ما می خوایم بچه دار بشیم

در زندگی اتفاقات مهم زیادی می‌ افتد که بچه ‌دار شدن یکی از آنهاست، اما امروز می ‌توان گفت که بچه‌ دار شدن دیگر اتفاق نیست بلکه تصمیمی است که زن و شوهر می‌ گیرند.

ما می خوایم بچه دار بشیم - آکا

 با تغییر در سبک زندگی در جامعه امروزی به دنیا آوردن بچه با مسوولیت‌ های زیادی همراه شده است که گاهی زوج‌ ها را از این تصمیم منصرف می‌ کند یا گاهی اتخاذ این تصمیم بدون آگاهی از مسوولیت ‌های آن، برای زندگی زن و شوهرها مشکلاتی به بار می ‌آورد. پس بهتر است قبل از بچه ‌دار شدن برای آن آماده شویم تا هم بتوانیم از پدر و مادر بودن خود لذت ببریم و هم این ‌که مسوولیت‌ ها و وظایف خود را در قبال فرزندمان بخوبی به جا بیاوریم.

قبل از هر چیز دقت کنید که تحت ‌تاثیر حرف‌ های دیگران قرار نگیرید، چرا که مسوول فرزندتان شما هستید و باید با مشکلات بزرگ کردن او دست و پنجه نرم کنید، پس تا وقتی که خود و همسرتان احساس آمادگی بچه‌ دار شدن را نداشتید، بچه ‌دار نشوید. دقت کنید که هر دوی زن و شوهر باید با هم این تصمیم را بگیرند، چرا که از همان ابتدای بارداری هم مادر و هم پدر باید همکاری کنند تا از پس این مسوولیت مهم برآیند و توانایی و خواست یکی از آنها برای بچه‌ دار شدن کافی نیست. گاهی این تصور غلط به‌ وجود می‌آید که فقط مادر باید آمادگی بزرگ کردن فرزند را داشته باشد در حالی که در زندگی امروز نقش پدر در تربیت و رشد فرزند بسیار مهم و مشارکت او در این امر ضروری است.

سلامت جسم و روان

از مهم ‌ترین شرایط بچه ‌دار شدن این است که شما و همسرتان از سلامت جسم و روان برخوردار باشید به همین منظور قبل از این ‌که تصمیم به بچه ‌دار شدن بگیرید با مشورت پزشک یک‌ سری آزمایش قبل از بارداری را انجام دهید تا از عدم وجود بیماری‌ هایی مثل دیابت، کم ‌خونی، هپاتیت، ایدز و... در خود و همسرتان مطمئن شوید و همچنین از لحاظ ژنتیک خانوادگی بویژه اگر در اقوام نزدیکتان مشکلات مادرزادی و عقب‌ افتادگی ‌های ژنتیکی وجود دارد، با پزشک متخصص مشورت کنید. حتما قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید، چرا که عفونت‌ های لثه یکی از خطرناک‌ ترین موارد برای جنین است. هر دو ورزش کنید، چون ورزش، شما را از لحاظ روحی و جسمی برای بچه‌ دار شدن آماده‌ تر می ‌کند. اگر در هر جنبه از زندگی با استرس مواجه‌ اید قبل از بارداری آن را کاهش دهید، چرا که استرس پدر و مادر در تمام دوران زندگی بر فرزندشان تاثیر می ‌گذارد.

اگر در میان مشاجرات زناشویی و مشکلات میان فردی با همسرتان فکر کنید که وجود بچه، شما را به هم نزدیک می ‌کند اشتباه کرده ‌اید، چرا که در این شرایط بچه‌ دار شدن به مشکلات شما اضافه می ‌کند

اگر از مشکلات روانی چون افسردگی، وسواس، اضطراب و... رنج می‌ برید حتما قبل از بچه ‌دار شدن آن را درمان کنید، زیرا که مشکلات روحی روانی شما به طور مستقیم بر فرزندتان تاثیر خواهد گذاشت و گاهی اگر اختلالات روانی درمان نشود به فرزندتان نیز انتقال می‌ یابد. برای بررسی سلامت روان حتما به یک روان ‌شناس مراجعه کنید تا اگر مشکلاتی به طور آشکار یا پنهان در شما وجود دارد، تشخیص داده شده و درمان شوند.

ما می خوایم بچه دار بشیم - آکا
رابطه زناشویی

آنچه پس از سلامت جسم و روان شما قبل از بچه ‌دار شدن ضروری است، رابطه زناشویی شماست. اگر شما و همسرتان از یک رابطه تثبیت شده برخوردار نیستید و هنوز یکدیگر را بخوبی نمی‌ شناسید و اگر به ادامه زندگی زناشویی خود امیدوار نبوده و مشکلات ارتباطی فراوانی با همسرتان دارید و در کل اگر از زندگی زناشویی خود و کیفیت زندگی مشترکتان راضی نیستید، بچه ‌دار نشوید. مهم نیست چقدر از زندگی زناشویی شما گذشته باشد یا چند سال داشته باشید گاهی رسیدن به تفاهم در زندگی به سال ‌های زیادی نیاز دارد و گاهی نیز بزودی اتفاق می ‌افتد و زن و شوهر به این نتیجه می ‌رسند که می ‌توانند با هم زندگی کنند و مشکلات را یکی یکی حل کرده و روز به روز به رابطه‌ ای بهتر با یکدیگر دست یابند، در این شرایط می‌ توان به داشتن بچه فکر کرد. اگر در میان مشاجرات زناشویی و مشکلات میان فردی با همسرتان فکر کنید که وجود بچه، شما را به هم نزدیک می ‌کند اشتباه کرده ‌اید، چرا که در این شرایط بچه‌ دار شدن به مشکلات شما اضافه می ‌کند، زیرا بزرگ کردن فرزند نیاز به مشارکت و توافقات صمیمانه زن و شوهر دارد که نیازمند یک رابطه موثر و محکم بین شما و همسرتان است. در کل وقتی زندگی زناشویی شما از لحاظ ارتباطی، مالی و اجتماعی به تثبیت رسید، می‌ توانید به بچه‌ دار شدن فکر کنید.

 

توافقات و تصمیمات پیش از بچه ‌دار شدن

حتی اگر شما و همسرتان با هم ارتباطی خوب و تفاهمی نسبی دارید، خوب است قبل از تصمیم به بچه‌ دار شدن در رابطه با برخی مسائل با هم به گفتگو بپردازید و تغییرات و تصمیم ‌هایی را اعمال و اتخاذ کنید. مثلا راجع به روش ‌های تربیتی با هم حرف بزنید و به یک سبک مشترک در آن برسید، چرا که معمولا اعتقادات مختلف و گاهی متضاد پدر و مادر در اصول تربیتی به فرزندانشان ضربات زیادی وارد می ‌آورد و آنها را دچار تعارضات روحی می‌ کند. اگر در زندگی خود عادات غلطی دارید بکوشید تا قبل از بچه ‌دار شدن آنها را کنار بگذارید، عادات غذایی غلط مثل مصرف سوسیس و کالباس، نوشابه و مواد قندی مضر، تنقلات پر کالری و بی ‌خاصیت مثل پفک و... عادات رفتاری و گفتاری غلط مثل فحش دادن یا زود از کوره در رفتن و... اعتیادهای متفاوت مثل مصرف سیگار‌ یا افراط در برخی فعالیت ‌ها مثل تلویزیون دیدن و... از جمله عادت ‌های غلطی است که باید قبل از بچه ‌دار شدن آنها را کنار بگذارید. هم چنین برخی عادت‌ های خوب را در زندگی خود جا دهید مثل مطالعه، ورزش، گشت و گذار در طبیعت، مصرف خوراکی‌ های مفید مثل میوه و آجیل و عادت‌ های رفتاری مانند قدرشناسی از یکدیگر، احترام به پدر و مادر و محبت ‌های کلامی و ایجاد فضای صمیمی در خانه و....

حتما قبل از بچه‌ دار شدن راجع به تقسیم کار و همکاری در خانه با هم توافق کنید، چرا که نگهداری از بچه فقط وظیفه مادر نیست و هر دوی پدر و مادر در این قبال مسوولند، گرچه بیشتر کارهای کودک با مادر است اما هیچ پدری نباید از وظیفه نگهداری و کمک در این امر شانه خالی کند

آگاهی‌ های لازم برای بچه ‌دار شدن

بسیاری از پدر و مادرها با روش آزمون و خطا به بزرگ کردن فرزند خود می‌ پردازند و فکر می ‌کنند همین که اشتباهات پدر و مادر خود را تکرار نکنند، کافی است. ما به عنوان والدین باید قبل از هر دوره از زندگی فرزندمان، اطلاعات کافی راجع به آن دوره را داشته باشیم تا هم بتوانیم از حالات فرزند خود خبردار شویم و هم بدانیم که برخوردها و عملکردهایی که باید در برابر فرزندمان داشته باشیم، چیست. از همان بدو به ‌وجود آمدن فرزندمان اطلاعات مهمی وجود دارد که اگر آنها را ندانیم، ممکن است ناخواسته به او ضرباتی بزنیم که تا آخر عمر بر زندگی‌ اش اثرگذار باشد.

ما می خوایم بچه دار بشیم - آکا

به همین منظور استفاده از کتاب‌ های راهنما، گرفتن مشاوره از متخصصان، دقت و تلاش در به کار بردن راهکارهای مناسب و استفاده بهینه و بموقع از اطلاعات کسب شده می‌ تواند ما را در امر بزرگ کردن فرزندمان کمک کند.

در دوران جنینی آگاهی بموقع از بارداری یکی از مسائل مهمی است که مادران باید به آن توجه کنند، چرا که گاهی با گذشت چند ماه از بارداری، مادران متوجه این موضوع نمی ‌شوند در حالی که 3 ماهه اول بارداری بسیار حساس است. اگر معاینه بارداری هرچه زودتر انجام گیرد به نفع مادر و بچه است. پس از آگاهی از بارداری، جمع‌ آوری اطلاعات راجع به خصوصیات این دوران و تغییراتی که مادر از لحاظ روحی و جسمی می‌ کند، لازم و ضروری است. همچنین اگر در مورد مساله‌ ای اطلاعات کافی ندارید از پزشک خود سوال کنید، چون گاهی برخی مسائل ممکن است از نظر شما بی‌ ضرر باشد در حالی که برای شما یا جنین خطرناک است مثل استفاده از برخی داروهای گیاهی که باعث سقط جنین می‌ شوند و مادران از آنها بی‌ اطلاعند. پس قبل از مصرف هر چیز راجع به آن با پزشک تان مشورت کنید.

در دوران نوزادی و خردسالی آگاهی از نحوه تغذیه کودک، رسیدگی به او از لحاظ جسمی و روحی و برخورد مناسب در مقاطع مهم مثل از شیر گرفتن، یاد دادن آداب دستشویی رفتن، راه افتادن، حرف زدن و... بسیار مهم است.

در دوران مدرسه نیز جمع‌ آوری اطلاعات و در ارتباط بودن با مشاوران مدرسه و آگاهی از وضعیت فرزندتان در محیط مدرسه ضروری است تا بتوانید از وضعیت تحصیلی و ارتباط او با معلمان و دوستانش مطلع شوید.

در مقطع نوجوانی نیز بسیار مهم است که شما بدانید چگونه باید با فرزندتان ارتباط برقرار کنید و به او نزدیک شوید.

در کل باید گفت که در هر مقطع از زندگی، باید اطلاعات مخصوص به آن را از قبل جمع‌ آوری کنید تا بتوانید از بروز مشکلات جلوگیری کرده و دچار اشتباه نشوید

با در نظر گرفتن تمام این موارد و رعایت آنها می ‌توان گفت که بچه ‌دار شدن به زندگی شما رنگی تازه می ‌بخشد و باعث لذت بردن بیشتر شما از زندگی می‌ شود، اما نکته ‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که در حالی ‌که موارد فوق را در نظر دارید دچار وسواس نیز نشوید، چرا که اگر بخواهید صبر کنید تا به یک شرایط ایده ‌آل از هر لحاظ در زندگی مشترک خود برسید، شاید هیچ‌ گاه بچه ‌دار نشوید. پس افراط و تفریط را کنار بگذارید و با آگاهی و دقت تصمیم بگیرید.

 

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات