همیشه تمام تلاش ما این است که یکدیگر را پیش از دوران عقد بشناسیم و با کاملترین میزان آگاهی وارد یک رابطه رسمی زناشویی شویم. اما حقیقت این است که ظرفیت آشنایی های دوران نامزدی و خواستگاری آنقدر نیست که شما بتوانید به طور کامل طرف مقابل را بشناسید. بنابراین به ناچار باید بخشی از شناخت را به دوران عقد موکول کنید.
,عقد, شناخت,ازدواج با اجازه بزرگترها

شاید بگویید که شناخت همسر در این دوران خیلی دیر نیست؟ واقعیت این است که هم دیر است و هم نه. دوران عقد به خاطر وضعیت بینابینی که دارد، می تواند برای برخی شناخت ها دیر باشد اما به هر حال به یاد داشته باشید که ادامه دادن راه غلط اشتباهی بزرگ تر از انتخاب راه غلط است و به تعبیر عامیانه «هرگاه که جلو ضرر گرفته شود، مفید و سودمند است».

سوال مهم دیگر این است که دوران عقد از چه ویژگی هایی برخوردار است که باعث افزایش شناخت فرد مقابل می شود؟ در پاسخ باید بگوییم:

 

1. فراهم شدن فرصت بیشتر جهت ملاقات و دیدار با یکدیگر که معمولاً در دوران قبل از عقد چنین فرصتی د اختیار زوجین قرار ندارد.

 

2. داشتن آرامش روانی بیشتر در فرصتی که از مشروعیت برخوردار است و حال آنکه در روابط مخفیانه ای که گاه قبل از ازدواج در بین برخی از دختران و پسران دیده می شود، به دلیل نگرانی حاکم بر آنها شناختی مطلوب حاصل نمی شود. در حالی که پس از عقد با توجه به این که روابط بین زوجین شرعاً و عرفاً مورد قبول جامعه بوده و هنجار تلقی می شود و زوجین نیز از این واقعیت آگاه هستند، روابط آنها در محیطی کاملاً آرام و صمیمیانه و به دور از هرگونه ترس و نگرانی برقرار می شود و بنابراین ذهن آنان با نداشتن نگرانی بهتر به ارزیابی واقعیات موجود در فرد مقابل می پردازد و بدین ترتیب می تواند به شناختی عمیق منتهی گردد.

 

,عقد, شناخت,ازدواج با اجازه بزرگترها

3.گاه عاشق بودن افراد قبل از دوران عقد فرصت کافی را جهت تأمل عقلانی به آنها نمی دهد و به تعبیر امام علی (علیه السلام): دوست داشتن امری است که آدمی را کر و کور می کند.

منظور از این سخن آن است که آدم عاشق چنان عمل می کند که گویی چشمان بینای او بر شناخت عیوب معشوق بسته شده است و بنابراین آنها را نمی بیند. اما پس از عقد امکان دست یابی عاشق و معشوق به شناختی کاملتر از یکدیگر فراهم می شود.

 در واقع این دوران فرصتی است برای دست یافتن به تأمل و تعقل، بنابراین افراد بهتر می توانند به تأمل بنشینند و در پرتو نورانیت عقل خویش، به شناختی دقیق تر و عمیق تر نایل آیند و حال آنکه در زمان گذشته حاکمیت عشق، فرصت کمتری برای جولان عقل در اختیار آدمی قرار می داد. البته این بدان معنا نیست که در دوران پس از عقد و ازدواج عشق ها افول می کند بلکه باید گفت که وصل پس از هجران قدرت عشق را تعدیل کرده و فرصت مناسبی برای ظهور عقل پدید می آورد. به بیان دیگر، فرد در پرتو آرامش ناشی از وصل، قادر به انجام فعالیت عقلانی بهتری است.

 

4. قرار گرفتن در شرایط طبیعی، به شناخت بیشتر افراد کمک می کند. به عبارت دیگر افراد در شرایط عادی کم کم از حالت مصنوعی خود خارج شده و ماهیت حقیقی خود را بهتر بروز می دهند.زیرا افراد می توانتد در مدت کوتاهی به انجام رفتارهای مصنوعی مبادرت ورزند ولی قطعاً ارائه چنین رفتارهایی در زمان های طولانی ممکن نیست. در چنین حالتی راه برای شناخت بیشتر فرد مقابل باز است.

 

5. مسئله دیگر که باعث افزایش شناخت می شود، فراهم شدن امکان ملاقات های بیشتر زوجین با خانواده و فامیل یکدیگر است. آنها که در فرصت های محدود ملاقات های قبلی به شناختی کافی و وافی نرسیده اند، اینک مجال بیشتری برای دست یافتن به چنین شناختی را دارند .

 

6. این دوران فرصت بیشتری برای گفتگوی زوجین با یکدیگر قرار می دهد که خود عاملی مهم در شناخت فرد مقابل است. گفتگو نه تنها عیوب و فضایل افراد را نشان می دهد بلکه فرصت بهتری برای قضاوت نیز فراهم می آورد.

تا مرد سخن نگفته باشد                            عیب و هنرش نهفته باشد

 

 

فرآوری: اکرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از: بررسی ابعاد تربیتی و روان شناختی دوران عقد، محسن ایمانی

 

گردآوری توسط بخش ازدواج با اجازه بزرگترها سایت آکاایران
تبلیغات