اگر به شما خبر بدهند که شما از کارگزارن خدا در زمین هستید! چقدر خوشحال می شوید؟ اگر بگویند شما بهترین زن هستید چقدر خوشحال می شوید؟

آیا شدنی است؟ خیلی مشکل است؟ من می خواهم این گونه باشم چه کاری باید انجام دهم؟

بهترین زن و کار گزار خدا - آکا

برای اینکه از کارگزاران خدا باشید به توصیه های این مقاله عمل کنید:

با کلام شیرین استقبال و بدرقه کردن

اولین قدم این است وقتی شوهرتان سر کار می رود باکلمات نیرو بخش بدرقه کنید، موقع باز گشت به خانه، با چهره ای باز و کلمات محبت آمیز، خستگی روز او را از چهره اش بزدایید، و مهم تر از همه آن که خدا به شما اجر شهید خواهد داد.

مردى به محضر پیغمبر (ص) آمد و گفت: یا رسول اللَّه! همسرى دارم که چون به خانه میروم به پیشبازم مى‏آید و وقتى بیرون می روم بدرقه‏ام مى‏نماید، و اگر مرا غصه‏دار بیند؛ مى‏گوید: غم مخور، که اگر غم روزى مى‏خورى؛ خداوند آن را به عهده گرفته است. و اگر براى آخرت غم دارى و فکر می کنى خداوند بر فکر و غم تو بیفزاید، پیغمبر (ص)، فرمود: او را بشارت بهشت ده، و به وى بگو که خداوند عٌمالى دارد که این زن یکى از آنهاست، و نصف اجر شهیدى را دارد ( وسائل‏الشیعة ج : 20 ص : 33)

خانم مارابل مورگان برای اسقبال از شوهر این گونه می گوید:  فعالیت های روزانه خود را طوری ترتیب دهید که هنگامی که شوهرتان در آستانه در خانه ظاهر می شود، کاملاً آماده استقبال از او باشید. یک روان شناس به من می‌گفت «اگر زنها از شوهرانشان هنگام ورود به خانه استقبال گرمی بکنند، شمار زیادی از مردان خود را گرفتار مشغله زیاد با سایر زنها نخواهند کرد (زن کامل،ص 119).

دکتر دیوید گی پاورز مشاور ومتخصص آموزش فن فروشندگی خطاب به زنها می گوید اگر می خواهید شوهرانتان در آمدی سر شار داشته باشند و سخنگوی و فروشنده های زبردست از آب در آیند، هر روز صبح قبل از آن که از خانه خارج شود آنها را با کلماتی نشاط انگیز تهییج وتشویق کنید هر کدام از شما باید به شوهرش وانمود کند که همان مرد لایقی است که می خواهید باشد. مثلاً به او بگویید : «چقدر امروز چهره ات نشان دهنده ی متانت است، به نظر من امروز جذابتر شده ای! چه سلیقه ی خوبی در پوشیدن لباس به کار برده ای. در موقع خارج شدن شوهرتان از خانه حق ندارید خطایی را که شب گذشته در فلان مهمانی مرتکب شده به رخش بکشید وموضوع را به او یاد آوری کنید، شما در این موقع باید خوبی های اورا در نظرش تقویت نمایید (آیین همسرداری ، دوروتی کارنگی ،ص61).

هر انسانی خطا واشتباه می کند ، اگر طرف مقابل که نسبت به او اشتباه کرده است ، عذر را بپذیرد ، این فرد در مقابل او احساس شرمندگی کرده و محبتش نسبت به او در قلبش بیشتر می شود

تشکر وسپاس گزاری از شوهر

قدم دوم جذب شوهرتان آن است که در مقابل خدمات او، تشکر کنید.

امام صادق (ع)، سپاسگزاری از خدمات شوهر را صفت بهترین زنان می داند

وَ عَنِ الصَّادِقِ (ع): أَنَّهُ قَالَ خَیْرُ نِسَائِکُمْ الَّتِی إِنْ أُعْطِیَتْ شَکَرَتْ وَ إِنْ مُنِعَتْ رَضِیَت

امام صادق (ع) فرمودند : بهترین زنان شما زنی است که وقتی به او عطا می شود، تشکر می کند، زمانی که از او منع می شود به این حالت راضی می باشد ( مستدرک‏الوسائل ج 14 ص ،161)

قالَ رسولُ الله (ص) : لا یَنظُرُ اللهُ إِلی امرَأََةِلا تَشکُرُلِزَوجَها وَهِیَ لاتَستَغنِیَ عَنهُ

خدا به زنی که از شوهرش تشکر نمی کند در حالی که از او بی نیاز نیست، نگاه رحمت ندارد(احادیث زناشویی،ص68).

ممکن است شوهر شما هم در لاک خود فرورفته باشد. او نیاز دارد که شما خوبی های او را پیدا کنید، او را تشویق کنید؛ به او بگویید «تو قادر هستی بهترین کار ممکن را انجام دهی، من مطمئن هستم که از عهده آن بر می خواهی آمد» و خواهید دید که شوهرتان آن کار را با موفقیت انجام خواهد داد(مارابل مورگان، زن کامل ،ص136).

علی (ع): مَن تَلِن حاشِیَتَهُ یَستَدَمَّ مِن فوقَهُ المَحبَّةَ

 هر که با اطرافیان خوش‏خوئى و نرمى کند محبّت از بالاى سرش (از جانب خدا) بر وى دائما می بارد.

عذر خواهی کردن و قبول عذر

هر انسانی خطا و اشتباه می کند ، اگر طرف مقابل که نسبت به او اشتباه کرده است، عذر او را بپذیرد، این فرد در مقابل او احساس شرمندگی کرده و محبتش نسبت به او در قلبش بیشتر می شود. از این رو پیامبر (ص) از صفات زنان بهشتی عذر پذیر بودن نسبت به همسر خودشان  می داند.

پیامبر (ص) فرمودند : مى‏خواهید شما را از زنانى که اهل بهشتند خبر دهم؟ زن وفادارى که فرزند زیاد آورد و زود آشتى کند و همین که بدى کرد گوید این دست من در دست توست چشم بر هم نمى‏گذارم تا از من راضى شوى( شیروانی ،1386،ص75 ح460)  . وایشان صفت زنان بد را عذر پذیر نبودن می داند .  

بهترین زن و کار گزار خدا - آکا

پیامبر(ص) فرمودند: آیا شما را از بدترین زنان خبر ندهم؟ اصحاب گفتند: بفرمایید، پیامبر (ص) فرمودند:  ...... آن زنی که عذر نمی پذیرد و اشتباه شوهرش را نمی بخشد ( مستدرک‏الوسائل ج 14، ص 167).

فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص یَا حَوْلَاءُ أَکْثَرُ النَّارِ مِنْ حَطَبِ سَعِیرِ النِّسَاءِ فَقَالَتِ الْحَوْلَاءُ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ کَیْفَ ذَلِکَ قَالَ لِأَنَّهَا إِذَا غَضِبَتْ عَلَى زَوْجِهَا سَاعَةً تَقُولُ مَا رَأَیْتُ مِنْکَ خَیْراً قَطُّ 

پیامبر (ص) فرمودند: یا حَولا اکثر هیزم جهنم زنان هستند؛ حَولا پرسید یا رسول الله این چگونه می شود؟ (یک زن هیزم جهنم می شود) پیامبر (ص) فرموند: وقتی که یک زن بر شوهرش عصبانی می شود واز روی عصبانیت به اومی گوید: من از تو هیچ خیری ندیده ام ( مستدرک‏الوسائل ج 14، ص 167).

در خاتمه به سفارشات زیر عمل نمایید ،تا یک زندگی شاد داشته باشید 

1ـ شنونده ی خوبی باشید .

2ـ او را نصیحت نکنید .

3ـ از شوهرتان خرده گیری نکنید و تحقیرش ننمایید.

4ـ چارچوب فکری وذهنی شوهر خود را بشناسید.

5ـ نسبت به حالات روحی شوهرتان حساس باشید

6 ـ به علایق اوعلاقه مند باشید .(زن کامل ،صص 137ـ131)

عباس خراسانی

بخش خانواده ایرانی تبیان


مقالات مرتبط :

با بی توجهی همسرم چه کنم؟

برگ برنده در زندگی مشترک

یادداشتی برای زوجین بی توجه

تفاهم و اختلاف مشترک

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات