واکنش های منتقدان به سخنان رئیس جمهور

دیروز رئیس جمهور در جشنواره مطبوعات در کنار  موارد مورد اشاره در سخنرانی خود که باید مسئولین فرهنگی به آن توجه ویژه ای داشته باشند گفته های قابل تاملی نیز داشت که با واکنش های متفاوتی روبرو شد. سخنانی که از میان آ؟نها می توان به این موارد اشاره داشت"وحانی با طرح این پرسش که چطور است که امروز برخی آزاد آزادند اما برخی از آزادی سهم اندکی دارند، گفت: مخالفان و منتقدان دولت آزادند، اما بگذارید به همان اندازه همراهان دولت هم از آزادی و امنیت برخوردار باشند و نقد سازنده کنند. "

عجیب ترین واکنش

عجیب ترین واکنش متعلق به روزنامه وطن امروز است که از جدی ترین منتقدان دولت به شمار می رود و تاکنون نیز واکنش های اینچنینی داشته مانند روز اجرای توافق ژنو که لوگوی خود را سیاه کرد و تیتر هولوکاست هسته ای را تیتر یک خودد کرد. در شماره امروز خود هم واکنشی متفاوت به صحبت های دیروز نشان داده.

واکنش های منتقدان به رئیس جمهور - آکا

همچنین سر دبیر این روزنامه در مصاحبه با فارس گفته است: ادعای آزادی منتقد از طرفی و شکایت انبوه از منتقدان از طرف دیگر زیبنده دولت راستگویان نیست.

سردبیر روزنامه «وطن‌امروز» افزود: دولت وقتی از یک گزارش ساده در مورد افت شاخص بورس شکایت می‌کند، آیا این چیزی جز شکستن قلم‌هاست؟

وی با اشاره به سخنان رئیس‌‌جمهور در اختتامیه جشنواره مطبوعات اظهار داشت: این قطعا زیبنده رئیس‌جمهور روحانی نیست که نشریات هتاک به دین و مقدسات را «حامی دولت» بنامد.

وی افزود: جانبداری از یک جریان مطبوعاتی خاص آن هم در جشنواره مطبوعات که قاعدتاً باید در موضع بی‌طرفی باشد، در شأن رئیس‌جمهور همه ملت ایران نبود.

شکیبایی در پایان گفت: آقای روحانی از طرفی می‌گویند رسانه‌ها نام مفسدان را افشا کنند و از طرفی زیرمجموعه ایشان به رسانه‌ها بخشنامه‌ می‌کند که درباره فلان فساد نفتی اطلاع‌رسانی نکنید و جالب اینجاست وقتی اعتراض می‌کنیم که چرا باید روشنگری درباره فلان پرونده نفتی بایکوت شود، از رسانه شکایت می‌کنند.

تیتر یک روزنامه کیهان

روزنامه کیهان هم که در صف منتقدان دولت قرار دارد در تیتر یک خود به صحبت های دیروز رئیس جمهور واکنش نشان داده است

واکنش های منتقدان به رئیس جمهور - آکا

کیهان در متن خود نوشته است:  سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور در اختتامیه جشنواره مطبوعات در حالی بر مدار انتقاد به رسانه‌ها و به خصوص رسانه‌های منتقد دولت متمرکز بود و در عین حال از برخورد با رسانه‌های به اصطلاح همراه با دولت گلایه شد که شواهد و قرائن غیرقابل انکار نشان می‌دهد این همه ماجرا نیست و باید «قانون» فصل‌الخطاب قرار بگیرد.

در تمامی ماه‌های اخیر اگر با دو روزنامه مدعی همراهی با دولت برخورد قضایی شده است مطابق با نص قانون بوده است چرا که یک روزنامه در مقاله‌ای موهن به ساحت امامت و ولایت هتک حرمت کرده بود و روزنامه دیگر که اخیرا توقیف شد به حکم قرآنی قصاص حمله کرده بود و آن را غیرانسانی دانسته بود!

پرسش این است که با این اقدامات وقیحانه و هتک حرمت مقدسات چگونه باید برخورد می‌شد؟ مگر نه اینکه «قانون» فصل‌الخطاب است و نه سلایق سیاسی؟ بنابراین اگر مشکلی بوده عبور از قانون و مقدسات بوده است و طبیعی است که نهادهای ذیربط باید به وظیفه قانونی‌شان در برخورد با چنین نشریاتی عمل می‌کردند.

دولت و رئیس‌جمهور نسبت خود را با رسانه‌های توهین کننده به مقدسات اعلام کند

به عبارت دیگر؛ مطبوعات طبق قوانین موضوعه دارای «حقوق» می‌باشند ولی باید «حدود» را نیز رعایت کنند.

از سوی دیگر؛ مقارن با این فضا با برخی از نشریات و مطبوعات منتقد دولت در ماه‌های اخیر از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات برخورد شده است. یک نشریه انقلابی و اصولگرا در همین دولت توقیف شده است و دو نشریه دیگر تذکر جدی از هیئت نظارت بر مطبوعات گرفتند و پرونده آنها را به قوه قضائیه ارسال کرده‌اند.

همچنین در حالی گفته می‌شود؛ «منتقدان دولت آزادند و آزاد خواهند بود» که این منتقدان با شکایت‌های قضایی از نهاد نزدیک به دولت مواجه شده‌اند.

ضمن آنکه در موضوعاتی چون نقد توافق ژنو یا پرونده کرسنت، به منتقدان تذکرهای محرمانه داده شده است.

روزنامه جوان هم انتقاد کرد

سردبیر روزنامه جوان گفت: اگر رئیس جمهور شعار آزادی نقد می‌دهند خوب است از نهادهای زیر مجموعه خود شروع کنند و مثلاً از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بخواهند برای رسانه ها در موضوعاتی که چندان امنیتی نیستند، خط قرمز تعیین نکند

واکنش های منتقدان به رئیس جمهور - آکا

غلامرضا صادقیان سردبیر روزنامه جوان در واکنش به سخنان رئیس‌جمهور در جشنواره مطبوعات و رسانه‌ها که عنوان کردند برخی رسانه‌ها به گونه ای عمل می کنند که هیچ کس جرات نمی‌کند به آنها نزدیک شود و این رسانه ها خود را قیم مردم می‌دانند اظهار داشت: آقای روحانی انصافا در انتخاب شعار دولت راستگویان خیلی خوب عمل کرد و نشان داد که مشکل مملکت را خوب می‌شناسد زیرا اصلی‌ترین عامل خسران در وضعیت کنونی فقدان راستگویی در بخش‌های مختلف کشور است اما عمل به این شعار ، مرد راه و مرد عمل می خواهد.

وی اضافه کرد: آقای روحانی که خود را رئیس‌جمهور حقوقدان معرفی می‌کند باید خیلی شفاف، منطقی و بدون ایهام و تردید صحبت کند، در صورتی که سخنان امروز ایشان که برخی رسانه‌ها را دارای دژ پولادین و قیم مردم عنوان کردند غیرشفاف بود و معلوم نیست که  آیا ایشان مایل هستند رسانه‌های حامی دولت هم دژ پولادین داشته باشند یا اصولا این مصونیت را، به شرطی که واقعا وجود داشته باشد، برای هیچ کسی تاب نمی آورند.

سردبیر روزنامه جوان با اشاره به اینکه رئیس جمهور در همین سخنرانی خود علاوه بر اینکه از لزوم پایبندی به اصول سخن می‌گوید، در عین حال به شکستن قلم ها و بسته نشدن روزنامه ها نیز می پردازد، اظهار داشت: اینگونه صحبت کردن به قول ما رسانه‌ای‌ها یعنی اینکه ایشان به همه روزنامه‌ها از چپ و  راست گرفته تا مستقل و حتی زرد تیتر داده‌اند تا هر کس برداشت خود را داشته باشد که این برای دولت اعتدال و راستگویان خیلی مناسب نیست و مشکلاتی را که همیشه در کشور ما بوده است، باقی می گذارد.

صادقیان با اشاره به بخشی از سخنان رئیس‌جمهور که گفته بودند آزادی بیان باید با در نظر گرفتن «شرایط» فرهنگ دینی، مذهبی، تاریخی و اجتماعی کشورمان باشد ، افزود:این حرف خوبی است اما  اگر تعیین حدود آزادی بیان را برعهده رسانه‌ها بگذاریم که دیگر اسمش «شرایط» نیست بلکه اسمش «سلایق» است و باید گفت «آزادی بیان با در نظر گرفتن سلایق افراد! » ایشان که خود حقوقدان هستند باید بدانند که باید یک نهادی این شرایط را تعیین کند و اگر قرار باشد شرایط بر عهده رسانه‌ها باشد ، هرج و مرج ایجاد می‌شود. شاید هم منظور آقای رییس جمهور این است که حالا که ایشان رییس جمهور شده اند شرایط را هم ایشان تعیین کنند.

سردبیر روزنامه جوان از رییس جمهور خواست حالا که تصمیم به آزادی نقد و تحلیل گرفته‌اند و شعار آن را می‌دهند، چه خوب است که از نهادهای زیر مجموعه خود شروع کنند و فی المثل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بخواهند برای روزنامه‌ها موارد ممنوعه مشخص نکنند، آن هم در موضوعاتی که چندان امنیتی نیستند. چون اگر رییس جمهور شعار آزادی نقد بدهد ولی در نامه‌های محرمانه از روزنامه‌ها بخواهند که در مورد فلان و بهمان موضوع ننویسید، دوباره ذهن مخاطب به سمت شعار دولت راستگویان می‌رود.

جانبداری از یک جریان مطبوعاتی خاص آن هم در جشنواره مطبوعات که قاعدتاً باید در موضع بی‌طرفی باشد، در شأن رئیس‌جمهور همه ملت ایران نبود

دولت نسبت خود را با رسانه‌های توهین کننده به مقدسات مشخص کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از صحبت‌های رئیس‌جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره مطبوعات گفت: دولت و رئیس‌جمهور نسبت خود را با رسانه‌های توهین کننده به مقدسات اعلام کند.

وی ادامه داد: گاهی دیده می‌شود برخی از رۆسای جمهور زمانی که به مشکلی برمی‌خورند جامعه را دو قطبی می‌کنند و صحبتهای امروز رئیس جمهور نیز در جهت دو قطبی کردن فضای رسانه‌ای کشور است در حالی که میثاق مشترک ما در جامعه قانون است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رسانه‌هایی که اخیراً توهین به مقدسات داشتند مورد خشم مقدس مردم قرار گرفتند چرا که ارزش‌های نظام اسلامی را مورد هجمه خود قرار داده بودند.

آلیا افزود: آقای روحانی چه نسبتی با این گونه رسانه‌ها دارند که در صدد تسلی آنها بر آمدند و با این اظهارنظرها خواستند تا جو  ایجاد شده در جامعه علیه آنها را تعدیل کنند.

وی اظهار داشت: اعتدالی که رئیس جمهور در این موارد به کار می‌برند کارکرد مناسبی نیست در حالی که وی باید تشکر کند از مراجع و مردمی که در مقابل توهین به مقدسات اعتراض می‌کنند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رسانه‌های متخلف به اندازه کافی خودشان از خودشان دفاع می‌کنند و رسانه‌های بیگانه نیز حامی آنها هستند و دیگر نیازی نیست رئیس جمهور درصدد حمایت از آنها بر آیند.

فرآوری :  باباپور

بخش ارتباطات تبیان

فارس/ کیهان/ وطن امروز/ خبر انلاین

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات