شوهر می خواهید یا چاپگر اسکناس؟

توافق بر سر مسائل مالی،بسیاری از جنبه های زندگی زناشوئی را تحت الشعاع قرار می دهد. پول می تواند، جدا از عملکردهای واقعی خود، وسیله ای برای اعمال قدرت و اظهار عشق باشد.

,عشاق موفق

چند سالی بود که رامین و مینا با هم ازدواج کرده بودند؛ ازدواجی که از نظر رامین کامل و بی‌عیب بود. حاصل این ازدواج 3 دختر زیبا و دوست داشتنی بودند. رامین هم کاری آبرومند با درآمدی فوق‌العاده داشت. بنابراین همه چیز عالی بود یا حداقل چنین تصور می‌شد. 

رامین همیشه با خودش فکر می‌کرد یک پدر خوب و یک شوهر ایده‌آل فقط باید تلاش کند پول دربیاورد؛ پولی که در خانه و برای آرامش اعضای خانواده‌اش خرج شود. برای رسیدن به این هدف، او بیش از 100 ساعت در هفته کار می‌کرد. فقط کار و کار و هیچ وقت از خودش نپرسیده بود این همه کار چه تاثیری روی زندگی همسر و بچه‌هایش می‌گذارد؟

اما مینا نظر دیگری داشت؛ روزهایی که رامین از صبح تا نیمه‌های شب سر کار بود و فقط داشت پول درمی‌آورد، برای مینا دقیقه‌هایی ناامیدکننده بود.

مینا احساس می‌کرد تنها مانده است و تنها چیزی که خوب می‌فهمید این بود که دیگر توان ادامه این زندگی را نداشت.

اما رامین نگاه دیگری به وضعیت موجود داشت؛ او نمی‌فهمید چه اتفاقی افتاده است، نمی‌فهمید چرا همسرش از دست او عصبانی است ؟

رامین دوست نداشت همسر و بچه‌هایش از او ناراحت باشند؛ پس کارش را به عنوان یک مدیر رها کرد و در رده‌ای پایین‌تر مشغول شد. اولویت جدید او بودن کنار بچه‌هایش و زندگی کردن کنار آنها بود.

 پس از همه این اتفاقات، رامین تجربه‌های خوبی به دست آورد: «هر وقت از خانواده خود دور شدید، بدانید چیزی هست که باید تغییر کند و هیچ چیز تغییر نمی‌کند مگر این‌که ما خودمان بخواهیم چنین تغییری ایجاد شود. پس تا دیر نشده است، برای خانواده خود کاری کنید ؛ برای این‌که نعمت با هم بودن را از دست ندهید.

 

********

زن و شوهر ها می توانند، با رسیدگی نکردن به مشکلات و اختلافات زناشویی، زندگی نسبتاً آرامی را داشته باشند، اما تفاوت آرامش ناشی از عادت و خوگیری بسیار متفاوت از آرامش ناشی از حل مشکلات است.

تفاوت کسانی که به زندگی زناشویی عادت می کنند با کسانی که در پی افزایش رضایت زناشویی هستند در یک چیز خلاصه می شود، زندگی کردن. زوج هایی که شیوه تطابق را در مقابله با مشکلات در پیش می گیرند، رضایت به آرامشی می دهند که گهگاه می تواند آرامش قبل از طوفان باشد. اما آرامشی که ناشی از تلاش زن و شوهرها برای حل اختلافات است ، آرامشی است که در دل خود، پویایی ، پیشرفت ، پایایی و توافق را به همراه دارد.

زندگی زناشویی بدون تغییر و اختلاف، اجتناب ناپذیر است. زن و شوهرها باید از خود بپرسند" آیا نقاط قوت و ضعف خود را می شناسیم؟" و در نهایت" با چه روشی می توانیم نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را رفع کنیم؟".

اما براستی به چه میزان از رابطه خود شناخت داریم؟

بر سر چه چیزهایی توافق داریم؟

 برای چه چیزهایی همکاری می کنیم؟

بخاطر چه چیزهایی دعوا می کنیم؟ 

 از چه چیزهایی عصبانی و از چه چیزهایی خوشحال می شویم؟

نکته مهمی که در شناخت روابطمان وجود دارد، پیش آگهی است. وقتی می دانیم که در مورد چه چیزها و چه موقعیت هایی، چه واکنشی نشان می دهیم، می توانیم کنترل زندگی خود را برای بهبود آن، افزایش دهیم

برای آنکه کشمکش های زندگی زناشویی خود را بشناسید به سوالات زیر پاسخ دهید:

معضلات مالی

- آیا بودجه واقع بینانه ای دارید؟

- آیا شما و همسرتان امکانات مالی یا اموال شخصی دارید؟

- چقدر حق دارید بدون مشورت با همسرتان پول خرج کنید؟

- چه کسی مسئول امور مالی خانواده است؟

- به نظر شما هر ماه چقدر پول باید پس انداز کنید؟

- برای چه کاری پول پس انداز می کنید؟

- پول چه جایی در رابطه شما با همسرتان دارد؟

- آیا پول مظهر عشق شماست؟

- آیا پول مظهر قدرت شماست ؟

- چه کسی کنترل پول ها را بعهده دارد؟

توافق بر سر مسائل مالی ، بسیاری از جنبه های زندگی زناشویی را تحت الشعاع قرار می دهد. در واقع پول می تواند، جدا از عملکردهای واقعی خود در بازار، به عنوان وسیله ای برای اعمال قدرت ، اظهارعشق و محبت ، ابراز وجود و در کل بستری برای شکل دادن به نوع تعاملات زناشویی باشد.

در مورد اختیارات پولی به توافق برسید و برای زندگی اقتصادی خود برنامه ریزی کنید و در نهایت رسیدن به یک الگوی اقتصادی مورد توافق، باعث بهبود روابط زناشویی می شود.

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: جام جم آنلاین/برنا نیوز

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات