آیا ضرغامی نمره قبولی می گیرد؟

ب.ز، ر.ض، ب.خ و...عباراتی از این دست انسان را به یاد افرادی می اندازد که جرمی کرده اند اما مراجع رسمی از اعلان عمومی آن سرباز می زنند در حالی که غالب مردم از آن آگاهی دارند به نوعی سعی در پنهان کاری دارند در حالی که موضوع عیان و آشکار است.

,ارتباطات و رسانه ها

شاید قیاس مع الفارق باشد اما این روزها باید از عبارت ف.ف برای یک سازمان که دارای ردیف بودجه مستقل بوده و با همه مردم در ارتباط است همچنین مسئول تامین خوراک فکری و فرهنگی و به تعبیر امام راحل بزرگترین دانشگاه کشور است، استفاده کنیم. سازمانی که برای درآمدزایی و تامین مخارج و هزینه های خود از تبلیغ هیچ چیز دریغ نمی کند ولو کالاها و اجناس برای سلامتی مردم مضر باشد و یا  تبلیغ لوازمی که سرمایه داران آن بهایی هستند.

سازمان ف.ف یا سازمان فوتبال و فیلم که موید این مطلب پخش فوتبال های تکراری از بدو پیدایش این بازی تیمی یا مسابقات فوتبال تیم های رده چندم لیگ های اروپایی تا باز پخش چندین و چندباره کارتون فوتبالیست ها  از شبکه های ورزش، سوم، و پویا است.

در بخش فیلم و سریال های تکراری هم کاملا رو سپید و سربلند عمل کرده به قدری مجموعه های تلویزیونی را تکرار که نه باز پخش می کند که مبادا از دست بیننده ای در رفته و از سعادت تماشای آن باز بماند.این تکرار گاه به صورت مسابقه میان شبکه های سیما در پخش و یا اکران سریال ها در قالب فیلم سینمایی نمود پیدا می کند.

 سازمان فیلم و فوتبال به جای تیم برنامه ساز آگاه به مسائل روز یک تیم کاردان و قوی دارد که از زمان های خالی برای پخش فیلم و فوتبال استفاده می کند. کاش سازمان ف.ف به جای اضافه کردن شبکه به تقویت شبکه های قبلی می پرداخت.

تلویزیون حتی در ایامی که به تعبیر امام راحل از ایام الله است نیز از تکرار دریغ نکرد، عملکرد ضعیف تلویزیون در دهه فجر امسال قابل تامل است.

نمی دانم جهانیان از طریق کدام برنامه سیما قرار است با انقلاب بزرگ اسلامی آشنا شوند و کدام برنامه قرار است پیام انقلاب را به دنیا مخابره و مصادره کند؟ شاید پوشش خبری راهپیمایی 22 بهمن را مصداق مصادره پیام انقلاب می دانند در حالی که شکوه حضور مردم را همه در تمام نقاط دنیا می بینند

انقلاب اسلامی ما در قرنی که گذشت در نوع خود بی نظیر بود و به تعبیر بنیانگذار آن بعد از ورود اسلام به ایران بزرگترین واقعه در تاریخ این کشور است. اما آنچنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده و آنطور که باید این مسئله برای همه بویژه نسل چهارم و نسل های بعدی این انقلاب که آینده سازان آن هستند روشن شود، نشده است.

,ارتباطات و رسانه ها

 دهه فجر سالهای قبل بود و فیلم های مناسبتی سیمای جمهوری اسلامی که مخاطب را پای گیرنده می نشاند و به نوعی پیام انقلاب را می رساندند.

امسال نه دیگر از ویژه برنامه های فجر خبری بود و نه سریال های مناسبتی، تنها آهنگ های انقلابی بود که هر چه به 22 بهمن نزدیک می شدیم تعداد دفعات پخش آن بیشتر می شد شاید به خاطر تهییج مردم برای شرکت در راهپیمایی، اگر به خاطر این بود اشتباه بود چرا که مردم ما با آهنگ های انقلابی قیام نکردند که با پخش آن در راهپیمایی شرکت کنند.

قدیم تر ها یادش بخیر چاق و لاغر آن دو کاراگاه خصوصی  که با بی‌عرضگی خود همواره سبب عصبانی شدن رئیس بزرگ شده و باعث خنده می‌شدند. ماموریت اصلی آن دو عروسک برهم زدن جشن‌های دهه فجر بود اما چاق و لاغر به دلیل بی عرضگی موفق به انجام ماموریت خود نبودند و رییس بزرگ رو کلافه می‌کردند.

یا سریال هایی در قالب طنز و یا درام مانند صبح می گذرد(مستانه) به حوادث انقلاب می پرداختند. اما رفته رفته هم از تعداد این سریال و هم کیفیتشان کاسته شد. مجموعه روزی روزگاری شاه آباد واقعا چه جذابیتی برای بیننده به ویژه بیننده کودک و نوجوان دارد؟ آیا پاسخگوی سوالات ذهن کنجکاو و پرسشگر نوجوانان خواهد بود؟

باز هم گلی به جمال جشنواره فجر از فیلم تا تئاتر و موسیقی که حداقل انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از بخش های ویژه آن هستند و فراموش نشده اند.

یا سریال هایی در قالب طنز و یا درام مانند صبح می گذرد(مستانه) به حوادث انقلاب می پرداختند. اما رفته رفته هم از تعداد این سریال و هم کیفیتشان کاسته شد. مجموعه روزی روزگاری شاه آباد واقعا چه جذابیتی برای بیننده به ویژه بیننده کودک و نوجوان دارد؟ آیا پاسخگوی سوالات ذهن کنجکاو و پرسشگر نوجوانان خواهد بود؟

چاه هزینه های صدا و سیما نا محدود است و پر نشدنی، به قدری هزینه های مصرفی این سازمان بالاست که در‌آمد ناشی از تبلیغات هنگفت و کالاهایی که ثانیه ثانیه تیزرهای تبلیغاتی آنها پول به حساب این سازمان میریزد، کافی نیست. که مدیر برنامه‌های تلویزیون در دهه‌ی فجر گفت: آثار نمایشی ویژه‌ی دهه فجر سیما در اوج بحران مالی کشور محقق شدند و اگر قرار بود این بحران مالی مدیریت نشود شاید باید انتظار می‌داشتیم امسال هیچ سریالی راجع به انقلاب نداشته باشیم.

البته رستم وندی در نشست خبری ویژه برنامه های سیما در دهه فجر، با اشاره به اهداف ویژه برنامه‌های این ایام گفته بود: در کشور جشن ها و مراسم‌های بسیاری برگزار می‌شود، که به طبع صدا و سیما در فرم‌های مختلف آنها را پوشش خبری داده تا جهانیان بیشتر با این رویداد مهم آشنا شوند.

,ارتباطات و رسانه ها

نمی دانم جهانیان از طریق کدام برنامه سیما قرار است با انقلاب بزرگ اسلامی آشنا شوند و کدام برنامه قرار است پیام انقلاب را به دنیا مخابره و مصادره کند؟ شاید پوشش خبری راهپیمایی 22 بهمن را مصداق مصادره پیام انقلاب می دانند در حالی که شکوه حضور مردم را همه در تمام نقاط دنیا می بینند.

وی در این نشست گفته بود: بازخوانی تاریخ انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهایی که طی 35 سال گذشته نصیب ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران شده است را در قالب ویژه‌ برنامه‌های متفاوت روی آنتن می برد تا نسل سوم به چگونگی و چرایی شکل‌گیری این انقلاب پی ببرد.شاید منظور مدیر برنامه های تلویزیون پخش برنامه دیروز، امروز و فردا و یا شناسنامه با میهمانان انتخابی اش بوده است .

رستم وندی از دیگر اهداف برنامه های سیما را پرداختن به ابعاد رژیم پهلوی و خیانتی که آنها به مردم کرده‌اند و نفوذ کشورهای خارجی در ایران اعلام کرده بود.

حالا که دولتی بودن را یک عیب برای رسانه ملی میدانند کاش حداقل این رسانه از ابزار و قدرتی که در دست دارد برای پیشبرد و شناساندن هر چه بیشتر نظام و انقلاب اسلامی استفاده می کرد تا تعبیر قدیمی آش نخورده و دهان سوخته مصداق پیدا نکند.

گویا آقای ضرغامی گزارش عملکرد ده ساله خود را تدوین و تنظیم نموده اند و عملکرد ماههای آخر این سازمان تاثیری بر کارنامه و گزارش ایشان ندارد و یا کار از کار گزارش تکرار مکررات گذشته است. شاید هم واقعا کمبود بودجه بر عملکرد این سازمان تاثیر منفی گذاشته است.البته سالهای خوب مالی را هم یادمان نرفته است.

مینا محمدی

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات