رسم و رسوم ازدواج در هند گاهی آنقدر دست و پاگیر می‌شود که نه‌تنها عواقب وخیمی به بار خواهد آورد بلکه ارزش و منزلت زن را نیز وابسته به جهیزیه‌ای می‌کند که به خانواده شوهر تقدیم می‌کند. این رسم و رسوم‌ها تنها مختص خانواده‌های سنتی نیست بلکه گاهی دامان قشر تحصیلکرده را هم می‌گیرد و زندگی آنها را حسابی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

ازدواج

خانواده دختر به خواستگاری می‌روند

پیشنهاد ازدواج در هند اصولا از جانب خانواده دختر مطرح می‏شود و پدر و مادر دختر، پس از انتخاب داماد به منزل او رفته و پیشنهاد را مطرح می‏کنند. در این هنگام دختر و پسر هیچ نقشی در رد یا قبول ازدواج نداشته و حتی بعضاَ همدیگر را تا قبل از مراسم ازدواج نیز نمی‏بینند. بعد از حضور خانواده دختر در منزل پسر، پدر و مادر داماد به منزل عروس می‏روند و در این رابطه مراسم مختلفی وجود دارد.

 

در جنوب هند خانواده داماد پس از قبول عروس همراه با یک دست لباس به منزل دختر رفته و نظر نهایی خود را اعلام می‏کنند. در شرق هند یعنی ایالت پنجاب، خانواده داماد با یک قطعه جواهر (گردنبند یا انگشتر) همراه با لباس و یک نوع ظرف نقره به منزل عروس می‏روند که به این رسم «سگاتی» نیز گفته می‏شود. در هر حال حضور خانواده پسر در خانه دختر درحقیقت قبول دختر به عنوان عروس است. در این نشست پیرامون جهیزیه «دوری» و برنامه عروسی گفتگو می‏شود.

 

دامادهایی که باید آنها را خرید!

در شهر «ساورات» ایالت بیهار در شرق هند، پسرها به قیمت خوبی در یک نمایشگاه به فروش می‏رسند و خریداران آنها والدین دختران دم‌بخت هستند. در این شهر از 600 سال پیش تاکنون پسرها همراه با بزرگان خانواده خود در یک باغ انبه جمع می‏شوند و خانواده دختران دم‌بخت، داماد خود را انتخاب می‏کنند. این کار به خانواده دختر حق انتخاب می‏دهد ولی موضوع پس از توافق طرفین در مورد مبلغی که خانواده دختر باید بپردازد قطعی می‏شود. خانواده دختر چند داماد را انتخاب کرده و پس از بحث مفصل درباره پیشینه خانوادگی، سوابق تحصیلی و سایر دارایی‌های پسر و بالاخره تعیین میزان جهیزیه، مسأله ازدواج نهایی می‏شود.

دامادها به قیمت‌هایی از 3 تا 300 هزار روپیه به فروش می‏رسند که قیمت براساس شغل آنان تفاوت می‏کند. بهای دامادهای کارگر روزمزد از 3 تا 5 هزار روپیه، پاسبان 5 تا 8 روپیه، کارمند بانک از 10 تا 16 هزار روپیه و افسر پلیس از 16 تا 30 هزار روپیه و یک موتورسیکلت برای داماد است. همچنین دامادهایی که کارمند دولت ایالتی باشند از 16 تا 50 هزار روپیه، معاون رئیس‏پلیس 30 تا 60 هزار روپیه به اضافه یک خودرو، کارکنان خدمت اداری هند، با اعتبارترین شغل در هند، از 150 تا 300 هزار روپیه به اضافه یک دستگاه اتومبیل برای داماد، یکی برای پدر وی و یکی هم برای فردی که دو خانواده را به هم معرفی کرده به فروش می‏رسند.

بهای دامادهایی که استاد دانشگاه باشند، از 15 تا 30 هزار دلار، کارگران شاغل در بمبئی، دهلی و سایر شهرهای بزرگ هند 15 تا 45 هزار دلار و روزنامه‏نگاران در ایالت‌ها از 6 تا 15 هزار و روزنامه‏نگاران در شهرهای بزرگ 15 هزار دلار به اضافه یک خودرو تعیین شده است. در ایالت بیهار از زمانی که دختر در خانواده متولد می‏شود والدین به جمع‏آوری پول برای ازدواج وی می‏پردازند و خانواده‏ای که صاحب چند دختر شود خود را بدشانس ترین خانواده می‏داند.

در هندوستان تمام هزینه مراسم عروسی به پای خانواده دختر است و این یی یسب اعتبار و آبرو برای دختر است یه می‌گویند ما با تمام توان خرج دخترمان یردیم و سنگ تمام گذاشتیم و حالا نوبت پسر شماست یه دخترمان را خوشبخت یند

دور آتش می‌چرخند و عقد می‌کنند

در هند روز عروسی را حتما باید یی طالع‌بین تعیین یند و ازدواج معمولا در یی معبد انجام می‌شود و بعد از غروب آفتاب و نیمه‌شب است، در خانواده‌های خیلی سنتی داماد با اسب سفید و گروه برادران و دوستان و موسیقی به دنبال عروس می‌رود و در همان حال در معبد روحانی یا برهمن منتظر آنهاست و آتش مقدس را برای آنها مهیا کرده ‌است، انتهای دامن عروس را به عمامه داماد گره می‌زنند و دست هم را می‌گیرند و هفت بار دور آتش می‌چرخند و از پدر و مادرهای‌شان طلب دعای خیر می‌ینند و بعد زن و شوهر می‌شوند.

همراه با چرخش عروس و داماد به دور آتش، روحانی هندو که در محل حاضر است، شروع به خواندن اوراد و سرودهای مذهبی از «ودا»، «گریاسوتورا» و «سازیتیس» می‏کند و در همین هنگام از روغن مخصوص که در دست دارد، به داخل آتش می‏ریزد، البته طبقات پایین هندو مجاز نیستند که هنگام ازدواج از اورادی که طبقه مرفه به کار می‌برند استفاده کنند. این مراسم بین 3 تا 6 ساعت طول می‏کشد و عروس و داماد باید تا 12 ساعت غذا نخورند. مراسم عروسی عموما در محل‌های عمومی با برپایی سالنی که از پارچه و چوب به شکل چادرهای زیبای سرپوشیده‏ای تزئین شده است، برگزار می‏شود.

در هندوستان تمام هزینه مراسم عروسی به پای خانواده دختر است و این یی یسب اعتبار و آبرو برای دختر است یه می‌گویند ما با تمام توان خرج دخترمان یردیم و سنگ تمام گذاشتیم و حالا نوبت پسر شماست یه دخترمان را خوشبخت یند.

 

جهیزیه مفصل‌

جهیزیه دخترها در هند با ما خیلی متفاوت است و تنها محدود به وسایل خانه نمی‌شود، مقدار جهیزیه قبل از ازدواج بین طرفین توافق می‏شود. این جهیزیه شامل طلاهای آنچنانی ، ماشین، وسایل الکترونیکی، وسایل زندگی، فرش، مسکن و پول نقد است و میزان آن بستگی به وضعیت خانواده عروس از لحاظ طبقه و امکانات مالی دارد.

خانواده‏ عروس وسیله نقلیه از دوچرخه تا ماشین آخرین مدل خارجی و مسکن نیز از منازل اجاره‏ای تا منازل ویلایی در اروپا به داماد هدیه می‏کنند و این دو مسئله بسیار حایز اهمیت است تا جایی که می‌توان گفت خانواده داماد قیمت تعیین می‌کنند و می‌گویند ما فلان قدر پول، طلا یا ملک می‌خواهیم وگرنه دختر را نمی‌گیریم، البته گمان نکنید که قرار است دختر در همان خانه‌ای زندگی کند که پدرش جهیز داده‌ بلکه باید در اتاقی که خانواده شوهر از خانه‌ خود به او می‌دهند زندگی خود را شروع کند و به آن ادامه دهد.

 

عروس قرمزپوش

در هند لباس روز عروسی یک ساری بسیار سنگین از جنس سیلک به رنگ قرمز است با یک عالمه جواهرات که از پیشانی و گوش و خلاصه کل صورت عروس آویزان است چراکه در فرهنگ هندی سفید بیانگر مرگ است و داماد هم کت کرم‌رنگی را که «اتچکین» نامیده می‌شود همراه با دستار قرمز رنگی می‌پوشد.

 

عروس کشی به خاطر جهیزیه

جهیزیه‌های هندی‌ها آنقدر مفصل است که گاهی حسابی باعث دردسر می‌شود تا جایی که قوانین هند، دادن و گرفتن جهیزیه را ممنوع کرده اما جوامع سنتی در این کشور هنوز به اجرای این رسم قدیمی اصرار دارند.

همین بهانه‌ای به دست خانواده داماد می‌دهد که عروس را اذیت کنند تا جایی که نوعروس دست به خودکشی و خودسوزی می‌زند یا حتی خانواده داماد دست به قتل عروس می‌زنند؛ آماری که چندان در هندوستان پایین نیست. فعالان حقوق زنان در هند می‌گویند در این کشور در هر ساعت، یک زن قربانی جنایات مرتبط با تامین هزینه جهیزیه می‌شود.

در خانواده‌های روستایی این هزینه‌های عروسی و جهیزیه یمتر در نظر گرفته می‌شوند اما درعوض عروس به چشم یی مستخدم دیده می‌شود که باید تا آخر عمر بندگی خانواده شوهر را کند. برای همین است یه مردم در هند تمایل به داشتن پسر دارند و بسیاری از دختران را در همان مرحله جنینی یا نوزادی از بین می‌برند.

 

بخش کلوب ازدواج تبیان

برگرفته از زندگی ایده آل

 

خواستگاری به سبک هندی ها! - آکا
آداب و رسوم ازدواج در بعضی کشور آنقدر عجیب و غریب است که آدم فکر می کند سر کارش گذاشته اند. چند سطر پایین را که بخوانید با ما هم عقیده خواهید شد.
خواستگاری به سبک هندی ها! - آکا

خارجی‌ها چقدر مهر می‌ینند؟

چند سال قبل، یکی از شبکه های تلویزیونی صدا و سیمای خودمان گزارشی از زندگی یک زوج لبنانی پخش کرد که برای تحصیل به ایران آمده بودند. گزارشگر از زن جوان پرسید مهریه تان چقدر بوده؟
خواستگاری به سبک هندی ها! - آکا

آداب و رسوم ازدواج در دنیا

تنوع بالای قومیتی در ایران تعداد بسیاری آیین‌های جذاب و دیدنی را به این سرزمین هدیه داده است، آیین‌هایی که گاه با خاستگاهی مشترک، تفاوت‌هایی شیرین در اجرا دارد.
گردآوری توسط بخش ازدواج با اجازه بزرگترها سایت آکاایران
تبلیغات