loading...

در پناه یک همسر

افرادی که در ازدواج خود موفق بوده اند ، کمتر دچار بیماریهای روانی می شوند ، بنابراین ازدواج می تواند عامل مهمی برای پرهیز از خطا و سببی برای سلامت تن و روان باشد... .

از نظر بهداشت روانی، افرادی که در ازدواج خود موفق بوده اند ، کمتر دچار بیماریهای روانی می شوند ، بنابراین ازدواج می تواند عامل مهمی برای پرهیز از خطا و سببی برای سلامت تن و روان باشد.

در بین کسانی که به بیمارستانهای روانپزشکی مراجعه می کنند افراد مجرد بیشتر به چشم می خورند.افراد مجرد ، زنان بیوه و کسانی که متارکه کرده اند در مقایسه با اشخاص متأهل بیشتر دچار مرگ و میرهای زودرس می شوند و این موضوع در مورد کلیه ی ملل و در تمام ساختارهای اجتماعی صادق است.

این اظهار نظرها دلالت بر آن دارد که ازدواج و تأهل اثر مهمی بر وضع روانی و سبک زندگی انسان دارد و افراد متأهل در مقایسه با افراد مجرد از تعادل روانی بالاتری برخوردار هستند. همچنین تحقیقات نشان داده است که میزان افسردگی افراد مجرد بیشتر از افراد متأهل است.

خصوصیات ازدواج موفق

همان طور که ذکر شد، ازدواج بر سلامت روانی افراد در کلیه ی ملل و جوامع با هر ساختاری تاثیر مثبتی دارد ولی نه هر ازدواجی ، بلکه همچنان تاکید شد ازدواجی که با موفقیت همراه باشد .

پیامبر گرامی اسلام نیز همسر خوب و شایسته را بزرگترین نعمت زندگی دانسته اند، نه هر همسری را. بنابراین ازدواجهای موفق مشوق رشد و شکوفایی اشخاص است ولی ازدواج هایی که با موفقیت همراه نباشد با مشکلات فراوان از قبیل ناکام کردن، تعارض و تنها گذاشتن طرفین توأم خواهد شد .

به طور خلاصه می توان برخی از خصایص ازدواج موفق را این چنین برشمرد:

1- زن و شوهر خود را خوشبخت می دانند

2- ارضای کامل و متقابل نیازهای فیزیکی و عاطفی اساسی انجام می گیرد.

3- هر یک از همسران زندگی دیگری را بارور می گرداند.

4- محیط زناشوئی ، شخصیت هر کدام از دو طرف را ارزشمند و ارجمند می گرداند و به هر یک امکان می دهد که به عنوان یک شخص استعدادهای ذاتی خود را شکوفا سازند و تحقق بخشند.

5- پشتیبانی متقابل دارند؛ هیچ یک از زن و شوهر”‌خود“ یا ”‌من“ دیگری را تهدید نمی کنند و از بودن با همدیگر احساس آرامش می کنند.

6- نسبت به هم درک و فهم متقابل دارند.

7- خانواده محل ارزیابی مشکلات و کمبودها و اقدام در جهت رفع آنهاست.

8- سرچشمه ی دوستی ، رفاقت و حمایت کننده ی روانی ، اقتصادی و فرهنگی است.

9- خانواده بی اعتمادی ، بی انگیزگی، تکرار کار و کسالت ناشی از آن را نیز رفع می کند

ازدواج بر سلامت روانی افراد در کلیه ی ملل و جوامع با هر ساختاری تاثیر مثبتی دارد ولی نه هر ازدواجی ، بلکه ازدواجی که با موفقیت همراه باشد

راههای کسب موفقیت  در ازدواج

ازدواج همان طور که ذکر شد ، یکی از مهمترین حوادثی است که در زندگی هر آدمی رخ می دهد ، لذا واجد توجهی در خور اهمیت آن است. نظر به اهمیت ازدواج و تشکیل خانواده و تاثیر آن در تداوم و استحکام خانواده و تربیت فرزندان و داشتن زندگی سالم توأم با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت ، راههایی وجود دارد که به ذکر چند نمونه از مهمترین آنها اکتفا می کنیم:

سنجش قدرت توانایی: قبل از هر چیز جوان باید استعدادها و توانایی های خود را به طور دقیق مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. میزان امکانات موجود خود را برای ایجاد یک زندگی سالم مورد بررسی و مطالعه قرار دهد. این امکانات در ابعاد مختلف مالی و اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، جسمی، روحی و امور جنسی باید مورد سنجش و آزمایش قرار گیرد تا بتوان با جدیت بیشتری با مساله ازدواج برخورد کرد.

پیمان دایم زناشویی: زوجین باید موضوع ازدواج و تشکیل خانواده را امری همیشگی و دایمی بدانند، نه موضوعی زودگذر و موقت. پس لازم است با دقت کامل و با عشق و علاقه به عقد و پیمان بپردازند و با اعتماد و اطمینان نسبت به هم، زندگی مشترک را شروع کنند.

هماهنگی برای تولید مثل: هماهنگی کامل و پیش بینی های لازم در ابعاد مختلف و خصوصا در زمینه تولید مثل امری ضروری است. زیرا فراهم بودن امکانات مادی و رفاهی و .. باعث می شود تا اولیا بعد از فرزند آوری غافلگیر نشوند.

استقلال در زندگی: منطقی نیست بعد از ازدواج دختر و پسر همچنان مانند دوره کودکی و نوجوانی وابسته به والدین خود باشد. این استقلال از جهات مختلف لازم است. برای استقلال مادی زن و شوهر جوان باید با هم همفکری و همکاری داشته باشند و سعی نمایند نیاز اقتصادی خود را از اطرافیان و سایرین کم کنند.

لزوم حفظ احترام والدین برای طرفین: داشتن استقلال مادی همراه با احترام به پدر و مادر یکدیگر هم خداپسندانه است و هم منطقی و عقلایی. زیرا زن و مرد جوان در بسیاری از امورات زندگی نیاز به مشاوران با تجربه دارند که پدر و مادر این نقش را به خوبی می تواند ایفا کند.

هماهنگی در امور جنسی: در این رابطه زن و شوهر باید شرایط جسمی یکدیگر را در استفاده از روابط جنسی در نظر بگیرند، افراط یا تفریط در هیچ زمینه ای از زندگی صلاح نیست.

صادق بودن طرفین: زن و شوهر جوان باید نسبت به یکدیگر صادق باشند. هر چه میزان صداقت در زن و مرد بیشتر شود احترام و محبت آنها نسبت به یکدیگر قوی تر می شود. باید به خاطر داشت که تیرگی و کدورت بر اثر عدم صداقت ایجاد می گردد.

 

 

فرآوری: مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: پایگاه خبری پلیس ایران همراه با تغییرات و اضافات

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات