گرایش‌های رسانه‌های اجتماعی در ‌سال 2014

فیس بوک و وی چت در 21014!

فرارسیدن‌ سال جدید همیشه فرصتی است که می‌توان به عقب برگشت و نگاهی انداخت به آنچه که در طول یک‌سال گذشته آموخته‌ایم؛ تا چه اندازه پیشرفت کرده‌ایم و قصد داریم به کجا برسیم؟

زمانی که در اواخر ‌سال 2012 پیش‌بینی‌های‌ سال 2013 مطرح شد، از این‌که در‌ سال جدید شخصیت و حرفه‌ای بودن ما را به کجا خواهد کشاند، هیجان‌زده شدیم.

سال 2013 زنگ بیدار باشی برای بسیاری از برندها بود و رهبران بسیاری از کسب و کارهای هوشمند متوجه شدند که رسانه‌های‌اجتماعی آمده‌اند تا بمانند. این رسانه‌ها بسیار عمیق‌تر از یک توییت یا یک صفحه فیس‌بوک هستند و بیش از آن‌که چگونگی توییت کردن را یاد بدهند ما را به یکپارچگی اجتماعی و گام برداشتن به سوی یک کسب‌وکار اجتماعی راهنمایی می‌کنند.

,ارتباطات و رسانه ها

با نگاهی به وضع رسانه‌های اجتماعی در ‌سال 2013، می‌توانیم آن را در چند عبارت خلاصه کنیم: بازاریابی فوری، محتوا، ویدیو و موبایل. در فضایی که به‌طور مداوم درحال تغییر است و فنا‌وری‌هایی که به سرعت درحال پیشرفت است، دانستن این‌که شما باید چه مکانی را برای تلاش‌های خود در رسانه‌های اجتماعی انتخاب کنید، یک چالش است.

پس برای غلبه بر این سرخوردگی باید به درک آن چیزهایی پرداخت که می‌تواند ما را به جلو راهنمایی کند. در این‌جا برخی از پیش‌بینی‌ها برای‌ سال 2014 و آنچه که به کسب و کار شما معنا می‌دهد، اشاره می‌شود:

1. به دنبال تغییر به سوی داستان‌سرایی بصری از طریق ویدیوهای کوتاه باشید

در برخی از پادکست‌های رسانه‌های اجتماعی، بحث‌های زیادی درباره داستان‌سرایی در مورد کسب‌وکار از طریق رسانه‌های اجتماعی مطرح شده است.

این موضوع از اواخر ‌سال 2013 آغاز شد اما یک تغییر دیدگاه به سمت فیلم‌های کوتاه و مختصری‌که به بیان داستان‌های عمیق‌تر در مقایسه با تصویر بپردازد، در‌ سال 2014 مهم‌تر خواهد بود.

پلت فرم‌هایی شبیه به توییتر با سرویس vine  خود یا فیس‌بوک با سرویس اینستاگرام که قابلیت ضبط و به اشتراک‌گذاری ویدیوهای کوتاه 15ثانیه‌ای دارد، ایجاد و به اشتراک‌گذاری این محتواهای کوتاه را آسان ساخته‌اند، بنابراین با اختصاص مدت زمانی کوتاه، نه‌تنها با چگونگی بکارگیری این پلت‌فرم‌ها بلکه با چگونگی مصرف این محتواها توسط کاربران آگاه خواهید شد.

اگر به نظر شما درحال حاضر شبکه وب بسیار شلوغ است، در ‌سال 2014 شما با محتواهایی بیشتر از قبل مواجه خواهید شد. این به‌آن معناست که شما و کسب‌وکار شما برای موردتوجه قرار گرفتن و کسب سود از رسانه‌های ‌اجتماعی نیازمند تولید محتوای بهتر، جذاب‌تر و ارزشمندتر است

2.  کسب‌وکارها باید «هواخواهی» را بپذیرند

این اصطلاح شاید تا قبل از این‌که توسط تام فیشمن، متخصص در بازاریابی محتوا و تعامل طرفداران و نایب‌رئیس شرکت MTV در یک فایل پادکست درباره انتخاب بهترین کانال اجتماعی برای کسب‌وکار بکار رود، زیاد شنیده نشده بود. «هواخواهی» اساسا یک خرده فرهنگ در میان طرفداران است که به‌طورکلی دراساس و شالوده همه مشتریان وجود دارد. اینها افرادی هستند که تمایل دارند بسیاری از کارهای بازاریابی شما را انجام داده و برند شما را در میان دیگران رواج می‌دهند. در ‌سال جدید، این‌گونه به نظر می‌رسد که کسب‌وکارها تلاش‌های بیشتری را برای شناسایی و استقبال از هواخواهی انجام خواهند داد.

3.  تمرکز بیشتر بر تولید محتوا از هرکجا

همه ما شنیده‌ایم که کسب‌وکارها باید بر تولید محتوای بیشتر تمرکز کنند و این‌که «محتوا پادشاه است» و بر این اساس بیشتر کسب‌وکارها شروع به پذیرش بازاریابی محتوا کرده‌اند اما باتوجه به قراین موجود در ‌سال 2014، اهمیت تهیه و انتشار محتوای بیشتر به نفع تمرکز روی ایجاد محتوای مرتبط با کانال‌های اجتماعی مورد استفاده، کمتر خواهد شد.

برندها باید شروع به پرسیدن این سوال از خودشان کنند که «چگونه افراد درحال استفاده از یک کانال اجتماعی به‌خصوص هستند؟» و « چه چیزی یک کانال اجتماعی را منحصربه‌فرد می‌سازد؟» سپس براساس بینش به‌دست آمده به خلق محتواهای مربوط خواهند پرداخت.

اگر به نظر شما درحال حاضر شبکه وب بسیار شلوغ است، در ‌سال 2014 شما با محتواهایی بیشتر از قبل مواجه خواهید شد. این به‌آن معناست که شما و کسب‌وکار شما برای موردتوجه قرار گرفتن و کسب سود از رسانه‌های ‌اجتماعی نیازمند تولید محتوای بهتر، جذاب‌تر و ارزشمندتر است.

,ارتباطات و رسانه ها

4.  پرداخت هزینه برای ماندن در رسانه‌های‌اجتماعی

فیس‌بوک الگوریتم خوراک خبری خود را به روشی تغییر داده است که به دسترسی ارگانیک لطمه می‌زند. توییتر یک شرکت عمومی است که باید درآمدهای خود را مدیریت کند، گوگل‌پلاس تبلیغات را معرفی کرده و لینکداین آپدیت‌ها را ترقی داده است. جلب توجه مصرف‌کنندگان در رسانه‌های‌اجتماعی به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است.

در‌ سال 2014، ما شاهد افزایش فشار بر همه شرکت‌ها با هر اندازه هستیم تا به منظور کسب حمایت برای بازدید بیشتر از پست‌هایشان، مبلغی را بپردازند.این اتفاق برای کسب‌وکارهای کوچک که به وضوح در مقایسه با برندهای بزرگ دارای منابع کمتری برای بازاریابی هستند، دشوارتر خواهد بود و به‌آن معنی است که شما نه‌تنها باید برای تولید محتوای جذاب در رسانه‌های اجتماعی آماده باشید بلکه شاید لازم باشد مبلغی به این رسانه‌ها بپردازید تا محتوای شما را ترویج دهند.

5.  رسانه‌های پاک شدنی

هر فردی مایل به خرید اسنپ‌‌چت (ابزاری مناسب پیام‌رسانی اجتماعی مبتنی‌بر عکس) است و درنهایت بیشتر افراد بالغ استفاده از آن را آغاز خواهند کرد. با اشتراک‌گذاری مداوم، همان‌طور که مارک زاکربرگ به درستی پیش‌بینی کرد و افزایش نگرانی درمورد حریم خصوصی همان‌گونه که به‌درستی توسط او پیش‌بینی نشد، در ‌سال 2014 شاهد افزایشی در رسانه‌های پاک شدنی و ناپدید شدن آنها خواهیم بود. علاوه‌بر اسنپ‌چت، شاهد این خواهیم بود که شبکه‌های‌اجتماعی موجود، شروع به پیشنهاد رسانه‌هایی می‌کنند که حتی عمری کوتاه‌تر از محتوای حال حاضر فیدهای ما دارند. به این معنی که شما باید به معنای واقعی کلمه برای کسب نتایجی از کار و تلاش سخت خود در بازاریابی محتوا، آماده باشید.

با نگاهی به وضع رسانه‌های اجتماعی در ‌سال 2013، می‌توانیم آن را در چند عبارت خلاصه کنیم: بازاریابی فوری، محتوا، ویدیو و موبایل

6. موجودات انسانی هسته رسانه‌های‌اجتماعی

انسان‌ها همیشه هسته رسانه‌های‌اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی بوده‌اند و خواهند بود. رسانه‌های‌اجتماعی در مورد مردم، روابط و گفت‌وگوهایی است که اتفاق می‌افتد. افرادی که در پشت آواتارها پنهان هستند، موجوداتی که گوش می‌دهند، می‌خوانند، کلیک، لایک و دنبال می‌کنند، به اشتراک می‌گذارند و درباره برندها صحبت می‌کنند.

برندها باید دریابند که این موجودات انسانی نیاز به الهام بخشی و برانگیختگی دارند نه فقط از طریق الگوریتم فیس‌بوک و فرمول‌های علمی. ضربان قلب رسانه‌های‌اجتماعی شما هستید و سوال این است که آیا شما بخش سالم و مشارکت بخش رسانه‌های‌اجتماعی در ‌سال 2014 خواهید بود؟

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات