مرد رویایی من

چگونه درباره احساستان با همسرتان صحبت کنید

با وجود این که زنان و مردان در بسیاری از زمینه ها دارای ویژگی های خاص خود هستند، اما زوج ها در عمل، کم تر به این تفاوت ها توجه می کنند و کم تر آگاهی دارند که برداشت زنها و مردها از هر پدیده و رویدادی برحس آگاهی، تجربه، دانش، شرایط روانی و جسمانی و زاوایه ی دید ویژه ی خود و از همه مهمتر بر اساس شرایط جنسیتی شان متفاوت می باشد و..............

,عشاق موفق

زندگی زناشویی، برقراری رابطه ای فوق العاده پیچیده و بسیار حساس بین زن و مرد است. زن و شوهر در زندگی مشترک در همه ی شئونات زندگی با یکدیگر در ارتباط و تعامل هستند. افزون بر آن، روابط زن و شوهر در همه ی حیطه های زندگی چنان پیچیده و درهم تنیده که بیش تر زوج ها به علت آگاهی کم و اشتباه آمیز و تصور غلط شان، در حل بسیاری از مسائل و رفع مشکلات مشترک عاجزند و حتی در مسائل جزئی نیز به سختی می توانند به توافق برسند!

با وجود این که زنان و مردان در بسیاری از زمینه ها دارای ویژگی های خاص خود هستند، اما زوج ها در عمل، کم تر به این تفاوت ها توجه می کنند و کم تر آگاهی دارند که برداشت زنها و مردها از هر پدیده و رویدادی برحس آگاهی، تجربه، دانش، شرایط روانی و جسمانی و زاوایه ی دید ویژه ی خود و از همه مهمتر بر اساس شرایط جنسیتی شان متفاوت می باشد و هر یک به علت خودمحور بودن، در برابر هر حادثه ای، کنش و واکنش متفاوتی از خود نشان می دهد و هر یک انتظار دارد که دیگری همانند او فکر کند و احساسات خود را مشابه او بروز دهد و عملکردی مشابه او داشته باشد؛ چرا که هر یک دیدگاه و بینش خود را اصیل، واقع بینانه و درست می داند و تصور می کند که مسائل را بهتر درک کرده و در برطرف ساختن نیازهای خود و همسر به درستی عمل می کند.

یکی از این تفاوتهای بسیار مهم میان زنان و مردان، نحوه ابراز علاقه و توجه آنها نسبت به یکدیگر است که عمدتا باعث بروز مشکل و حتی اختلاف در زندگی مشترک می گردد. اغلب دیده می شود که مردان دچار یک نوع مشکل در بیان احساسات خود نسبت به همسرشان هستند تا جایی که گاه  این موضوع ختم به بی اعتنایی و یا غفلت و اهمال و سرد شدن ارتباط زوجین می شود. از دگر سو، آشکار کردن احساسات نسبت به همسر می‌تواند به نزدیکی و تمایل بیشتر آنها نسبت به هم منجر شود. در بخش مشاوره ها بسیار با زنانی مواجه هستیم که از عدم ابراز علاقه و توجه همسرتان نسبت به خود اعتراض و شکایت داشته و حتی گاه از ادامه زندگی با همسرشان سرد شده اند. این دست شکایات خود نشان دهنده این است که شناخت روحیات همسر و تلاش برای نزدیک ساختن خود به دنیای وی تا چه حد می تواند در موفقیت یک زندگی زناشویی موثر باشد.

با وجود این که زنان و مردان در بسیاری از زمینه ها دارای ویژگی های خاص خود هستند، اما زوج ها در عمل، کم تر به این تفاوت ها توجه می کنند

لذا مطالب زیر برای مردانی که خواهان ارتباط و تعامل بهتر با همسر برای ابراز احساساتشان هستند مفید است:

1. در یک اتاق یا محل ساکت و بدون مزاحمت بنشینید و آن احساسی که می‌خواهید به طرف مقابل انتقال دهید در نظر بگیرید. وقتی اختصاص دهید و ببینید چرا لازم است که همسرتان از این احساس مطلع باشد.

2. از خودتان سوال کنید که با گفتن و بیان این احساسات با چه موانعی مواجه خواهید شد؟ ایده و نظر کلی که می خواهید درباره آن حرف بزنید را به خوبی روشن کنید. این امر سبب می‌شود که قبل از نشستن و جلسه گرفتن با همسرتان بتوانید اعتماد و اطمینان بیشتری کسب کنید.

3. درباره دیدگاه همسرتان فکر کنید، هنگامیکه شما مشغول تدبیر کردن جزئیات احساساتی هستید که درباره‌اش حرف می زنید دیدگاه و نقطه نظر او را تصور کنید. او از شنیدن این حرفها چه حسی خواهد داشت؟

4. زمانی را برای نشستن و صحبت کردن با همسرتان اختصاص داده و تنظیم کنید. سعی نکنید این زمان توام با انجام کار دیگری مانند بازی با کودکتان، تماشای فیلم و سریال تلویزیونی یا هنگام چک کردن گوشی همراهتان و .. نیز باشد. یک ملاقات خصوصی داشته باشید و بطور خصوصی به آن ادامه دهید.

5. صحبت را با پرسیدن این سوال که چه چیزی در ذهن همسرتان است شروع کنید. گاهی اوقات اگر اجازه دهید که همسرتان صحبت را شروع کند خطوط ارتباطی بهتر و ساده‌تری بین شما برقرار خواهد شد.

,عشاق موفق

6. نظرتان را شفاف بیان کنید و قبل از صحبت کردن فکر کنید. نحوه تعامل مردان و زنان کاملا متفاوت است. بنابراین اگر شما آنچه را که مدنظرتان است بخواهید با روش مردانه و دور از هر گونه نرمی و ملاطفت بیان کنید همسرتان متوجه آنچه می‌خواهید بگویید نمی شود. دیدگاه او را در ذهن خود تصور کنید.

7. موضوع مورد نظر و احساسات خود را با در نظر گرفتن حالات روحی همسرتان بیان کنید. اینکار تنها از این طریق ممکن است که اجازه دهید همسرتان بفهمد چه چیزی در درون شماست. به این ترتیب او در این موضوع خاص به تدریج به شما نزدیکتر خواهد شد و شما نیز همینطور.

8. حتما شنونده هم باشید، حرف زدن با همسر تنها به شرطی سودمند خواهد بود که یک گفتگوی دوطرفه باشد. به خوبی به آنچه که او می‌گوید گوش فرا دهید.

9. همسرتان را همانطور که هست بپذیرید و به همان اندازه از وی انتظار داشته باشید. وقتی که حرفتان تمام شد اطمینان کسب کنید که همسرتان متوجه شده که شما احساسات او را پذیرفته‌اید و او را دوست دارید.

 

نکات قابل تامل

- همیشه درباره احساساتتان به طور خصوصی با همسرتان صحبت کنید،

-  در هنگام حرف زدن منظورتان را شفاف بیان کنید،

-  همیشه دیدگاه او را در نظر بگیرید،

- خوب حرف بزنید و بشنوید،

-  هرگز درباره همسرتان و یا تفکرات و دیدگاهایش قضاوت نکنید،

- هرگز اجازه ندهید که خشم شما تبدیل به داد و فریاد شود،

- هرگز درباره احساسات با تندی و عجله حرف نزنید.

 

مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

گردآوری توسط بخش عشاق موفق سایت آکاایران
تبلیغات