مبارزه با امیال و علاقه های مزاحم

گاهی یک علاقه ی نادرست در زندگی ما ، باعث می شود بسیاری از وظایف مان را فراموش کنیم ،راه از بین بردن آن چیست؟

افسردگی

اگر در دلتان نسبت به یک نامحرم علاقه ایجاد شده،یا اگر علاقه ی زیاد به یک دوست شما را از توجه مناسب و کافی به خانواده و وظایفتان باز داشته یا اگر میل شدید به یک سرگرمی یا چیز خاصی حواس شما را ضعیف کرده است این مقاله را بخوانید.

 

اگر همسر هستید علاقه شما به فرد دیگری جز همسرتان، خواه ناخواه روی رابطه ی شما با همسرتان تاثیر گذار می گردد و به تبع آن بر همه ی جوانب زندگی خانوادگیتان تاثیر گذار می گردد.

 هر علاقه و میلی دارای قدرت جذب و انرژی انتقالی است .این انرژیها را دست کم نگیرید. اگر صاحب فرزند هستید ،این دل مشغولیها، شما را برای مدتی طولانی از درک درست و تربیت مطلوب فرزندانتان و احیانا مشکلاتی که با آنها دست به گریبانند، غافل می سازد.

 

 اگر مادر هستید خداوند در وجود شما غریزه ای نهاده است که هوش و حواس شما را در مراقبت از فرزندانتان تقویت می کند اما وقتی گرفتار علاقه های غیره باشید و قلب و ذهنتان روانه ی جای دیگری باشد این هوش غریزی در محیط خانواده فعالیت نخواهد کرد بلکه در جهت علاقه شما بسیج و فعال خواهد شد .

 

اگر پدر هستید توجه داشته باشید که به شکل معمول هم به جهت کار و فعالیتهای اجتماعی تان ،وقت زیادی از اوقاتتان از خانواده دور هستید .تنها این علاقه و محبت شما به خانواده است که به انجام وظایف شما در قبال همسر و فرزندانتان کمک می کند اگر این محبت و علاقه هم زیر چتر یک علاقه ی دیگر گم شود، باید قبول کنید که دیگر همسر و پدر شایسته ای نخواهید بود.حتی اگر این علاقه علاقه ی زیاد به دوستانتان باشد.

 

اگر جوان هستید و در موقعیت ازدواج ،و دلداده ی کسی هستید که اصلا مناسب شما نیست ، سخت نگیرید. فرق شما با کسی که آسوده زندگی ،و منطقی رفتار می کند، تنها یک احساس است .احساسات خیلی پایدار نیستند .پس احساستان را در نظر نگیرید و درست فکر کنید.

 

جذب شدن بیش از حد به یک دوست و یا حتی به یک سرگرمی هم می تواند شما را از خانواده و عزیزانتان دور کند در حالی که به لحاظ فیزیکی به هم نزدیکید. به فرض آنکه شما با داشتن یک ظرفیت خارق العاده ،بتوانید با وجود علاقه های غیره ،باز هم عادی و منطقی رفتار کنید و از محبت به اطرافیانتان کم نکنید : در این صورت به اعصاب و روان خودتان بیش از اندازه فشار می آورید و امکان دارد دچار افسردگی و ناراحتی های روحی بشوید. وقتی یک میل قوی در وجودتان هست نمی توانید نسبت به آن بی توجه باشید .وسوسه های دائمی اعصابتان را فرسوده می کند و خیلی زود از شما یک آدم گیج و سر به هوا می سازد. دائم در فکر و ذهن شما حاضر می شود و شما را نسبت به همان کاری که در حال انجامش هستید بی رغبت می کند.شما را تا حدی نسبت به زندگی سرد می کند که گاهی برای روزهای طولانی ،اگر عزیزانی مثل فرزندانتان را هم نبینید، دلتنگشان نشوید.از این گذشته چه بسا این امیال ، شما را به کارهایی خلاف شان و دور از اخلاق وادار سازد.

"به هر حال دلایل کافی برای مبارزه با یک علاقه یا میل مزاحم وجود دارد ." اگر این جمله را پذیرفته باشید نصف کار مبارزه را انجام داده اید .به عبارت دیگر وقتی به این نتیجه رسیدید که تمایلتان باطل و مزاحم است و باید از بین برود، دیگر از بین بردن آن کار سختی نیست .البته به اینجا رسیدن ،در حرف راحت است اما در عمل کسی که عاشق است کمتر ممکن است خودش را در این مرحله قرار دهد مگر اینکه آنقدر بدبختی کشیده باشد که چاره ای جز این نتیجه گیری برایش نمانده باشد.

باید تا آنجا که امکان دارد راه وسوسه را بر خود ببندید. سخن گفتن درباره ی آن را کم کنید. هر گونه ابراز و اظهاری، منجر به شعله ور شدن بیشتر احساستان خواهد شد. خودتان را به فعالیتهای مورد علاقه تان مشغول کنید

در مراحل بعدی باید اراده کنید و تا مدتی تحمل دوری آن را داشته باشید. باید تا آنجا که امکان دارد راه وسوسه را بر خود ببندید. سخن گفتن درباره ی آن را کم کنید. هر گونه ابراز و اظهاری، منجر به شعله ور شدن بیشتر احساستان خواهد شد. خودتان را به فعالیتهای مورد علاقه تان مشغول کنید. فعالیتهایی که ذهن شما را بیشتر به کار گیرد و فرصت فکر کردن به محبوب را از بین ببرد. عیوب او را در نظر داشته باشید و بی جهت او را در ذهن و قلبتان تبرئه و ویرایش نکنید. ممکن است تا مدتها او را در خواب ببینید.به این خوابها اهمیت ندهید. چه بسا شیطان می خواهد از این طریق اراده ی شما را سست کند. نسبت به اعضای خانواده تان مهربان تر از گذشته رفتار کنید و سعی کنید عاطفه خودتان را نسبت به آنها تقویت کنید .به دیدار اقوام بروید و تا می توانید عاطفه های دیگرتان را بر علیه این علاقه، بسیج کنید. از همه مهمتر برای موفقیت در این مسیر بسیار دعا کنید و از خداوند مهربان کمک بخواهید.

 

اگر شما هم در این زمینه تجربه هایی دارید برای ما و دوستانتان در قسمت نظرات بنویسید.

 

 

انسیه نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات