در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته آیین همسرداری از سایت ازدواج آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: راز شادی در زندگی همسرانی کــه با هم متفاوت هستند

بسیاری از همسران هستند کــه با همدیگر تفاوت های عمده دارند کــه در ظاهر گمان می کنیم این دو نمی توانند در کنار هم زندگی کنند اما آن ها شاید جزء شادترین همسران باشند، اما چگونه؟ ما به شما خواهیم گفت. محکم ترین روابط، آنهایی هستند کــه در آن هر دو طرف بتوانند خود واقعی شان باشند. اگر سعی کنید طرف مقابلتان را تغییر دهید یا اینکــه خودتان را به طور اساسی تغییر دهید تا ایده آل طرف مقابل تان بشوید، هر دوی شما محکوم به شکست خواهید شد.

وقتی دو نفر، باورها یا عادت هایی دارند کــه تفاوت های زیادی با هم دارد، اصطکاک در روابط ایجاد خواهد شد. مثلا اگر یکی از زوج ها عقاید شدیدا مذهبی داشته باشد و دیگری چندان پایبند به این عقاید نباشد، این زوج به سختی خواهند توانست زمینه ی مشترکی برای عملکردهای خود پیدا کنند. درست است کــه متضادها ممکن است همدیگر را جذب کنند اما همیشه هم قدرت با هم ماندن را ندارند.

رابطه زناشویی  دو نفر کــه از دو دنیای کاملا متفاوت هستند میتواند دردسرساز باشد، اما حتی زوج هایی کــه وجه اشتراک های زیادی با هم دارند نیز گاهی لازم است بده بستان هایی انجام دهند. نیازی هم نیست همسران کاملا شبیه یکدیگر باشند؛ هر رابطه ی سالمی، شامل توافق و سازگاری میشود.

تفاوت های کوچک  حل نشده میتوانند تبدیل به مشکلات بزرگی شوند

به گزارش نیک شو، اگر با هر کسی برای مدتی طولانی رابطه داشته باشید، طبیعتا اختلاف نظرهایی خواهید داشت و این تنها مختص رابطه ی همسران نیست. شما میتوانید توافق کنید کــه روی اختلاف های تان به سازش هایی برسید، اما زمانی کــه مشکلی باعث به وجود آمدن تفاوتی در ارزش های اصلی میشود، مشاجرات و درگیری های لفظی جنبه ی شخصی به خود میگیرند. همسران ممکن است بابت شبیه هم فکر نکردن یا یکسان رفتار نکردن، همدیگر را نقد یا سرزنش کنند.

اگر ارزش های اساسی دو نفر، کاملا با هم ناهمتراز باشد، ارتباط برقرار کردن تقریبا غیر ممکن خواهد بود. هر دو نفر سعی خواهند کرد ثابت کنند خودشان درست میگویند و اختلاف و مشاجره، امری عادی خواهد شد. ارزش ها و باورها، الویت های هر کسی هستند و به سختی میتوان ارزش های کسی را تغییر داد زیرا در مورد ارزش های اصلی هر فرد، درست و غلطی موجود نیست. البته نیازی نیست تمام ارزش های فردی دو نفر کاملا با هم منطبق باشند، اما لازم است تا حدودی تشابه و اشتراک هایی داشته باشد.

راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند
راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند

آکاایران: راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند

ناسازگاری های کوچک هم میتوانند اختلاف در روابط را برجسته تر کنند. من دوستانی داشتم کــه به مشارو مراجعه کرده بودند. یکی از شکایت های اصلی کــه در زندگی آنها وجود داشت مربوط به ظرف ها بود! زن از اینکــه ظرفی در سینک ظرفشویی بماند نفرت داشت، اما همسرش اهمیتی به این موضوع نمیداد. زن اغلب به همسرش میگفت

کــه او باید هر ظرفی را کــه استفاده کرده است، فورا بشوید نه اینکــه در سینک ظرفشویی باقی بگذارد، و وقتی میدید مرد، اهمیتی به حرف هایش نمیدهد، خسته و دلزده شده بود و فکر میکرد او از سر غرض ورزی و بدخواهی به حرفش اهمیتی نمی دهد، اما واقعیت این بود کــه این مرد، واقعا نسبت به کارهای خانه، تنبل و بی علاقه بود.

این زن، بی علاقگی و سهل انگاری همسرش نسبت به شستن ظرف ها را حمله ای شخصی تلقی میکرد و اگر این دو نفر به مشاور مراجعه نکرده بودند، همان اختلاف کوچک، ادامه پیدا کرده و بزرگ تر و تنش برانگیز میشد. وقتی یک زوج اختلافی دارند، باید برای صحبت در مورد آن وقت بگذارند. در برخی موارد، سازش و مدارا ممکن نیست. اما در مواردی دیگر، بحث باید بر پایه ی درک از شرایط باشد. به هر حال اگر مشکلات، ریشه یابی و حل نشوند، رابطه را بدتر خواهند کرد.

بیشتر افراد با تفاوت ها جوری برخورد میکنند کــه به عشق و زندگی مشترک شات لطمه میزند

آدم ها به شیوه های گوناگونی با تفاوت های بین خود و دیگران برخورد میکنند، اما معمولا این را نمیدانند کــه روش برخورد آنها با این اختلاف ها، شرایط را بدتر میکند و به زندگی مشترک شان آسیب میزند.
برخی از افراد قادر نیستند در برخی موارد کوتاه بیایند

بعض از افراد تصور میکنند اگر سازش کنند، در نبردی نابرابر باخته اند! آنها معمولا از طرف مقابل انتظار دارند کــه او بیشتر کُرنش نشان داده و کوتاه بیاید.یک نفر هم نمیتواند مدام طبق استانداردهای طرف مقابلش رفتار کند و او را راضی نگه دارد و از خواسته ها و نظرات خودش کوتاه بیاید چون زمانی خسته و افسرده خواهد شد، و طرف مقابل نیز کــه طبیعتا توقعاتش روز به روز بیشتر میشود، مدام ناامیدتر میشود چون میبیند همسرش نمیتواند همیشه انتظارات او را برآورده کند.

تصور کنید یکی از همسران اهمیت بسیار زیادی به مُد و به روز بودن میدهد در حالیکــه دیگری حتی به سختی میتواند جوراب هایش را با لباسش ست کند! این دو نفر برای لباس پوشیدن و بیرون رفتن از خانه، ناهماهنگی هایی خواهند داشت. همسری کــه همیشه سعی دارد طبق مُد، تیپ و لباسش را انتخاب کند ممکن است اینطور فکر کند کــه طرف مقابلش نیاز دارد تا سبک زندگی و طرز فکرش را بهبود بدهد زیرا برای او بیرون رفتن با کسی کــه شبیه شلخته هاست، باعث خجالت است!

او به جای اینکــه انتخاب کند با تیپی کمتر رسمی و طبق مد لباس بپوشند یا اینکــه سعی کند به همسرش کمک کند تا انتخاب بهتری برای پوشش خود بکند، طرز فکر همسرش را به حساب بی اهمیت بودن رابطه شان برای او میگذارد. همسر بی اهمیت به مُد نیز احساس میکند غیر ممکن است کــه بتواند مانند تصاویر روی مجله ها لباس بپوشد. این دو نفر، شرایط سختی در روابط خود خواهند داشت.

وقتی دو نفر رابطه ای را شروع میکنند، باید بتوانند کمی هم فداکاری دارا باشند زیرا طرف مقابل خود را واقعا دوست دارند و میخواهند او هم دوست شان داشته باشد. یک نفر ممکن است با دست کشیدن از علایق و سلایق خود، سعی کند تفاوتش با همسرش را به حداقل برساند.

در این کار تا حدودی توافق و سازش وجود دارد، اما چون یکی از طرفین بیشتر از آن دیگری، از خود گذشتگی دارد پس این رابطه خارج از تعادل خواهد بود و نهایتا همسری کــه بیش از حد فداکاری کرده، خسته و دلزده و ناراضی میشود.

مصالحه و مدارا کردن در مورد ارزش ها و باورها نیز دلیلی دیگر برای فرسودگی و دلزدگی در رابطه است. شما میتوانید به خاطر عشق از چیزهای کوچک بگذرید، اما اگر ارزش ها و عقاید شما در خطر باشند، مدارا به نفع تان نخواهد بود. شاد و راضی کردن همسر به قیمت نابود کردن رضایت خودتان، فقط روابط تان را بدتر خواهد کرد.

فقط زمانی مدارا کنید کــه هر دوی شما شادتر و راضی تر باشید

هیچ مدل و الگوی جهانی و واحدی برای سازش و مدارا موجود نیست زیرا هر زوجی با زوج دیگر متفاوت است. اما یک مدارای موفقیت آمیز، یک سری ویژگی های مشترک دارد.

راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند

در مورد انتظارات تان گفتگو و مذاکره کنید

پیدا کردن و مشخص کردن عادت ها و رفتاری بدی کــه در یک رابطه، عادی شده اند کاری چالش برانگیز است، و به سختی میتوان فهمید کدام ها را باید رها کرد و در مورد کدام شان باید حرف زد. در مورد توقعات، محدودیت ها و راههایی کــه میتوانید از هم حمایت کنید گفتگو کنید تا سازش و توافقی کــه در نهایت انجام میدهید مانند یک حمله ی شخصی و یک طرفه تلقی نشود.

این امکان وجود دارد کــه از یک توافق به شرایطی بُرد – بُرد برسید. پا به پای هم پیش بروید تا هر دوی شما به یک چیزهایی کــه مطلوب تان است برسید. اگر احساس نکنید باخته اید یا همه چیزتان را از دست داده اید، ایجاد تغییر هم کار دشواری به نظر نخواهد رسید.

هر دو طرف باید از چیزهایی دست بکشند

وقتی دو طرف پا به پای هم پیش میروند، هر نفر باید از یک سری از چیزها بگذرد تا با سبک طرف مقابلش جور شود. به جای اینکــه یک نفر مجبور شود در مورد همه چیز از خود گذشتگی نشان دهد، باید هر دو طرف فداکاری هایی بکنند تا هماهنگی و تعادل برقرار شود. اگر از همسرتان میخواهید تغییراتی بکند باید خودتان هم آماده ی ایجاد تغییراتی در خود باشید.

توافق و سازش کردن نباید احساس قربانی شدن به کسی بدهد. وقتی طرفین خواستار تغییراتی متناسب هستند، هیچکدام نباید احساس کنند کــه این تغییر و تحول باعث تحمیل یا اجحاف میشود. هر دو نفر برای تقویت رابطه شان دست به این تغییرات میزنند.

راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند

این را درک کنید کــه درمورد ارزش ها و باورها نمیتوان مذاکره کرد

یک توافق درست و سالم باید احترام آمیز باشد. اگر از کسی انتظار داشته باشید باورهای فردی اش را تغییر بدهد تا با شما بماند، درست و سالم نیست. باورهای هر فرد، شخصیت او را میسازد و نمیتوان به سادگی تغییرشان داد. همسران میتوانند یاد بگیرند کــه به تفاوت های هم احترام بگذارند و آنها را بپذیرند، اما نمیتوانند فرد مقابل را وادار به تغییر کنند.

بگذارید تفاوت ها شما را به هم نزدیک تر کند

پیدا کردن دو نفر کــه در همه چیز شبیه هم باشند غیر ممکن است. تفاوت های دو نفر میتواند رابطه شان را جالب تر و هیجان انگیزتر کند. شما میتوانید این فرصت را پیدا کنید کــه با نگاهی متفاوت به مسئله ای بنگرید یا چیزهایی را تجربه کنید کــه تا به حال خودتان تجربه شان نکرده اید.

سازش و مدارا بخشی طبیعی از رابطه بین دو انسان است کــه می تواند بزمی از یکی شدن باشد. تا زمانی کــه همسران بتوانند با هم سر چیزهایی توافق کنند یا از خود گذشتگی هایی نشان دهند و هدف شان بهتر کردن رابطه شان باشد، پروسه ی مذاکره تنها نتیجه ای کــه خواهد داشت، قوی تر کردن و شادتر کردن شان است.

.

منبع : niksho.com

راز شادی در زندگی همسرانی که با هم متفاوت هستند گردآوری توسط بخش همسرداری،آیین همسرداری ،ناگفته های مسايل زناشویی سایت آکاایران
تبلیغات