موبایل ها نباید فیلتر بمانند!

از فیلتر وی چت حدود یک هفته می گذرد و نرم افرازهای  مشابه دیگر رونق گرفته اند آیا فیلترینگ ادامه پیدا می کند؟

,ارتباطات و رسانه ها

یک هفته ای می شود که از فیلترینگ وی چت گذشته اما اوضاع همچنان در حالت عادی است , ، البته قرار هم نبود که بخواهد اتفاق خاصی بیافتد این آرامش دلایل مختلفی دارد از جمله شاید خیلی ها هنوز با وی چت انس نگرفته بودند و یا آشنایی نداشتند شاید هم این که مردم به فیلترینگ عادت کرده اند که شده جزء لاینفک دنیای ارتباطات. البته می توان این احتمال را هم داد که کاربران وی چتی بدنبال فیلتر شکن هستند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات دولت دهم در حاشیه جلسه هیات دولت گفته بود که وی چت یک شبکه اجتماعی چینی است که در برابر شبکه های اجتماعی غربی قد علم کرده است. هم اکنون 400 میلیون عضو دارد که یک درصد آن هم در ایران هستند. این قد علم کردن که از قول متولی ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفته شده، عبارت جالبی است.

چینی ها به خاطر منفعت مالی و عوایدی که از این شبکه اجتماعی نصیبشان می شد دست به این کار زدند اما در کشور ما به خاطر خطرات احتمالی وی چت و سوء استفاده هایی که برخی ناکاربران از آن می کردند یا ممکن بود سوء استفاده کنند فیلتر شد.البته همین تفاوت دید بین ما و چینی ها موجب پیشرفت آنها در تولید و صادرات و البته پیشرفت ما در واردات شده است.

فیلترینگ اولین، حاضر و‌آماده ترین گزینه روی میز مسئولان دست اندر کار ایرانی از پلیس امنیت اخلاقی تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است شاید در روزهای آتی شاهد مسدود شدن اینستاگرام، وایبر، تانگو،  کیک  (kik) و نرم افزارهایی از این دست باشیم.

البته برخی معتقدند که وی چت و شیوع استفاده از آن موجب کاهش درآمد های مخابرات و اپراتورهای همراه اول می شد. ناگفته نماند که اپراتورهای همراه اول خسارت وارد به خود از طریق کاهش ارتباطات را با افزایش تعرفه مکالمات، اتصال به اینترنت و ... جبران می کنند.

این کارگروه نقض حریم خصوصی کاربران، ‌انتشار محتواهای مجرمانه غیراخلاقی و منجر به آسیب‌های اجتماعی و نیز پاسخگو نبودن ایجادکنندگان این نرم افزار به تخلفات خود و شکایات خانواده‌های زیان دیده را از دلایل فیلتر آن اعلام کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تفاوت وی چت با دیگر شبکه های اجتماعی در بخشی به عنوان  nearby دانسته که کمیته تعیین مصادیق که این شبکه را توقیف کرده، چرا که به زعم این کمیته این شبکه اجتماعی در حریم خصوصی دیگران وارد می شود. واعظی حذف و فیلتر این ایتم از وی چت را به عنوان بخش متفاوت این شبکه اجتماعی را پیشنهاد داده تا دیگر بخش های آن برای مردم قابل استفاده باشد.

پس از آن‌که وزیر ارتباطات اعلام کرد تنها مخالف فیلتر این شبکه اجتماعی، وزارت ارتباطات بوده است؛ کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با ارائه توضیحاتی درباره چرایی فیلتر وی چت از کاربران خواست از نرم افزارهای مشابه داخلی استفاده کنند.

این کارگروه نقض حریم خصوصی کاربران، ‌انتشار محتواهای مجرمانه غیراخلاقی و منجر به آسیب‌های اجتماعی و نیز پاسخگو نبودن ایجادکنندگان این نرم افزار به تخلفات خود و شکایات خانواده‌های زیان دیده را از دلایل فیلتر آن اعلام کرد.

گویا این کارگروه تنها به استفادههای نادرست و غیر اخلاقی از وی چت اشراف داشته و به پتانسیل نهفته این اپلیکیشن بی توجه بوده چرا که به این ابزار به عنوان رسانه توجهی نداشته است.

,ارتباطات و رسانه ها

متاسفانه یا خوشبختانه  قانون جرائم رایانه ای، کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و کارگروه های زیر مجموعه آن تشکیل شده است اما جای خالی کمیته یا گروهی برای آسیب شناسی و بررسی تهدید ها و فرصت های برنامه های جدید بسیار خالی است که حاکی از عملکردهای ضربتی برخی مسئولین این حوزه است که فیلترینگ را بر هر چاره ی دیگری ترجیح می دهند. غافل از این که این برنامه جدید را می توان در پیشبرد اهداف عالیه به خدمت گرفت.

بشر از دیر باز از خطر سیل در امان نبوده است اما به جای فرار به فکر احداث سیل بند یا همان سد افتاد که علاوه بر پیشگیری از وقوع خطرات احتمالی آب آن در تولید برق و توسعه کشاورزی واقداماتی از این دست بکار گرفت.

نگاهی به پیشرفت های بشر نشان می دهد هر ابداع و اختراع به مثابه یک شمشیر دولبه است که هم له و هم بر علیه انسانیت می توان از آن استفاده کرد. اما نکته قابل تامل گرایش افراد به تکنولوژی های نوین است که هیچ چیزی نمی تواند مانع این گرایش شود. کما این که در دوره ای نه چندان دور استفاده از دستگاه ویدئو و نصب دیش های ماهواره ممنوع بود اما آن دوره گذشت و شکستن و بردن دیش ها توسط مامورین نیروی انتظامی، پارازیت و... هیچکدام چاره ساز نبود بلکه به نوعی خود تحریک کننده نیز بود.

برخی مسئولین وقتی متوجه شدند که برخوردهای ضربتی جواب نمی دهد به آسیب شناسی برنامه های ماهواره و حتی در غالب شبکه جام جم و شبکه های داخلی و به نوعی برای مقابله به تولید برنامه پرداختند. یعنی به این نتیجه رسیدند که مقابله راهکار واقعی و اصلی نیست.

در رابطه با وی چت نیز همین گونه است با فیلترینگی که اتفاق افتاد برخی از کاربران خواسته یا ناخواسته در جریان اخبار قرار گرفتند و راغب به کسب اطلاعت بیشتر راغب شدند.

فیلترینگ اولین، حاضر و‌آماده ترین گزینه روی میز مسئولان دست اندر کار ایرانی از پلیس امنیت اخلاقی تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است شاید در روزهای آتی شاهد مسدود شدن اینستاگرام، وایبر، تانگو،  کیک  (kik) و نرم افزارهایی از این دست باشیم

در همین دوره ی کوتاهی که توسعه وی چت می گذشت شاهد استفاده های درست نیز از این برنامه بودیم مانند  عضویت و حضور برخی گروهها که کارکرد فرهنگی دارند  مثلا در مناسبتها و ایام مختلف سال، به انجام اعمال مذهبی به صورت دسته جمعی می پردازند و یا شعائر عزاداری و اعیاد مذهبی را پاس می دارند. این امکانات برای عده زیادی از افراد خوشایند بود که موجب ایجاد محیط مثبت در فضای مجازی شد.کاش در کنار تعیین مصادیق مجرمانه بدنبال تعیین کارکردهای مفید در حوزه برنامه های جدید فضای مجازی بودیم در پیشبرد اهداف علمی، آموزش و فرهنگی از بهره می گرفتیم.

 در این دوره کوتاه که وی چت فیلتر شده آیا یک اقدام اساسی در راستای آسیب شناسی و بررسی آن صورت گرفته؟ اگر صورت گرته باید ایراد ها رفع شود در غیر این صورت به نظر می رسد رفع فیلتر بهترین اقدام است تا بررسی های همه جانبه در حین استفاده کاربران از این برنامه صورت گیرد.

مینا محمدی

بخش ارتباطات تبیان

مقالات مرتبط:

وی چتانه! (پرونده وی چت)

پرونده فیس بوک

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات