باور های غلط، زندگی مشترک را می سوزاند!

زناشویی یکی از صمیمی ترین و خصوصی ترین انواع ارتباط انسانی و از نیازهای فطری بشر است. داشتن رابطه با همسر ،می تواند سرچشمه احساس آرامش، حمایت و لذت برای هر کس باشد و این در حالی است که همین رابطه گاهی می تواند به منشا اضطراب، احساس ناکامی و نارضایتی تبدیل شود.

,عشاق موفق

زمانی که دو نفر با سلایق و نیازهای مختلف در کنار هم قرار می گیرند، دوام و کیفیت زندگی به دانش، مهارت و هنر هر یک از آنها در تحکیم این ارتباط بستگی دارد. نوسانات رابطه زناشویی و رضایت از آن، تحت تأثیر عوامل مختلفی ایجاد می شود که از آن جمله می توان به مهارت های ارتباطی، قابلیت های حل مشکل و باورهای ارتباطی زوجین اشاره کرد.

 

تحقیقات نشان می دهد که «باورهای غیر منطقی» یکی از مهم ترین عوامل مشکل ساز در فرآیند تفاهم زوجین است.

از آنجا که «باورها» نوع نگاه و درک ما را به هستی مشخص می کند مؤثرترین محرک در ترغیب و هدایت ما به انجام یک رفتار خاص و یا کاربرد گونه ای خاص از زبان هستند ، واضح است که باورها بر ارتباط ما با دیگرن اثر می گذارند و این واقعیتی است که در روابط زوجین و زندگی مشترک نمود بیشتری پیدا می کند.

 

یکی از باورهای غیر منطقی که مبتلا به روابط زوجین بوده و آن را آسیب پذیر می کند «توقع ذهن خوانی» همسران از یکدیگر است. این توقع و انتظار به این برمی گردد که زوجین باور دارند بدون نیاز به گفتن و اظهار کردن خواسته ها و انتظارات، طرف مقابل باید از احساسات، افکار و نیازهای آنها آگاهی داشته و به آن بها دهد.

 

به موجب این باور، مشاهده می شود که زوجین با مشکلات  و سوءتفاهمات عدیده ای مواجه می شوند که به هنگام ریشه یابی و بررسی عوامل زمینه ساز در می یابید که علت این دلخوری و ناراحتی به خاطر این است که ذهن خوانی کرده اند یعنی به جای این که از هم سوال کنند، حدس می زنند که فلان حرف یا فلان رفتار چه معنایی می دهد و به این ترتیب در کوتاه مدت یا دراز مدت دچار سو تفاهم می شوند .

بسیاری از زوجین فراموش می کنند که همسرشان از جنس دیگر بوده و توقع از او برای آگاهی از انتظارات و خواسته های ابراز نشده فردی که با وی متفاوت است یک باور غیر منطقی است آنها نمی دانند که با راه دادن این باور به ذهن خود، به ایجاد دیوارهای رنجش و سوءتفاهم کمک می کنند و مهم تر از آن همسر خودشان را از وجود یک رابطه مطلوب و رضایتبخش محروم می کنند.

 

می توان عشق و محبتی که بخاطر خطای ما از بین رفته را با رفتار درست ، دوباره احیا کرد.
 

در صورتی که کنار گذاشتن ذهن خوانی و رو آوردن به تعامل بهترین راه برای حل مسئله است.

,عشاق موفق

در باور غلط بعدی این اعتقاد وجود دارد که عشق مرده و سرد شده را نمی توان زنده کرد.

این باور غلط است زیرا می توان عشق و محبتی که بخاطر خطای ما از بین رفته را با رفتار درست ، دوباره احیا کرد.اینکه ما گمان کنیم اگر ارتباط ما خراب شده و اختلافمان شدید است ، دیگر راهی برای تفاهم و رسیدن به فصل مشترک وجود ندارد ، کاملا اشتباه است . می توان بنای رابطه را دوباره از نو ساخت.

 

طبق باور غلط بعدی رقابت بین زن وشوهر به ازدواج گرمی و شوق می بخشد. برخی زوج ها به خاطر این باور غلط به خصوص در محیط کاری مشترک به رقابت با یک دیگر می پردازند و از حقوق گرفته تا پست و مقام سعی می کنند از هم پیشی بگیرند . در حالی که این رفاقت است که به زندگی گرمی و شوق می بخشد هم چنین برخی معتقدند که هر همسری باید تلاش کند تا از همسرش فرد بهتری بسازد در صورتی که طبق تئوری انتخاب ما فقط مسئول اعمال خودمان هستیم و نهایت کاری که می توانیم بکنیم این است که از خودمان فرد بهتری بسازیم.

 

برخی نیز می گویند افرادی که خیلی با هم تفاوت دارند حتی متضاد هستند جذب هم می شوند و می توانند هم را تکمیل کنند ،که این غلط است.ج ها در جامعه نسبتا زیاد است . این باور متاسفانه از نظریه های روان شناسی گرفته شده و از ایده های یونگ مبنی بر این که هر فردی جذب تیپ شخصیتی متضاد خود می شود آمده است. اما طبق تحقیقات جدید مشخص شده است که افرادی که از دو تیپ شخصیت متضاد هستند نه فقط نمی توانند یکدیگر را تحمل کنند بلکه دائما با هم درگیر می شوند.

دقت کنید که مشکلات فقط باید با مشاور معتمد و یا یک دوست آگاه مطرح شود. از سوی دیگر نباید همیسه در زندگی به آن چه داری راضی و خشنود باشی

روان شناسان درباره این باور غلط که زوجین نباید مسائل زناشویی خود را با دیگران در میان بگذارند می گویند: بسیاری از اوقات پدرمادر خاله عمه خواهر و برادر افراد صاحب صلاحیتی برای حل مشکلات نیستند و فقط با دلسوزی های بی جا مشکلات را بدتر می کنند.

بنابر این دقت کنید که مشکلات فقط باید با مشاور معتمد و یا یک دوست آگاه مطرح شود. از سوی دیگر نباید همیشه در زندگی به آن چه داری راضی و خشنود باشی. توجه کنید که این ایده با مناعت تفاوت چشم گیری داردزیرا اگر همیشه به آنچه داریم راضی باشیم هرگز پیشرفت نخواهیم کرد.

 

 

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: روزنامه خراسان /پایگاه اطلاع رسانی حوزه

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات