ازدواج به شرط ندیدن و نشنیدن

ازدواج وقتی همواره خوشایند است که طرفین در مورد بسیاری از مسائل نابینا و ناشنوا باشند تا نقایص همدیگر را نبینند و سخنان ناراحت‌کننده یکدیگر را نیز نشنوند...

ازدواج به شرط ندیدن و نشنیدن - آکا

خداوند اساس نظام خلقت را بر پایه زوجیت قرار داده است. در آیین اسلام نیز به تکامل کائنات بویژه انسان، در سایه زوجیت توجه خاص شده است. بر این اساس، دو جنس زن و مرد با ویژگی های متفاوت و مشترکات قابل توجه در حکم دو بال برای پرنده تکاملند که بدون همراهی و همگرایی این دو، پرواز مقدور نخواهد شد و خانواده بهترین میدان برای همسویی و تلفیق این دو بال بوده است. به همین دلیل در منطق وحی، تجرد و رهبانیت به شدت مطرود بوده و تشکیل خانواده را پیمانی مقدس میان زن و مرد شمرده و اصلی ترین هدف آن را تأمین نیازهای انسانی و سکون و انس میان آن دو می داند. تا بدانجا که در قوانین دین، نهاد خانواده در اولویت قرار گرفته و کارآمدترین قوانین حقوقی در مسیر حمایت از استحکام این بنیان الهی وضع شده است. خانه می تواند محلی برای تکامل مرد و زن و به تعبیری دیگر مکانی برای تربیت انسان باشد. قرآن، خانه را محل آرامش می داند و زن و مرد را عامل آرامش یکدیگر. 

هیچ رازی به طور قطع برای یک زندگی مشترک عالی وجود ندارد. به عبارت دیگر، موفقیت در زندگی مشترک قطعی و دائمی و همواره مطلوب نیست. ازدواج از یک طرف می‌تواند به عنوان بهشتی برای زوجین تلقی شده و از طرف دیگر به جهنمی آزار دهنده تبدیل شود. یکی از عبارات معروف در این باره می‌گوید، ازدواج وقتی همواره خوشایند است که طرفین در مورد بسیاری از مسائل نابینا و ناشنوا باشند تا نقایص همدیگر را نبینند و سخنان ناراحت‌کننده یکدیگر را نیز نشنوند.

البته همسرانی هم هستند که به دلیل نزدیکی و صمیمیت زیاد با یکدیگر زندگی خوبی دارند و توانسته‌اند محیطی گرم و پر از محبت برای خود و همسرشان پدید آورند. باید به این نکته هم توجه داشت که صرفا وجود علاقه و محبت موجب شیرینی دائمی زندگی نخواهد شد و عوامل مهم دیگری نیز در این میان دخیل هستند.

برای دستیابی به زندگی مطلوب، ابتدا باید هدف خود را از ازدواج مشخص کنید.

آیا صرفا می‌خواهید یک خانواده تشکیل دهید؟ کسی را برای روزهای پیری‌تان می‌خواهید؟ آیا خواهان امنیت فکری و مالی هستید؟ یا...

همسران پرمشغله اصولاً از محبت کردن غافل می شوند. در نهایت از نظر احساس فاصله ای میان آنها ایجاد می شود و پر کردن این خلاء کاری دشوار است. بهترین راه حل برای جلوگیری از این فاصله ، اختصاص روزانه چند دقیقه برای صحبت کردن و زمانی بیشتر در طول هفته می باشد

البته تمام موارد فوق در ازدواج وجود دارند، اما انگیزه‌های قوی‌تری نیز در این میان نقش دارند.

ازدواج یعنی وقتی خود واقعی تان را آشکار می‌کنید و خواهان تکامل خود هستید.

تمایل به ازدواج به طور فطری در تمام انسان‌ها وجود دارد؛ اما مساله اصلی این است که افراد پس از ازدواج برای بقا و حفظ آن چه باید بکنند؟

احترام، همدردی و صبر همگی مهم هستند، اما حتی بهترین ازدواج‌ها نیز ممکن است با مشکل روبه‌رو شوند.

علت آن هم در بسیاری موارد این است که زوجین می‌خواهند ساده‌ترین راه‌ها را امتحان کنند.

اما نکاتی هم وجود دارد که با رعایت آنها زندگی شیرین‌تر و با ثبات‌تر خواهد شد.

نکاتی در تحکیم روابط زن و شوهر

 

ازدواج به شرط ندیدن و نشنیدن - آکا

ارتباط کلامی صمیمانه

یکی از مواردی که در تحکیم روابط زن و شوهر بسیار مؤثر است ارتباط کلامی و نوع محبت و مبادله کلمات و حرفهایی است که در طول شبانه روز بین زن و شوهر مطرح می شود.

مصادیق ارتباط کلامی صمیمانه :

مزاح و شوخی

تمجید و تعریف از یکدیگر

با کلمات زیبا همدیگر را صدا کردن

 

زمانی را برای صحبت کردن برای همسر اختصاص دهید

همسران پرمشغله اصولاً از محبت کردن غافل می شوند. در نهایت از نظر احساس فاصله ای میان آنها ایجاد می شود و پر کردن این خلاء کاری دشوار است. بهترین راه حل برای جلوگیری از این فاصله ، اختصاص روزانه چند دقیقه برای صحبت کردن و زمانی بیشتر در طول هفته می باشد بویژه وقتی مرد وارد خانه می شود و اگر زن خانه دار باشد بسیار نیاز دارد که شوهرش به حرف های او گوش دهد و مرد هم باید با توجه به حرفهای همسرش گوش دهد نه در حل روزنامه خواندن ،مطالعه یا تماشای تلویزیون این نوعی بی توجهی و بی احترامی به همسر است و این مسئله بظاهر کوچک نقش مهمی در تحکیم روابط زن و شوهر است.

 

از کنجکاوی بیش از حد بپرهیزید

اگر احساس کنید که همسرتان رازی را از شما مخفی می کند ، به دنبال یافتن سرنخ به سراغ اوراق خصوصی او نروید  باز کردن نامه های طرف مقابل یا خواندن دفتر یادداشت وی و به سراغ کیف او رفتن نقص مالکیت و حدود او می باشد بگذارید تا او در زمانی که احساس می کند مناسب است حقیقت را به شما بگوید.

یک روانشناس می گوید :

اگر همسری پس از کشف رازی که شما مخفی کرده بودید عصبانی شود ، به این دلیل است که شما به او اطمینان نکرده اید.

در اسلام سفارش شده که زن و شوهر خود را برای یکدیگر بیارایند و ظاهر خود را جذاب و دوست داشتنی نمایند . این عمل علاوه بر احترام به خواست و علاقه طرف دیگر است عفت و پاکدامنی را در جامعه تقویت می نماید

از اعتماد همدیگر سوء استفاده نکنیم

اغلب همسران از اسرار به عنوان حربه ای علیه یکدیگر استفاده می کنند. یک وکیل به همسر خود گفته بود که با همکارانش مشکل دارد مدتی بعد که آن دو با یکدیگر بحث کردند ، همسرش به او گفت :« می بینی هیچ کس نمی تواند با تو کنار بیاید » این سوء استفاده از اسرار همسر ، اعتماد به همدیگر را کمتر می کند.

 

نسبت به هم صداقت داشته باشید

صداقت زیربنای زندگی است و همه صفات عالیه در آن نهفته است . صداقت نهایت شکوفایی عزت و پایه ای در زندگی یک زن و شوهر است. عدم صداقت و دو رویی ، نفاق ، آفت بزرگ خانواده است که زن و شوهر می توانند از روز اول با عهد و پیمان بر این که زیر بنای زندگی شان صداقت باشد ، این آفت را دور کنند.

 

ازدواج به شرط ندیدن و نشنیدن - آکا

آراستن خویش برای همسر

اسلام دین فطرت است و چنین دینی باید به احساسات و عواطف افراد جامعه توجه نماید. هر مرد و زنی در فطرت و سرشتشان زیباپسندی و آراسته گری نهفته است لذا در اسلام بر آراستن خویش و پوشیدن لباس زیبا و استعمال عطر و بوی خوش تأکید زیادی شده است؛ و سفارش شده که زن و شوهر خود را برای یکدیگر بیارایند و ظاهر خود را جذاب و دوست داشتنی نمایند . این عمل علاوه بر احترام به خواست و علاقه طرف دیگر است عفت و پاکدامنی را در جامعه تقویت می نماید.

 

گذشت در برابر لغزشها

برای افرادی که مدت ها با یکدیگر زندگی می کنند و در این امور زیادی منافع واحدی دارند سرزدن لغزش و اشتباه و خطا امری عادی و متعارف است. بنابراین لازم است با عفو و گذشت از خطاها و اشتباهات یکدیگر چشم پوشی نمایند و آن ها را به رخ طرف مقابل نکشند. زن و شوهر در برابر کلمات تند و خشنی که احیاناً به خاطر شرایط خاص که برای هر کدام ممکن است پیش آید از طرف مقابل می شنوند باید با متانت و سعه صدر با آن روبرو شوند.

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع:

جام جم آنلاین/ کتاب شیوه های ارتباط موفق زوجین/ nioc

 

مطالب مرتبط:

خلاء عاطفی ،جدای تان نکند !

دست همسرت را بگیر!

مدیریت قهر و آشتی های زناشویی

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات