آکاایران: نقش مردان طی دوران بارداری چگونه است؟

دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگیهای خاص خود را داراست. نکته مهم پدر شدن این است که مهمترین، بزرگترین و زیباترین اتفاقیست که بعد از تقسیم قلب با همسر، برای هر مردی صورت می گیرد.

فرآوری:ه. منفرد- بخش خانواده ایرانی تبیان
,نقش همسر دردوران بارداری,افسردگی دردوران بارداری,روابطزناشویی

آکاایران: ؟نقش مردان طی دوران بارداری چگونه است


احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی داشتن بهترین فرصتی است که هر مردی طی دوران بارداری میتواند در اختیار همسرش بگذارد. درک نکردن زن طی دوران بارداری، به وجود آمدن یک رابطه سه گانه موجب ایجاد ترس و دلهره در مردان میشود. آنها نمی دانند کودکی که به دنیا خواهد آمد، چه جایگاهی را در روابط زناشویی آنها خواهد داشت؟ درک این موضوع که همسر آنها، مادر فرزندی است برایشان کمی سخت به نظر میرسد. بسیاری از مردان حتی پس از فارغ شدن همسرشان از روابط معمول خود بیمناکند.
اغلب افراد، نصیحت هایی برای مادر باردار دارند اما در دوران بارداری کمتر کسی به نقش پدران توجه دارد. از این رو، پدر به دلیل عدم آگاهی و دریافت پیشنهادات لازم کاری می کند که مناسب نیست؛ یعنی همسر باردار خود را به کلی نادیده می گیرد. اگر همسرتان پا به ماه است و شما احساس سردرگمی می کنید.

در این دوران بیش از پیش برای سورپرایز کردن همسرتان تلاش کنید. گاهی برای همسر و فرزندتان گل بخرید. کمی خلاقیت داشته باشید و از روش های گوناگون برای سورپرایز کردن استفاده کنید

می توانید از نکات زیر برای کمک کردن به او استفاده کنید

1- مدام همسرتان را در آغوش بگیرید. بسیاری از زنان طی این دوره خاص از زندگی از در آغوش گرفته شدن لذت می برند.
2- هر از چند گاهی، بدون دلیل خاصی برایش گل بخرید.
3- عادت کنید که هر از چند گاهی کتاب بارداری مورد علاقه خود را باز کنید و با همسرتان به مطالعه آن بپردازید.
4- بدون آنکه از شما درخواست شود، کارهای منزل مانند گردگیری و نظافت را انجام دهید.
5- اگر همسرتان از حالت تهوع و استفراغ رنج می برد، سعی کنید غذای موردعلاقه اش را فراهم کنید.
6- برای همسر و فرزند در راه تان هدیه بخرید.
7- ترجیحا سعی کنید در این مدت حیوانی در خانه نگه ندارید.
8- همسر خود را برای ویزیت دوره ای نزد پزشک زنان همراهی کنید و سعی کنید اطلاعات مهمی را که پزشک بر آن تاکید می کند به خاطر بسپارید.
9- سوالات خود و همسرتان (مانند آمیزش جنسی در دوران بارداری) را از پزشک همسرتان بپرسید.
10- به یاد داشته باشید که با وجود تمام مشکل های بارداری مانند تهوع، سردرد و افزایش وزن همسرتان، بارداری یک معجزه است. سعی کنید با کمال آرامش از این دوران لذت ببرید و بعدا با مرور خاطرات گذشته به سختی های پدر و مادر شدن نگاهی بیندازید.
11- در مورد میزان و نوع فعالیت های بدنی همسر باردارتان مانند پیاده روی، کارهای خارج و داخل منزل، با پزشک مشورت کنید.
12- اگر مجبورید چند ساعتی را از همسرتان دور باشید، حتما با او تماس تلفنی برقرار کنید و به او بگویید که به او و فرزند در راهش فکر می کنید.
13- اگر در مورد سلامتی همسر و فرزند نقش تان به عنوان یک پدر خوب یا آینده فرزندتان احساس نگرانی می کنید، آن را با همسرتان در میان بگذارید. بدانید این افکار شما نه تنها باعث ناراحتی او نمی شود بلکه می فهمد که در این تغییر بزرگ زندگی و نحوه برخورد با آن تنها نیست.
14- اگر همسرتان دوست دارد، برای کاهش تنش های روحی و بدنی، سر، پشت و پاهای او را ماساژ دهید.
15- تلاش کنید کارهای شخصی همسرتان مانند آویزان کردن لباس های شسته شده، کارهای بانکی و مرتب کردن وسایل شخصی او را انجام دهید.
16- سعی کنید برنامه کاری خود را طوری تنظیم کنید که همراه همسرتان برای انجام سونوگرافی بروید.
17- در حوالی زایمان مرتبا به همسرتان بگویید که چقدر او و زندگی کردن با او را دوست دارید و بی صبرانه تولد فرزندتان را انتظار می کشید.
18- این شما نیستید که در اتاق عمل زایمان می کنید، اما لازم است بدانید که مادر چه مراحلی را طی کرده و چه مشکلاتی را تحمل می کند. فقط در این صورت است که می توانید با او همدردی کنید و آن طور که انتظار دارد، از او حمایت کنید.
19- شرکت در کلاس های آمادگی قبل از زایمان فقط مخصوص خانم ها نیست؛ همراه همسرتان در این کلاس ها شرکت کنید و این کار را فقط برای خوشحال کردن همسرتان انجام ندهید. بهتر است از فرصت پیش رو برای تبدیل شدن به یک پدر نمونه استفاده کنید.
20- اگر می خواهید یک همسر و پدر خوب باشید سعی کنید همیشه حداقل از طریق تلفن در دسترس باشید. ممکن است همسرتان به چیزی نیاز داشته باشد یا بخواهد دوتایی برنامه زایمان را تنظیم کنید. زنان در دوران بارداری زیاد احساساتی می شوند، بنابراین هرچه بیشتر در دسترس او باشید بیشتر هوای احساساتش را خواهید داشت.
21- از جمله پدران بی تفاوتی نباشید که به بارداری و فرزنددار شدن مثل امور عادی زندگی نگاه می کنند. کمی ذوق و شوق از خود نشان دهید و خلاقیت داشته باشید. مثلا می توانید تغییراتی را که در او احساس می کنید، روی کاغذ بنویسید.
22- نوبت معاینات را به یاد داشته باشید، شما هم در برابر فرزندتان مسئول هستید و باید حواس تان به معاینات او باشد. می توانید با فرستادن گل یا یک بسته شکلات به همسرتان یادآوری کنید که نوبت دکتر دارد.
23- نه شما می توانید از گزارش های سونوگرافی سر در بیاورید و نه همسرتان؛ اما می توانید گزارش را با همسرتان بارها بخوانید و به عکس نوزادتان نگاه کنید. حتی اگر دوست ندارید، در کنار او بنشینید و بارها به عکس و گزارش های سونوگرافی نگاه کنید.

به یاد داشته باشید که با وجود تمام مشکل های بارداری مانند تهوع، سردرد و افزایش وزن همسرتان، بارداری یک معجزه است. سعی کنید با کمال آرامش از این دوران لذت ببرید

24- خرید کردن در دوران بارداری به کاهش استرس در زنان کمک می کند؛ پس همسرتان را به خرید ببرید. بعضی زنان به تغییر شکل ظاهری خود عادت می کنند و بعضی دیگر در برابر آن جبهه می گیرند.
25- سعی کنید تا آنجا که می توانید به خواست های همسرتان اهمیت بدهید و به آنچه می خواهد عمل کنید. این مورد مهم ترین نکته ای است که باید به خاطر بسپارید. باور کنید چند ماه از خودگذشتگی و طبق میل همسرتان عمل کردن در برابر سختی هایی که همسرتان بابت بارداری متحمل می شود، زیاد نیست.
26- افسردگی و بی حوصلگی در دوران بارداری یا حتی پس از زایمان یک موضوع طبیعی است که برای افراد زیادی اتفاق می افتد. مهم این است که شما به عنوان همسرچطور با این قضایا برخورد می کنید.
27- وظیفه شما در این دوران، دور کردن ادویه ها، عطرها یا حتی صابون های معطری که همسرتان به آنها ویار دارد، از محیط خانه است. اگر همسرتان دچار تهوع های شدید صبحگاهی است، از درست کردن صبحانه های بودار مانند تخم مرغ یا املت خودداری کنید.
28- در این دوران بیش از پیش برای سورپرایز کردن همسرتان تلاش کنید. گاهی برای همسر و فرزندتان گل بخرید. کمی خلاقیت داشته باشید و از روش های گوناگون برای سورپرایز کردن استفاده کنید.
29- تنوع بهترین چیزی است که در این روزها می تواند گرما و شادی را به خانواده تان هدیه کند. مثلا یک لباس بچگانه یا یک عروسک به سلیقه خودتان بخرید و با آن به منزل بیایید و با این کار همسرتان را غافلگیر کنید.

نکته آخر:

حضور همسر در کنار یک زن باردار، به او احساس امنیت خاطر می بخشد. به این ترتیب زن می داند کسی هست که پس از فارغ شدن انتظارش را بکشد، کلمات محبت آمیز بگوید، و نوازشهای همسر همگی در روحیه یک زن باردار تاثیر بسیار دارد. یادتان باشد هرگز نباید یک مرد را از پدر شدن ترساند. بسیار اتفاق میافتد که مرد نگران زایمان همسرش است و یا نگران طبیعی بودن فرزندش به همین دلیل دیدن کابوس در این دوران برای مردان کاملا طبیعی است.

.

منبع :

تبلیغات