همسری به جای پدر

در مقاله ی قبل باعنوان تفاوت های مشکل ساز به بررسی اختلاف طبقاتی بین زن و شوهر پرداختیم و در این مقاله اختلاف سنی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

,عشاق موفق

در سال‌هایی نه چندان دور به معیار اختلاف سنی مطلوب در ایجاد تفاهم بین همسران چندان بهایی داده نمی‌شد، ازدواج مادربزرگ‌های امروزی که فقط 12یا 15 ساله بودند با پدربزرگ‌های دوست‌داشتنی امروز که آن زمان ”‹30 سال یا بیشتر سن داشتند، گواه این بی‌توجهی است.

عفیفه خانم 73ساله”‹ می‌گوید از ازدواجش بیش از 60 سال می‌گذرد، در آن زمان 9ساله بوده و همسرش 40 را رد کرده بود، می‌گوید: حق حرف زدن روی حرفش را نداشتم با من مثل بچه‌ها رفتار می‌کرد، من بیشتر دخترش بودم تا همسرش، عصبانی که می‌شد من را در انباری یا حمام خانه حبس می‌کرد مثل بچه‌ها، منم که دخترک خیره‌سری بودم بیشتر لجبازی می‌کردم، حالا هم که ساله است، نقش پرستارش را بازی می‌کنم، خلاصه این که من از زندگی زناشویی واین بحث‌ها چیزی نفهمیدم فقط بچه زاییدم و بچه‌ها و شوهرم را تروخشک کردم.

دختر و پسری که با اعتقادات دینی کاملا متفاوت ازدواج می‌کنند، حتی اگر قبل از ازدواج به این توافق رسیده باشند که به مسائل مربوط به مذهب کاری نداشته باشند، پس از احساسات پرشور جوانی، در زمینه‌های مختلف اختلاف نظر پیدا می‌کنند

شاید زندگی عفیفه خانم نوع افراطی اختلاف سنی باشد اما به هرحال از بی‌توجهی خانواده‌های قدیمی به این معیار نمی‌توان گذشت، این در حالی است که این روزها نه تنها چنین الگویی مورد پذیرش دختران و پسران نیست که در بسیاری موارد سن دختران در ازدواج از پسران بیشتر است.

مرجان عمرانی، تکنسین کامپیوتر و نرم‌افزار در یک شرکت خصوصی است که از ازدواجش 15 سال می‌گذرد، او از شوهرش 4 سال بزرگ‌تر است، می‌گوید: حقیقتش را بخواهید همیشه دوست داشتم با مردی بزرگ‌تر از خودم ازدواج کنم و وقتی حامد به من پیشنهاد ازدواج داد به خاطر پختگی فکری و متانتی که داشت نتوانستم جواب منفی بدهم. به نظر من تفاوت سنی زیاد بین زن و مرد خوب نیست و زن و مرد باید همفکر باشند.

اما حسین.م مهندس معماری است که نظر دیگری دارد، او هنوز ازدواج نکرده ولی هرگز به این که همسرش از او بزرگ‌تر باشد فکر نمی‌کند، او هم می‌گوید: زنان از نظر رشد فکری و احساسی از مردان جلوتر هستند اگر هم بزرگ‌تر باشند، استیلای آنان بر مرد تعادل خانواده را به هم می‌زند.

او اختلاف سنی زیاد را البته اگر مرد تا 15 سال بزرگ‌تر از زن باشد بهتر از این می‌داند که زن از مرد به لحاظ سنی بزرگ‌تر باشد.

استاندارد این است که در ازدواج، دو نفر باید از اختلاف سنی برخوردار باشند که تفاوت‌های فکری و نسلی با هم نداشته باشند

هرچند هنوز هیچ قانون محکمی برای میزان تفاوت سنی همسران وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند، نحوه تفکر پسر و دختر، نسبت به اختلاف سنی در ازدواج (بزرگ‌تر بودن دختر از پسر یا به عکس)”‹ بسیار مهم است. اگر پسری از همان اول با تردید به بزرگ‌تر بودن همسرش نگاه کند و همیشه با این مساله کشمکش داشته باشد، ممکن است با کوچک‌ترین جرقه‌ای به هم بریزد یا در اثر قضاوت دیگران، نسبت به ازدواج خود دلسرد شود. این مساله در زنان هم ممکن است اتفاق بیفتد و با دیدن کوچک‌ترین اشتباهی از طرف همسرش او را به عدم بلوغ و رشد فکری محکوم کند.

فاطمه غلامپور، کارشناس مسائل فرهنگی از کرمانشاه در این باره توضیح می‌دهد: برخی افراد سن بالایی دارند ولی از نظر رشد فکری و عاطفی در شرایط مناسبی نیستند و برعکس برخی افراد سن پایینی دارند ولی از نظر فکری آمادگی ازدواج را دارند.

,عشاق موفق

بلوغ فکری به معنای آمادگی لازم برای پذیرش مسوولیت ازدواج است که معمولا به آن کمتر توجه می‌شود چون تا قبل از ازدواج معیار درستی برای شناسایی و تشخیص میزان آن موجود نیست.

به عقیده این کارشناس، استاندارد این است که در ازدواج، دو نفر باید از اختلاف سنی برخوردار باشند که تفاوت‌های فکری و نسلی با هم نداشته باشند. در گذشته اختلاف نسل‌ها با فاصله بیشتری وجود داشت و اختلاف سنی در ازدواج‌ها زیاد تاثیر نمی‌گذاشت و افراد اختلاف فکری زیادی به‌رغم اختلاف سنی زیاد نداشتند ولی در شرایط امروز این فاصله کم شده است و ما می‌بینیم که بین 3 تا 4 سال اختلاف سن اختلافات فکری زیادی ایجاد می‌نماید و همخوانی فکری کمی بین افراد با اختلاف سنی بالا وجود دارد. از طرف دیگر، گاهی اوقات دو نفر با اختلاف سنی بالا می‌توانند نگاه زن و شوهری به هم داشته باشند و گاهی با این اختلاف سنی چنین نگاهی ندارند و نگاهشان پدر و دختری می‌شود. زن به خاطر این احساس نمی‌تواند رابطه عاطفی درستی با طرف مقابل داشته باشد و احساس می‌کند مرد به جای پدر او است و بسیاری از مسائل را نمی‌تواند به او بگوید و یا انتظار رفتارهای پدرانه از مرد دارد و مثل یک همسر به او نمی‌نگرد.

او نتیجه می‌گیرد: اختلاف سنی زیاد یا کم نه می‌تواند مانعی برای ازدواج باشد و نه بی‌توجهی به آن ”‹ مشکلی ایجاد نمی‌کند. دو نفر باید همه ملاک‌ها را کنار هم قرار دهند و فرهنگ هر خانواده و ظرفیت آدم‌ها در این مورد متفاوت است.

 

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات