پدر خوانده واتس اپ

واتس اپ یک اپلیکیشن است با بیش از 450 میلیون کاربر ماهانه که برای فرستادن پیام نوشتاری، ویدیو و عکس در گوشی‌های تلفن همراه به کار می ‌رود. این اپلیکیشن ابتدا برای یک سال رایگان است و سپس سالی یک دلار از کاربران هزینه می ‌گیرد.

,ارتباطات و رسانه ها

چند روز پیش، فیس‌ بوک در قراردادی به ارزش 16میلیارد دلار،  واتس ‌اپ (WhatsApp)، محبوبترین اپلیکیشن پیام رسانی در جهان را خرید. واتس‌اپ با 450 میلیون کاربر فعال در هر ماه و یک میلیون کاربر جدید در هر روز، شکی نیست که ثروت فیسبوک را در بازارهای در حال ظهور و اروپا افزایش می دهد، اما واتس‌اپ اپلیکیشن پیام‌ رسانی برتر در کل جهان نیست. این قرارداد شامل 4 میلیارد دلار نقدی و 12 میلیارد دلار از سهم فیس ‌بوک است که به مالکان آن پرداخت شده است و قرار است طی سه سال آینده 3 میلیون دیگر به کارمندان واتس ‌اپ پرداخت کند.

فیس ‌بوک برای تامین سلطه خود بر عرصه‌ پیام‌ های کوتاه در وب و تلفن‌ های همراه اپلیکیشن پیام رسان واتس اپ (WhatsApp) را به مبلغ 16 میلیارد دلار خریداری کرد. قیمت سهام فیس بوک بلافاصله پس از نهایی شدن این معامله حدود 2.7 درصد کاهش یافت.

واتس اپ یک اپلیکیشن است با بیش از 450 میلیون کاربر ماهانه که برای فرستادن پیام نوشتاری، ویدیو و عکس در گوشی‌های تلفن همراه به کار می‌رود. این اپلیکیشن ابتدا برای یک سال رایگان است و سپس سالی یک دلار از کاربران هزینه می‌گیرد. معامله اخیر فیس بوک، از همه معاملاتی که شرکت‌های گوگل، مایکروسافت یا اپل تاکنون انجام داده‌اند، بزرگتر بوده است. تیم برادشاو، خبرنگار روزنامه فایننشال تایمز انگلیس گفت: برای چنین بهای گزافی، واتس اپ به شکل گول زننده ‌ای ساده به نظر می‌رسد و اصولاً نرم افزاری برای ارسال پیامک است.

این کمپانی در سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرد و با وجود بازیابی دهان به دهان به زودی به شبکه پیام ‌رسانی عظیمی در کل جهان تبدیل شد. اما این ادعا که در حال حاضر 70 درصد کاربران آن فعال هستند، آمار غیرواقعی به نظر می رسد که از نرمال صنعتی بسیار دور است.

با وجود اینکه این اپلیکیشن، پیام‌ رسان برتر در جهان است، اما هرگز در بخش‌ های کلیدی آسیا از جمله چین، ژاپن و کره که خود رقبای پیام رسانی بزرگی هستند، چندان مطرح نشد. این موضوع دور از انتظار نبود، اما آمارها نشان می دهد که سال گذشته در بعضی از بازارهای رقابت، واتس آپ با جلو زدن از رقبا تبدیل به بهترین گزینه شد. این روند به این موضوع اشاره دارد که کاربران آسیایی با استفاده از سیستم عامل های پیام‌ رسانی پیچیده ‌تر، همچون لاین و وی ‌چت که امکاناتی نظیر پیشنهاد بازی، شکلک، ارتباط با شرکت های تجاری و غیره را دارند، در حال حرکت به سمت استفاده از سرویس های پیام رسانی آمریکایی هستند.

اطمینان‌های واتس‌اپ در حالی صورت می‌گیرد که متخصصان امنیتی معتقد هستند که ممکن است در سیستم واتس‌اپ آسیب‌پذیری‌هایی وجود داشته باشد

مقایسه ‌اپلیکیشن‌ های پیام ‌رسان برتر جهان

بازار اپلیکیشن ‌های پیام رسانی آسیایی بسیار گسترده است اما مهره‌های کلیدی در بازارهایی به جز  بازارهای داخلی در حال نفوذ هستند:

-وی چت (با 272 میلیون کاربر فعال ماهانه) در چین سرویس پیام رسانی اصلی است، اما در سه ماهه سال گذشته توانسته است با جذب 100 میلیون کاربر جدید در سطح بین المللی، ارزشی دو برابر کسب کند.

-کاکائو تالک(با بیش از 100 میلیون کاربر ثبت شده) متعلق به کره، درحال حاضر در کره درصد ضریب نفوذ دارد، و نیز درصدی از نفوذ در سطح بین المللی به دلیل نصب در گوشی های هوشمند.

-لاین(با 350 میلیون کاربر ثبت شده) متعلق به ژاپن، و همچنین اپلیکیشن برتر  چت در  تایلند و تایوان است. لاین در اندونزی و هند نیز به سرعت در حال پیشی گرفتن از واتس آپ است.

غول های منتظر

وی چت متعلق به غول اینترنتی چینی یعنی “تنسنت”‌ است و لاین متعلق به بزرگترین شرکت وب کره ای “ان اچ ان”‌ است، که هر دو شرکت، غول های جهانی آینده هستند. سال گذشته این دو شرکت بازار خود را از بازارهای داخلی جنوب آسیا به سطح بازارهای جهانی توسعه دادند و به موفقت های زیادی دست یافتند:

لاین در سال 2013 از 100میلیون کاربر ثبت شده به 300 میلیون کاربر رسید.

,ارتباطات و رسانه ها

وی چت اعلام کرد ماهانه 272 میلیون کاربر فعال دارد که البته بیشتر آنها در چین هستند.

لاین برای واتس آپ یک تهدید واقعی به شمار می آید، به طوری که در طی سال گذشته در تایوان و تایلند به سرعت جای واتس‌اپ را گرفته است.

طی آمار اعلام شده، در یک سال گذشته برای اپلیکیشن لاین، در تایوان 20 میلیون کاربر جدید و در تایلند 30 میلیون کاربر ثبت شده است. هدف آنها ثبت 500 میلیون کاربر تا پایان سال 2014 است که این موضوع نفوذ واتس‌اپ در کشورهای اندونزی، هند و دیگر کشورهای آسیایی را سخت تر می کند. اگر چه این تهدید به آسیا محدود نمی‌شود، وی چت و لاین درصدد افزایش نفوذ به بیرون از آسیا هستند و در کمپین‌های بازاریابی خود کاربران اروپا و آمریکای لاتین را هدف قرار داده‌اند که در هر دو ناحیه  واتس آپ نفوذ بیشتری دارد. وی‌ چت برای به دست گرفتن بازار تبلیغات، قرارداد تبلیغاتی را با لیونل مسی ستاره فوتبال امضا کرده است تا نفوذ خود را در سرتاسر جهان افزایش دهد.

لاین نیز با استفاده از نام تجاری خود و چهره‌های مشهور محلی در هر منطقه به پخش تبلیغات در رسانه‌ های آسیایی، اروپا و آمریکای لاتین پرداخته است.

تهدیدهای جدی

واتس‌اپ در زمینه جذب گسترده مخاطبان با صرف کمترین هزینه بازاریابی منحصر به فرد عمل کرده است اما نمی‌توان از تهدیدهای جدی همچون لاین و وی‌چت که هر دو یک مرحله از واتس آپ جلوتر هستند چشم پوشی کرد. "تنست" در وی ‌چت سرمایه گذاری کرده است، این موضوع باعث افزایش 50 میلیون دلاری ارزش تجارت الکترونیک شرکت یلپ در چین شده است. در حالی که لاین با یک حساب سر انگشتی بیش از 10 میلیارد ارزش گذاری شده است و در حال حاضر رشد در آمدی بیشتر و سریعتر از توییتر دارد.

این کمپانی در سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرد و با وجود بازیابی دهان به دهان به زودی به شبکه پیام ‌رسانی عظیمی در کل جهان تبدیل شد. اما این ادعا که در حال حاضر 70 درصد کاربران آن فعال هستند، آمار غیرواقعی به نظر می رسد که از نرمال صنعتی بسیار دور است

هر دو خدمات مرسوم در واتس آپ از جمله بازی و سایر امکانات را ارائه می دهند اما در نهایت عملکرد اصلی این اپلیکیشن‌ها در جذب کاربران است که رقابت اصلی را ایجاد می کند. لاین و وی ‌چت هر یک مشکلات و ویژگی ‌های منحصر به فرد خود را دارند که این موضوع مقایسه آنها با واتس آپ را پیچیده می کند. وی چت به عنوان یک کمپانی چینی با تمام تلاش های "تنست" (که در چین به عنوان “ویکسین”‌ شناخته می شود) برای جهانی سازی این سرویس، با مشکلات مخصوص به خود درگیر است.

معامله واتس ‌اپ برای فیسبوک مثبت ارزیابی شده است اما اگر فکر می‌کنند که شبکه اجتماعی برتر در سرتاسر جهان را می خرند اشتباه می‌ کنند. واتس‌اپ بزرگترین اپلیکیشن پیام رسانی در جهان است، اما نه به این معنا که همه در خارج از آمریکا از آن استفاده می کنند.

,ارتباطات و رسانه ها

نگرانی‌های امنیتی درباره خرید فیس‌بوک

 واتس آپ می‌گوید پیغام‌های کاربرانش را ذخیره نمی‌کند اما کارشناسان نگران آسیب‌پذیری‌های موجود در این اپلیکیشن هستند.

این خرید گران قیمت علاوه بر تحسین‌ها با انتقادهای امنیتی نیز روبرو بوده است.

واتس‌اپ در وب‌سایت خود اعلام کرده است که ارتباط بین دو تلفن همراه هوشمند از طریق این اپلیکیشن کاملا ایمن است زیرا تمامی اطلاعات در این سرویس کدگذاری شده است.

واتس‌اپ در همین حال به کاربران خود هشدار داده است که هنگام استفاده از این خدمات مراقب باشند زیرا ممکن است دستگاه گیرنده پیام ایمن نباشد، این در حالی است که واتس‌اپ تاکید کرده است که به هیچ عنوان پیام‌های کاربران را ذخیره نمی‌کند.

اطمینان‌های واتس‌اپ در حالی صورت می‌گیرد که متخصصان امنیتی معتقد هستند که ممکن است در سیستم واتس‌اپ آسیب‌پذیری‌هایی وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاول جوارگو، متخصص امنیتی شرکت Praetorian در وبلاگ خود در این خصوص گفت: امنیت واتس‌اپ و کدگذاری در این اپلیکیشن ایده‌آل نیست و در بخش SSL ایراداتی وجود دارد.

در همین حال یک کمیسیونر اطلاعات در آلمان اظهار کرد: خرید جدید فیس بوک نگرانی‌های امنیتی جدی را به همراه داشته است و واتس‌اپ از قوانین حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا پیروی نمی‌کند.

فراوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: رسانه های اجتماعی / همشهری آنلاین/  ایتنا

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات