loading...

سن زنان بیوه در ایران به 17 سال رسیده !؟

آکاایران: سن زنان بیوه در ایران به 17 سال رسیده !؟

آکاایران:  پروژه «همسان گزینی تا همسری» در استان تهران، اوایل اسفند رونمایی می شود. با این پروژه ثبت نام از طریق اینترنت آغاز خواهدشد. مطلب قابل توجه در این میان آن است که پیش از این فرد ثبت نام تنها شامل مشخصات فردی و خانوادگی متقاضیان بود اما در حال حاضر آزمون های روان شناسی نیز به این روند اضافه شده تا ویژگی های روان شناختی افراد مشخص شود.

هفته نامه امید جوان – امیر خلیلی: پروژه «همسان گزینی تا همسری» در استان تهران، اوایل اسفند رونمایی می شود. با این اقدام، ثبت نام از طریق اینترنت آغاز خواهدشد. نکته قابل توجه در این میان آن است که پیش از این فرد ثبت نام تنها شامل مشخصات فردی و خانوادگی متقاضیان بود اما در حال حاضر آزمون های روان شناسی نیز به این روند اضافه شده تا ویژگی های روان شناختی افراد مشخص شود.

پروژه «همسان گزینی تا همسری» برای همه افراد مجردی که آمادگی دارند و در سن ازدواج به سر می برند، انجام می شود لذا زنان و مردانی که همسرشان فوت کرده یا طلاق گرفته هم مجرد به شمار می روند.

گفته می شود در این پروژه قرار است برخی دانشگاه ها از جمله خواجه نصیرالدین طوسی، امیرکبیر، شهید بهشتی، تهران، پیام نور و آزاد همکاری کنند. دانشگاه ها در این پروسه واسطه حقوقی محسوب می شوند و دانشجوهای ثبت نام کرده را به منظور ازدواج با یکدیگر معرفی می کنند.

پروژه «همسان گزینی تا همسری» دارای بسته های آموزشی و آزمون است و بین 130 تا 150 واسطه ازدواج به طور مستمر برای اجرای آن فعالیت می کنند.

در گفت و گو با دکتر مجید ابهری عضو آکادمی رفتارشناسی انگلیس به بررسی ازدواج اینترنتی پرداخته ایم:

نظرتان درباره ازدواج اینترنتی چیست؟

– گزینش همسر در طول تاریخ اجتماعی کشور ما معمولا یا از طریق بزرگان خانواده انجام می شده یا این که دختر و پسر یکدیگر را می دیدند و با انجام مراسم خواستگاری ازدواج را شکل می دادند. در سالیان اخیر ازدواج اینترنتی به یکی از اشکل های پیوند زناشویی اضافه شده است که نتایج حاصل از آن نشان می دهد که موسسات به وجود آمده در این زمینه تبدیل به مغازه هایی شده اند که هدف شان کسب درآمد است.

سایت های همسریابی در این روند هیچ تعهدی در برابر ازدواج هایی که صورت می دهند ندارند. بد نیست بدانید بسیاری از ازدواج های امروزی که منجر به طلاق می شوند از طریق چهره به چهره انجام شده است و اگر قرار باشد پیوندی به صورت اینترنتی شکل بگیرد در آن صورت با انبوهی از ازدواج های شکست خورده روبرو خواهیم شد.

سایت های همسریابی که تعداد آن به صدها مورد می رسد اکثر مجوز قانونی ندارد و تحت نظارت سازمان و نهاد رسمی نیستند. البته اخیرا سایتی راه اندازی شده که قرار است با رعایت جمیع جوانب با سایت های غیراخلاقی رقابت کند. این سایت بایستی معیارها و ضوابطی را برای آشنایی دختر و پسر تدوین کند و پس از آن مشاوران مجرب می بایست بررسی های اولیه را از طرفین به عمل آورند تا مقدمات یک ازدواج موفق فراهم شود. نکته مهم در این میان ملاقات حضوری دختر و پسر است. با این روند می توانیم امیدوار به افزایش آمار ازدواج باشیم. در غیر این صورت شاهد همان جریان قبلی خواهیم بود.

می گویند سایت های اینترنتی بیشتر از آن که در خدمت ازدواج باشند در پی ازدواج موقت هستند و بیشتر کارشان انجام صیغه است. چنین چیزی درست است؟

– در بررسی هایی که از اردیبهشت 92 تا دی ماه 93 صورت گرفته، مشخص شده است که حدود 90 درصد از سایت های ازدواج، فقط بین دختر و پسر ایجاد رابطه کرده اند و بقیه فعالیت شان متوجه ازدواج موقت بوده است.

متاسفانه این سایت ها با قرار دادن کلمه مقدس ازدواج در تابلوی فعالیت شان موجب فریب و گمراهی جوانان می شوند. لذا سایت جدیدی که قرار است از اول اسفند رونمایی شود می بایست محور اقدامات خود را ازدواج دایم قرار داده و از هرگونه ایجاد دوستی و انجام ازدواج موقت فاصله بگیرد.

گفته شده علاوه بر دختر و پسرهای جوان افرادی که همسرشان فوت کرده یا مطلقه به شمار می روند، مجرد محسوب شده و برای آنها همسریابی خواهدشد. آیا همه افراد در این پروسه دارای ویژگی یکسان هستند؟

– همسرگزینی برای یک دختر جوان با انتخاب شوهر برای یک خانم بیوه متفاوت است بسیار اتفاق افتاده که نیازهای زناشویی یک فرد بیوه با یک دختر و پسر جوان شکل و شمایل جدا یافته است به گونه ای که افراد بیوه در مسیر ازدواج موقت قرار گرفته اند، لذا سایت نوین همسریابی می بایست از ابتدا قید کند که هدفش از انجام پیوندهای زناشویی ازدواج دایم است.

سن بیوگی در کشور ما چقدر است؟

– سن بیوگی در حال حاضر به 17 سال رسیده است.

حال اختیار با خود مرد است که بخواهد با بیوه ای در این سن و سال ازدواج بکند یا نکند، اما سایت مذکور می بایست مراقبت باشد که در مسیر ازدواج موقت قرار نگیرد، چرا که از انجام ازدواج های دایم باز خواهدماند.

در سایت نوین و درپروژه «همسان گزینی تا همسری» قید شده است که زوج های جوان برای انجام پیوند زناشویی می بایست تست های روان شناسی را پشت سر بگذرانند، این اقدام چه فوایدی دربر خواهدداشت؟

– برای ارزیابی صلاحیت و سنخیت دختر و پسر می بایست تست های مختلفی از آنها گرفته شود که از جمله آنها می توان به تست های رشد، ازدواج، افسردگی، اعتیاد، اضطراب و مهارت های برقراری تفاهم اشاره کرد. این تست ها می بایست توسط کارشناسان و روان شناسان مجرب انجام بگیرد تا نتایج آن در برقراری ارتباط موثر باشد.

در غیر این صورت اگر هدف کسب درآمد باشد در آن صورت این حرکت هم محکوم به شکست خواهدبود. دختران و پسران جوان هم باید بدانند انجام این گونه تست ها، نتایج موثری در کاهش طلاق دارد و بایستی از آنها استقبال کنند.

.

منبع : mihantaz.com

گردآوری توسط بخش جوان و ازدواج سایت آکاایران
تبلیغات