فراموشم نکنید!!زن به طور کلى دلش نمى خواهد کسى در زمینه ی محبت و توجه فرد مورد علاقه اش شریک و رقیب وى باشد. او دوست دارد که فرد محبوبش اگر بخواهد یکى را بین همه برگزیند، تنها او باشد که برگزیده مى شود; زمانى که احساس کند، او ((یگانه برگزیده)) نیست، حس حسادت او تحریک مى شود.

فراموشم نکنید - آکا
اما مرد زمانى دچار چنین حالتى مى شود که منافع و اعتبارات خود را در خطر ببیند، به عنوان مثال: اگر دو مغازه ی کفاشى در یک خیابان نزدیک هم باشند، دچار رقابت و حسادت مى شوند، ولى اگر آن دو مغازه، کفاشى نباشد یا با فاصله زیاد و در دو خیابان باشد، نه تنها براى یکدیگر حسادت نمى کنند ، بلکه ازپیشرفت وتوفیقات یکدیگرخشنود مى شوند و چه بسا راهنما و یار یکدیگر باشند.
حسادت و تحقیرکردن، از دیگر ویژگیهاى زن است که از طریق جاه طلبى ارضا مى شود. این صفت براى سعادت و تکامل زن و در نتیجه جامعه خطرناک است. از این رو، چنین صفاتى در روایات ائمه معصومین(ع) مورد نکوهش قرار گرفته است. در این زمینه حضرت على(ع) فرمود:
کینه، مادر تمام عیوب است.(1)
همچنین در جاى دیگر فرمود: فرد کینه توز مورد علاقه مردم نیست.(2)
پس زنان، اگر مى خواهند محبوب خدا و خلق او باشند، باید به هر وسیله ی ممکن این نقش ناپاک را از آینه ی روح خود بزدایند و احساسات پاک انسان دوستانه و خالى از کینه را جایگزین آن کنند.


2 - تلاش چشمگیر زن در شناساندن گوهرهاى وجود خویش

از دیگر خصوصیات بارز زن این است که براى هرگونه فداکارى حاضر است تا پاى مرگ پیش برود ؛ تنها دلهره ی وى در این بین آن است که مبادا اطرافیانش به اهمیت و ارزش فداکارى و زحمات او پى نبرند و خصوصیات حقیقى او ناشناخته باقى بماند.
صبر و تحملى که زن براى رسیدگى به فقیران، امورخیریه، پرستارى از بیماران و نیازمندان... از خود نشان مى دهد، در بین مردان یافت نمى شود یا بسیار کمیاب است، به عنوان مثال مشاهده کرده ایم که پرستاران زن در کار خویش موفق تر بوده و به آن عشق مى ورزند، چه بسیارند پرستارانى که به امید لبخند رضایت بخش بیمارشان شب تا سحر پلک بر هم نمى گذارند. پس زن با از خودگذشتگی ها و صبر و تحمل زیادش ، خود را تا آستانه ی مقصدى که فقط جنبه ی اخلاقى و معنوى دارد، پیش مى برد. این صبر و تحمل، خود نمودى از میل باطنى زن به شناساندن گوهرهاى وجودى خویش است. اما در اغلب مردان ـ تا زمانى که تحت تربیت و تعالیم اصولى قرار نگرفته اند ـ فداکارى تا جایى ممکن است که در سایه ی آن منفعتى خوابیده باشد.
زن در سایه ی این فداکارى و ایثارها به شخصیتى عالى مى رسد، بدین خاطر تمایل زیاد دارد که اطرافیانش به ارزش او پى برده و او را آن گونه که شایسته و سزاوار است، دوست بدارند. هرقدر زن در این راه زحمت ها و سختیهاى بیشترى تحمل کند و افکار عالی ترى کسب کند، آرزوى شناساندن ارزش وجودی اش بیشتر و طولانی تر مى شود. دردناک تر از همه براى زن این است که مقصود اصلى او بر دیگران، به خصوص نزدیکان وى مخفى بماند و نه تنها او را درک نکرده، بلکه به خاطر امور ظاهرى مانند: موقعیت خانوادگى یا زیبایى... او را مورد توجه قرار دهند. گفتنى است، مردانى که این گونه با زن رفتار مى کنند و تنها به امور ظاهرى اهمیت مى دهند، به مقصود خود نمى رسند. امام صادق(ع) در این باره فرمود:

مردى که به خاطر ثروت یا زیبایى با زنى ازدواج کند، به هدف خود نمى رسد.(3)
زن دوست دارد همسرش او را به خاطر کمالات و خصوصیات ذاتى اش دوست بدارد. وى مى خواهد همسرش او را براى صفات و ویژگیهاى عموم زنان که در او نیز وجود دارد، دوست داشته باشد. بدون شک یکى از رموز جلب محبت و علاقه همسر، توجه مرد به تفاوتها و ویژگیهاى خاص همسرش مى باشد.
زن مایل است با تربیت اولاد صالح، ابعاد مختلف روح خویش را پرورش داده و به آثار وجودی اش رنگ جاودانه ببخشد و زحمات خود را به همگان آشکار سازد. به همین دلیل است که او بدون توجه به سختیها و مسائل جانبى، بطور فطرى در آرزوى تولد فرزند و شنیدن صداى گریه او، ضربان قلب او و... مى ماند.

زن، از زمانى که متوجه مى شود، باردار است براى شنیدن صداى ضربان قلب کودکش لحظه شمارىمى کند;سپس همین انتظار را براى تولد او ادامه مى دهد. بدین جهت، اگر زنى از این موهبت الهى بنا به مصالحى بى بهره ماند،گویى رکنى ازارکان وجودش عقیم مانده است.

زن تمام سعى و تلاش خویش را در راه تولد کودک و سپس سعادت آینده ی وى به کار مى گیرد و تنها آرزو و خواهش او که به الفاظ، حرکات و تعبیرات مختلف بیان مى کند این است که: ((فراموشم نکنید)); او در پایان عمر اگر حس کند که همسرش، پدرش، مادرش... و تمام افراد مورد علاقه اش او را فراموش کرده یا هنوز او را نشناخته اند، رنجهاى بى پایان خود را بدون پاداش و نتیجه مى بیند، گویى اصلا زنده نبوده و زندگى نکرده است.پى‏نوشت‏ها:

1ـ غررالحکم.

2ـ غررالحمم.

3ـ من لایحضره الفقیه، ج3، ص392.


منبع : پیام زن ـ با تغییر و تلخیص

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات