آمارهایی از استفاده ایرانی‌ها از اینترنت و موبایل و بازی

 مدیر فناوری اطلاعات شرکت ملی نفت با بیان اینکه 4 درصد ایرانی‌ها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند گفت: 13 میلیون کاربر اینترنت در کشور از خدمات بانکداری الکترونیکی استفاده می‌کنند و در دو سال اخیر خرید آنلاین از طریق موبایل 10 برابر افزایش داشته است.

احمد تولایی در سمینار جامع رایانش ابری با بیان اینکه 52 درصد جوانان کشور از اینترنت استفاده می‌کنند ولی متاسفانه کشورمان در زمینه ICT جایگاه خوبی ندارد که باید ارتقا یابد گفت: هم اکنون 4 درصد ایرانی‌ها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و 13 میلیون کاربر اینترنت نیز در کشور از خدمات بانکداری الکترونیکی استفاده می‌کنند.

آمارهایی از استفاده ایرانی‌ها از اینترنت و موبایل و بازی - آکا

وی با تاکید بر اینکه در 2 سال اخیر خرید آنلاین از موبایل افزایش 10 برابری داشته است گفت: 25 میلیون خریدار بازی‌های رایانه‌ای، 25 میلیون مشترک تلفن ثابت و 60 میلیون سیم‌کارت فعال وجود دارد.

تولایی افزود: صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان در سال 84 حدود 161 میلیون دلار بود که در سال به حدود 0 میلیون دلار رسید و ضریب نفوذ تلفن ثابت در سال به حدود 79 درصد رسید.

وی بیان اینکه ضریب نفوذ تلفن همراه در سال حدود 78 درصد بوده و حدود 42 درصد خانوارهای ایرانی دارای رایانه هستند و 27 درصد به اینترنت دسترسی دارند خاطرنشان کرد: این درحالی است که نیمی از جمعیت جهان به نسل سوم موبایل دسترسی دارند و حدود 96 درصد جمعیت جهان از موبایل استفاده می‌کنند و 38 درصد به اینترنت دسترسی دارند.

مدیر ICT شرکت ملی نفت ایران به تغییرات عمده فاوا در جهان اشاره کرد و گفت: رشد سریع تلفن‌های هوشمند تا سال 2020 به 50 بیلیون و داده‌های موجود به مرز 500 بیلیون گیگ خواهد رسید.

وی با بیان اینکه درآمد شرکت اپل در سال 2012 برابر درآمد فروش نفت امارات متحده عربی بود گفت: در سال 2010 کمپانی IBM مطالعاتی بر روی 1500 مدیرعامل در دنیا درخصوص آینده ICT انجام داده و براساس نتایج به دست آمده 80 درصد این مدیران معتقدند که رشد محیط کسب و کار پیچیده‌تر شده و کمتر از نصف مدیران معتقدند که می‌توانند با این پیچیدگی مقابله کنند.

این مدیر مسئول درباره مشکلات فاوا در فضای کسب و کار و راهکارهای آن گفت: اهداف اصلی در خیلی از واحدها کاهش هزینه‌ و افزایش سود در مجموعه است تا اینکه به سمت ساز و کاری برویم که بتوانیم به راحتی و کمترین هزینه به نیازهای اساسی خودمان دسترسی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در 2 سال اخیر خرید آنلاین از موبایل افزایش 10 برابری داشته است گفت: 25 میلیون خریدار بازی‌های رایانه‌ای، 25 میلیون مشترک تلفن ثابت و 60 میلیون سیم‌کارت فعال وجود دارد

تولایی درباره مزایای استفاده از رایانش ابری از دیدگاه کاربران تجاری گفت: یکی از موضوعات مهم و عوامل نگرانی دولت برای استفاده از رایانش ابری، امنیت اطلاعات است و همگرایی تطابق،‌ تداوم تجارت و حفاظت داده و محرمانگی است.

آمارهایی ازگیمرهای ایرانی

محمد بیطرف در در نخستین نشست تخصصی تقاط پنهان بازی‌های رایانه‌ای گفت: با پیشرفت فناوری، سبک زندگی خانواده‌ها تغییر کرده و بازی رایانه‌ای جایگاه ویژه‌ای در بین خانواده‌ها پیدا کرده است.

محمد بیطرف، قائم مقام این بنیاد در نخستین نشست تخصصی تقاط پنهان بازی‌های رایانه‌ای افزود: از دهه 60 میلادی پدیده‌ای به نام بازی‌های رایانه‌ای ظهور کرده که باعث تغییر سبک زندگی شده است.

قائم مقام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به جایگاه صنعت گیم در دنیا اشاره کرد و گفت در سال 2011 صنعت بازی رایانه ای 52.1 میلیارد یورو را به خود اختصاص داد. رشد این صنعت از سال 2005 تا 2009 میلادی معادل 10.6 درصد بوده در صورتی که رشد کل اقتصاد آمریکا 1.4 درصد بوده است.

آمارهایی از استفاده ایرانی‌ها از اینترنت و موبایل و بازی - آکا

وی افزود: بازی‌های رایانه‌ای پرسودترین هنر - صنعت در دنیا بوده است.

بیطرف به میزان پرداخت هزینه و زمان صرف شده توسط کاربران در قاره‌های مختلف اشاره کرد و گفت: بازی کژوال در قاره آفریقا بیشترین مخاطب را داشته است.

وی با بیان اینکه 271 میلیارد ساعت صرف بازی در آمریکا می شود ادامه داد: در ترکیه 21 میلیون و 800 ساعت صرف بازی می‌شود.

بیطرف به پیشرفت بازی‌های رایانه‌ای در ایران اشاره کرد و گفت: نخستین کنسول بازی رایانه‌ای در دهه 60 وارد ایران شده که موفقیتی را به همراه نداشته اما از سال 84 با تولید بازی‌های 3 بعدی بازی رایانه‌ای در ایران پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وی نخستین نهادهای حامی از تولیدات بازی‌های رایانه‌ای را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مرکز صنایع نوین، وزارت صنایع، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دانست.

قائم مقام بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ورود بی‌رویه بازی‌های خارجی از طریق اینترنت به بازارهای داخلی توسط موسسات غیر قانونی و عدم وجود متولی در این عرصه را از مشکلات بازی‌های رایانه‌ای دانست.

بیطرف تدوین نظام ملی رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای اسرا، طراحی زیرساخت‌های حمایتی از تیم‌های تولیدکننده، تولید بیش از 200 محصول ایرانی و کسب موفقیت‌های جهانی و بین‌المللی و کسب رتبه نخست در منطقه و جهان اسلام را از موفقیت‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برشمرد.

وی بیان اینکه ضریب نفوذ تلفن همراه در سال حدود 78 درصد بوده و حدود 42 درصد خانوارهای ایرانی دارای رایانه هستند و 27 درصد به اینترنت دسترسی دارند

وی آمار مصرف بازی‌های رایانه‌ای در ایران را میانگین سنی 16 سال در بین کاربران دانست و گفت: میانگین سنی شروع بازی در ایران 8 سال است. 68.4 درصد از کاربران پسر هستند و حدود 20 میلیون کاربر بازی رایانه‌ای در ایران از کل جمعیت حدود 70 میلیونی، بازی می کنند. 46.7 درصد از کاربران هر روز بازی می‌کنند و 15.5 ساعت میانگین ساعت بازی‌کنان در هفته است. 59.6 درصد کاربران از طریق رایانه بازی می‌کنند که 40 میلیون ساعت صرف بازی می‌شود.

بیطرف ادامه داد: 83.5 درصد از والدین معتقدند بازی‌های خشن بر رفتار فرزندشان تاثیرگذار است. در این میان، 34.4 درصد والدین، بازی رایانه‌ای را با فرزندانشان بازی کرده و 19.2 کاربران نیز با مشورت خانواده اقدام به خرید بازی می‌کنند. همچنین حدود 50 میلیون نسخه بازی در کشور توزیع می‌شود.

فراوری : عطالله باباپور

بخش ارتباطات تبیان

منابع : بنیاد ملی بازی های  رایانه ای/ خبر انلاین

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات