موریانه‌ای به نام شک!

مطمئناً شما هم مردان و زنان شکاک زیادی را در اطراف خود دیده‌اید. هر چقدر هم که با این آدم‌ها بحث کنید، مخالفت کنید یا متقاعدشان کنید که شک‌هایشان بی‌اساس است، اکثر مواقع بی‌فایده است. خیلی روابط و ازدواج‌ها را می‌بینید که با این شک‌ها از بین رفته است.

,عشاق موفق

زندگی زناشویی مانند یک گلدان نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد و در معرض خطرات و آفت‌هایی قرار می‌گیرد که باید مراقب آنها بود. سوء‌ظن یکی از این آفت‌هاست و اگر به‌موقع و درست به آن رسیدگی نکنیم، ممکن است ریشه این گیاه را مورد هدف قرار دهد و زندگی زناشویی را از اساس دچار مشکل کند.

بدبینی یعنی تفسیری غلط از یک رفتار به‌طوری که فکر کنیم در پس این رفتار چیزی است که با ظاهر آن متفاوت است و فرد قصد دارد ما را فریب بدهد و پنهان‌کاری کند. همه ما در زندگی دچار بدبینی و یا شک‌های مقطعی شده‌ایم و بعد از مدتی آن را رفع کرده و مساله را برای خود روشن نموده‌ایم. اما اگر این شک و بدبینی در زندگی تداوم یابد و یا به هر نحوی روشن نشده و به آن دامن زده شود، تبدیل به سوء‌ظن شده و روح و روان انسان را نشانه می‌رود.

سوءظن در زندگی زناشویی زمانی اتفاق می‌افتد که فردی به همسر خود بدبین شده و رفتارهای بیمارگونه‌ای از خود نشان دهد، مانند این که او را دایما تحت نظر قرار دهد و کنترل کند. با او سر هر رفتاری با افراد دیگر درگیر شود و به او تهمت‌هایی وارد آورد؛ از قبیل این که تو مرا دوست نداری و می‌خواهی با فرد دیگری باشی و از این قبیل.

اساس این رفتار دو عامل بیمارگونه است؛ اول این که این فرد هنگامی که کسی را دوست بدارد و آن همسر او باشد به‌صورت ناخود آگاه احساس می‌کند برای این که او را از دست ندهد، باید خیلی مراقب باشد تا این که مبادا همسرش بخواهد او را ترک کند. دوم این که می‌ترسد نکند همسرش شخص بهتری پیدا کرده و او را از یاد ببرد.

 

پیش‌درآمدها

هیچ انسانی از ابتدا دارای سوء‌ظن نیست و عواملی دست به دست هم می‌دهند تا فرد را به همسرش بدبین کرده و نسبت به او سوءظن پیدا کند. روان شناسان این عوامل را به چند دسته تقسیم می‌کنند:

عدم اعتماد به خود می‌تواند اولین عامل در این باره باشد. وقتی کسی اعتماد به نفس پایینی دارد و از طرف مقابل پذیرش کمی دارد، یعنی همسرش او را کمتر از خود می‌داند و او را تحقیر می‌کند، می‌تواند به مرور تفکرات سوءظنی پیدا کند و نسبت به همسرش بدبین شود. فرد آن‌قدر ضعیف است که فکر می‌کند همسرش دیگران را به او ترجیح می‌دهد و در مواجهه با دیگران او را فراموش می‌کند.

مورد دوم وقتی است که فرد خودش تمایلات غیرمعمول داشته باشد و فکر کند که همسرش هم مثل او می‌اندیشد. مصداق این موضوع می‌تواند ضرب‌المثل "کافر همه را به کیش خود پندارد" باشد. مثلا مردی وقتی با زن دیگری صحبت می‌کند، به فکر خیانت به همسر خود می‌افتد و فکر می‌کند همسرش هم مثل اوست، پس وقتی همسرش دارد با مرد دیگری صحبت می‌کند، به او بدبین است و فکر می‌کند که همسرش قصد خیانت به او را دارد.

رفتارهای مشکوک طرف مقابل می‌تواند دلیل سوم ایجاد سوءظن باشد. وقتی کسی رفتارهای مشکوک از قبیل پنهان‌کاری‌ها، رفت و آمدهای بدون توجیه، مزاحم تلفنی و... داشته باشد، همسرش را به سوءظن در مورد خود سوق می‌دهد.

گاهی نیز خانواده‌ها به اشتباه توصیه می‌کنند که جواب تلفن همسرت را نده و به او نگو که کجا می‌روی و کی می‌آیی که این رفتار نیز بیشتر بر آتش سوء‌ظن می‌افزاید

دلیل چهارم سوءظن به همسر می‌تواند تجربیات گذشته باشد. تجربیات گذشته از دوران کودکی تا قبل از سوء‌ظن فعلی را شامل می‌شود. این تجربیات هرچه بیشتر در دوران کودکی و در اولین آشنایی‌ها و تجربیات رخ دهد، تاثیر عمیق‌تری می‌گذارد. اگر همسر فرد مرتکب خیانت و یا عمل اشتباهی در گذشته شده باشد نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در ایجاد سوء‌ظن‌های متوالی داشته باشد. تجربیات گذشته هر فرد به‌صورت ناخودآگاه به او یاد می‌دهد که در حال حاضر چگونه رفتار کند و از هر عملی چه احساسی داشته باشد.

 

تاثیر بر زندگی زناشویی

در یک زندگی زناشویی هیچ ذهن سالمی نسبت به این که همسرش کجا و با چه کسی است دچار شک نمی‌شود و نسبت به عشق میان خود و همسرش دچار شک و هراس غیر طبیعی نیست و اگر چنین ذهنیتی پیش بیاید حتما بیمارگونه است. این‌گونه رفتار‌ها معمولا زنجیره‌وار و به‌دنبال هم اتفاق می‌افتند، به‌طوری که طرف مقابل را خسته کرده و به نشان دادن عکس‌العمل وا می‌دارد که این عکس‌العمل می‌تواند پیامد‌های مختلفی داشته باشد.

گاهی اوقات افراد به‌دلیل این که نمی‌دانند راه درست چیست یا راهنمایی غلط اطرافیان دچار اشتباه در برخورد با همسرشان که دچار بدبینی و سوء‌ظن شده، می‌شوند.

سوءظن در کلام و رفتار فرد نمود پیدا می‌کند و به برخورد با طرف مقابل می‌انجامد. فردی که هدف سوءظن قرار دارد، ابتدا از خود دفاع و گفته‌های همسرش را انکار می‌کند، بعد از مدتی می‌بیند که همسرش قانع نمی‌شود و بر خلاف تلاش‌هایش هیچ موفقیتی در ایجاد اعتماد بین خود و همسرش کسب نکرده است.

موریانه ای به نام شک! - آکا

در این مواقع فرد به اصطلاح آش نخورده و دهن سوخته می‌شود و پیش خود می‌گوید حالا که باورش نمی‌شود پس من نیز همان کاری را می‌کنم که او فکر می‌کند. اینجاست که مشکلات چند برابر شده و فرد به سوء‌ظن‌های خودش ایمان می‌آورد و فکر می‌کند در گذشته نیز همین‌طور بوده و او درست فکر می‌کرده است و زندگی زناشویی در این مرحله به احتمال زیاد از هم می‌پاشد یا آسیب جدی می‌بیند.

از سوی دیگر بعضی افراد فکر می‌کنند نباید به سوء‌ظن‌ها اهمیت داد و باید آنها را نادیده گرفت و به سوال‌های فرد جواب نداد و کنترل کردن‌های او را بی‌اهمیت تلقی کرد. گاهی نیز خانواده‌ها به اشتباه توصیه می‌کنند که جواب تلفن همسرت را نده و به او نگو که کجا می‌روی و کی می‌آیی که این رفتار نیز بیشتر بر آتش سوء‌ظن می‌افزاید.

 

گاهی نیز همسران به دلیل تحریک حسادت همسرشان عمدا دست به خطاهایی می‌زنند و فکر می‌کنند که این‌گونه برای همسرانشان عزیزتر می‌شوند. اینها نمی‌دانند که با این کار بیشتر از چشم همسرانشان می‌افتند و اگرچه مراقبت همسرانشان نسبت به آنها بیشتر می‌شود، اما این نشانه بیشتر دوست‌ داشتنشان نیست، بلکه آنها اعتمادشان را نسبت به همسرشان از دست داده‌اند.

این اعمال و رفتار نه‌تنها سوء‌ظن را از بین نمی‌برد، بلکه آن را تشدید کرده و گاهی یک بدبینی ساده را به یک سوء‌ظن بزرگ تبدیل می‌کند. به همین دلیل اصلا در برابر رفتارهای سوءظنی همسرتان دست به این کارها نزنید و فکری اساسی و درست و علمی بکنید.

 

فرآوری: نسرین صفری

بخش خانواده ایرانی تبیان

منابع: پایگاه اینترنتی پرشین  وی / جام جم آنلاین همراه با تغییرات

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات