر خود عشق بورزید، او هم شما را بیشتر دوست خواهد داشت. عشقی که بروز می دهید به شما بازمی گردد و با خود آزادی و خوشبختی به همراه می آورد.

ابراز احساسات یکی از بهترین راه ها برای بهبود روابط و افزایش صمیمیت است. زمانی تصور می شد که حیوانات بچه های خود را به منظور تمیز کردن می لیسند در حالی که یافته های علمی نشان می دهد تحریک ِ به جای پوست به منظور رشد رفتاری و عضوی، امری اساسی و ضروری در حیوانات است. این یافته ها نشان می دهد که نوازش به منظور افزایش رشد بین انسان و حیوان مشترک است. پژوهش ها نشان داده است چنانچه کودکان در خردسالی مورد نوازش والدین قرار نگیرند تندمزاج و نابهنجار می شوند. پژوهش ها و آزمایش های انجام شده بر روی تعدادی پسر بچه نشان داد کودکانی که پدر، مادر یا پرستارشان آنان را بیشتر در آغوش گرفته و نوازش کرده اند، زودتر راه می افتند و زبان باز می کنند و ضمناً از ضریب هوشی بالاتری نیز برخوردار خواهند بود.

دکتر «هارولد واشا» می گوید: "در آغوش گرفتن"، در جسم خسته یک انسان هوای تازه ای از زندگی می دمد و به آدمی احساس جوانی بیشتری می بخشد. هنگامی که کسی نوازش و لمس می شود، میزان «هموگلوبین» خون وی به اندازه زیادی افزایش می یابد. هموگلوبین بخشی از خون است که باعث انتقال اکسیژن به اندام های بدن می شود. افزایش میزان هموگلوبین، تمام بدن را تقویت می کند و ضمن جلوگیری از بروز امراض، بهبودی را سرعت می بخشد و باعث ایجاد آرامش و نشاط در فرد می شود.

سپر عاطفی زندگی تان را تقویت کنید

«پول»، «امنیت» و «محبت» سه چیزی است که هر انسانی در زندگی به آن نیاز دارد. امنیت نیاز مشترک تمام انسانهاست. هیچ کسی در روی کره زمین وجود ندارد که به امنیت نیاز نداشته باشد. وجود بعضی از ارگان های دولتی نظیر پلیس و ارتش، گواه این نیاز انسان ها و ملت ها برای تأمین امنیت جانی و منافع ملی آنهاست. مردم به امنیت در شغل، محیط خانواده و جمع دوستان نیاز دارند؛ اما در روابط زناشویی امنیت مهم تری وجود دارد که فقط به وسیله شما و نه به کمک سازمان های دولتی تأمین می شود و آن «امنیت عاطفی» همسر شماست. اولین وظیفه زوجین در قبال یکدیگر تولید امنیت عاطفی است. امنیت عاطفی همسر شما وقتی تأمین می شود که او احساس کند شما به او نیاز دارید. اگر همسر شما در روابط زناشویی احساس ناامنی کند حسادت ایجاد می شود و حسادت عاطفی تقاضایی است که تنها با دریافت مهر و محبت بیشتر برطرف می شود. شما باید این احساس را در همسر خود ایجاد کنید که او را بیشتر از هر کس دیگری در کره زمین دوست دارید و برای رسیدن به خوشبختی، به او نیازمندید.

احترام همسرتان را حفظ کنید

ارزش و احترامی که شما برای همسر خود قائل هستید به طور مستقیم بر افکار، گفته ها و اعمال او تأثیر می گذارد. شما با این کار باعث می شوید همسرتان از زندگی لذت بیشتری ببرد و اعتماد به نفس او به مقدار زیادی افزایش یابد و بتواند به راحتی و بدون اضطراب با دیگران ارتباط برقرار کند. احساس با ارزش بودن به معنای قبول شایستگی ها و لیاقت احترام داشتن برای همسر تلقی می شود؛ اما در صورت کمبود این احساس، این باور به او دست می دهد که لایق یک زندگی خوب نیست و روحیه او هر روز ضعیف تر می شود و نهایتاً وضع زندگی هرگز بهبود نخواهد یافت.

برای رسیدن به روابط عاشقانه، زوجین نباید از کلمات زننده نسبت به یکدیگر استفاده کنند، زیرا هیچ چیزی مانند کلمات بد به صمیمیت در خانواده لطمه نمی زند. در کنار حفظ احترام همسر، زوجین باید احترام والدین همسر خود را نیز رعایت کنند چون احترام به والدین همسر در حقیقت احترام به خود همسر تلقی می شود و می تواند باعث افزایش مهر و محبت در زندگی گردد. زوجین باید در مقابل دیگران طوری با یکدیگر برخورد کنند که دیگران گمان کنند آنها در زندگی مشترکشان به وحدت و یگانگی رسیده اند.

فکر نکنید اگر همسر خود را در برابر عده ای ضایع کنید او تصمیم می گیرد که از این به بعد بیشتر دقت کند و دست پختش بهتر شود. شما با این کار چاشنی عشق را از غذای خود حذف می کنید و به جای آن سم ترس را می افزایید. او به جای این که با «عشق» برای شما آشپزی کند، با «ترس» به آشپزی می پردازد

به همسرتان برچسب نزنید

زندگی یک فرایند رو به رشد است. همسران در ابتدای ازدواج هر دو بی تجربه هستند و در مسئولیت پذیری تجربه چندانی ندارند. وقتی همسر عزیز شما اشتباهی می کند سریعاً در مورد اشتباه او قضاوت نکنید. به این فکر کنید که خودتان هم ممکن است در آینده اشتباهی بکنید. آیا دوست دارید با شما بد برخورد شود؟ متأسفانه یکی از بزرگترین مشکلات زوج های جوان در ابتدای زندگی مشترک، مسئله پخت و پز است. مهم نیست که چه کسی مقصر این مسئله است، والدینی که به فرزندان خود آشپزی یاد نداده اند یا همسرانی که بیشتر به غذای خوشمزه فکر می کنند تا روابط عاشقانه، به هر حال در ابتدای زندگی مشترک ممکن است خانم خانه توانایی زیادی در تهیه غذا نداشته باشد و حتی گاهی اوقات غذایی خام یا سوخته سر سفره بگذارد، ولی به او برچسب نزنید (تو اصلاً آشپزی ات خوب نیست، یا...) و او را تحقیر نکنید.

فکر نکنید اگر همسر خود را در برابر عده ای ضایع کنید او تصمیم می گیرد که از این به بعد بیشتر دقت کند و دست پختش بهتر شود. شما با این کار چاشنی عشق را از غذای خود حذف می کنید و به جای آن سم ترس را می افزایید. او به جای این که با «عشق» برای شما آشپزی کند، با «ترس» به آشپزی می پردازد تا مبادا شما غذایی سوخته یا نپخته بخورید. مطمئن باشید با هر قاشقی که از غذای توأم با ترس بخورید احساس لذت و شادابی را از زندگی خود دور می کنید. شما فقط سیر می شوید ولی لذت نمی برید. به این فکر کنید که ممکن است همسر شما یک عمر به خاطر این ترس ها، از هرگونه تغییر و تحول مثبت در زندگی خودداری کند.

استقلال فردی تان را حفظ کنید

در دل ِ عشق راز ساده ای وجود دارد؛ عشق به معشوق اجازه رهایی می دهد. پس می توانید به ترکیبی از استقلال و با هم بودن برسید و در موقع نیاز، در این باره آزادانه با هم حرف بزنید. می گویند می توان آن قدر به هم نزدیک بود که از کمبود هوا شکایت کرد. اما بهتر است اجازه ندهید در رابطه عاشقانه تان چنین مسئله ای پیش بیاید. می توانید هنگام نیاز همسرتان به او آزادی بدهید. بگذارید رها باشد و وقتی نیاز به مراقبت دارد، کاملاً از او مراقبت کنید. می توانید متعهد بشوید تا هنگام نیاز، در رابطه تان فضای باز ایجاد کنید. می توانید صمیمیت و تنهایی را دوست داشته باشید تا گره ای در کارهایتان ایجاد نشود. زندگی مشترک به این معنی نیست که شما باید در تمام کارهای خصوصی همسرتان دخالت کنید و به جای او تصمیم بگیرید.

«جبران خلیل جبران» می گوید: یکدیگر را دوست داشته باشید، اما از عشق بند نسازید. وقتی بدانید بین صمیمی ترین افراد نیز فاصله نامحدودی وجود دارد، می توانید در کنار هم زندگی خوبی داشته باشید. اگر این فاصله را بپذیرید، همدیگر را کامل تر می بینید.

در روابط زناشویی هر قدر احساس مالکیت بیشتری داشته باشید، عشق کمتری نصیب تان می شود. می توانید با دیدن شادی همسرتان از فعالیت هایی که در آنها برتری دارد، خوشحال بشوید و از وجودش لذت بیشتری ببرید. به همسر شاد، راحت تر می توان عشق ورزید. اگر شما آزادی طبیعی و مشروع همسرتان را از او بگیرید در واقع احساس شادی را در او خفه کرده اید. فراموش نکنید که می توانید فرد باقی بمانید ولی همزمان قسمتی از یک جفت باشید، درست مثل لنگه های کفش که جهت نوک هر کدام به یک طرف است ولی در کنار یکدیگر یک مسیر مستقیم را می پیمایند.

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات