آکایران :حج امسال ، اتفاقی که حالا همه کاربران شبکه های اجتماعی از ملیت های مختلف با آن همراه شده اند.

زهرا فرآورده - بخش ارتباطات تبیان
,فضای مجازی, حادثه منا, آل سعود,ارتباطات و رسانه ها

آکاایران: از بازار شایعات تا جوک های منا

حج امسال اتفاقاتی را به دنبال داشت و هر چه جلوتر آمد بی کفایتی آل سعود را در اداره مراسم حج بیشتر نشان داد. اتفاقی که حالا همه کاربران شبکه های اجتماعی از ملیت های مختلف برای اعتراض به آل سعود با آن همراه شده اند.
کشته شدن بیش از هزار و سیصد زائر خانه خدا ارمغان بی کفایتی آل سعود در فاجعه تلخ و مرگبار منا بود که هفته گذشته اتفاق افتاد و در این بین حدود 133 نفر زائر ایرانی بودند. اتفاقی دردناک که علاوه بر تأثر جهان اسلام سایرین را هم  نسبت به این اتفاق تحت تأثیر قرار داد.

فضای مجازی از همان لحظات ابتدایی با حجم بالایی از پیام ها مواجه بود که در رابطه با این اتفاق شکل گرفت. از اخبار رسمی و ضد و نقیض خبرگزاری ها گرفته تا راه اندازی کمپین های اعتراضی و...

اما ورود شبکه های اجتماعی به این اتفاق مثل خیلی از موضوعات دیگر نکته هایی داشت که بعضی مثبت و تاثیر گذار و متاسفانه تعدادی جای تأمل دارد.در ادامه مروری داریم بر اتفاقات این چند روزه شبکه های اجتماعی:

راه اندازی کمپین ها

در مقابل  # بی کفایتی ال سعود، # گرفتن- مدیریت- حج- از- ال- سعود، # ال- سعود-بی لیاقت- است

از جمله هشتگ  هایی است که مورد توجه کاربران شبکه  های اجتماعی قرار گرفته تا از طریق ارسال مطالب مرتبط صدای اعتراض خود را نسبت به بی کفایتی آل سعود در مدیریت مناسک حج به گوش جهانیان برسانند.

خبر های ضد و نقیض از اسامی کشته شده ها

زمانی که خبر اولیه حادثه مخابره شد تا چند ساعت و حتی تا همین الان که ممکن است آمار جابجا شود، اسامی تعدادی از کشته شده ها در خبرگزاری ها منتشر شد، بلافاصله بعد از این خبر گروه های تلگرامی بسیاری این خبر را باز نشر کردند.

احساسی عمل کردن با بعضی موضوعات به بهانه همدردی و همراهی همان اندازه که می تواند برای ارسال کننده پیام به جهت این فکر که کار مثبتی انجام داده حس خوبی داشته باشد می تواند برای خواننده آن که در دل ماجرا است سخت باشد و حس بدی بدهد

قطعا نگرانی و اندوه کسانی که زائری در بین حجاج داشتند آنقدر زیاد بوده که خودشان برای گرفتن خبر از عزیزشان اقدام کنند و با توجه به در دسترس بودن رسانه های رسمی و معتبر این کار برای هرکسی مقدور است. بنابراین بازشر چند باره اسامی کشته شده ها در بعضی از گروه ها که چه بسا از همین خانواده ها هم در آن هستند می تواند تنها یادآوری و دردی باشد برای آنها.
بنا به گزارش آکاایران : احساسی عمل کردن با بعضی موضوعات به بهانه همدردی و همراهی همان اندازه که می تواند برای ارسال کننده پیام به جهت این فکر که کار مثبتی انجام داده حس خوبی داشته باشد می تواند برای خواننده آن که در دل ماجرا است سخت باشد و حس بدی بدهد.
اخبار ضد و نقیض از بودن اسم غضنفر رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان در بین کشته شده ها بارها در پیام ها آورده شد در حالیکه هنوز هیچ

منبع :

از بازار شایعات تا جوک های منا - آکا

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات