گوگل چینی هم به بازار آمد!

با توجه به فیلترینگ شدید گوگل توسط دولتمردان چین، اریک اشمیت رئیس هیئت مدیره گوگل معتقد است که رمزنگاری ، کلید پاسخ به بسیاری از مشکلات فیلترینگ در کشور چین بوده و می تواند سانسور دولتی اینترنت را در این کشور از میان بردارد.

,ارتباطات و رسانه ها

اخیرا دولت چین یک سایت جدید جستجو راه ‌اندازی کرده است. این سایت توسط معاون مدیرعامل خبرگزاری شینهوا (Shinhwa) و سخنگوی رسمی حزب کمونیست چین پایه گذاری شده است. این سایت ChinaSo نام دارد و طراحی و رنگ لوگوی آن به موتور جستجوی گوگل شبیه است. همانطور که می ‌دانید ChinaSo اولین تلاش دولت چین برای ایجاد موتور جستجوی خود نیست  ChinaSo در واقع ترکیبی از دو سایت Jike و Panguso است که پیش از این دولت چین آنها را راه ‌اندازی کرده بود.

مشخص نیست چرا دولت چین تصمیم به راه‌ اندازی یک سایت جستجوی دیگر گرفته است  Jike و Panguso مراجعه کنندگان بسیار کمی داشته‌ اند و حتی آنها در بین 6 موتور جستجوی برتر چین هم قرار ندارند و این بدان معناست که هر یک از آنها کمتر از 0,2 درصد از سهم بازار چین را در اختیار دارند. بازار سرچ چین تحت سلطه دو شرکت Baidu و Qihoo قرار دارد که روی هم رفته بیش از 80 درصد بازار سرچ چین را در اختیار دارند.

اگرچه ممکن است ChinaSo نیز با استقبال گسترده روبرو نشود ولی این نشان می ‌دهد که زیرساخت ‌های تکنولوژیک چین نیازی به تکیه به شرکت ‌های خارجی ندارد. برای مثال، سال گذشته وزارت صنایع و فناوری اطلاعات چین اتکای این کشور به سیستم عامل اندروید را به دلیل اینکه تکنولوژی آن توسط گوگل به شدت کنترل می‌ شود مورد انتقاد قرار داد. این وزارتخانه همچنین شرکت ‌های داخلی مانند بایدو، علی بابا و هواوی را به دلیل توسعه ی محصولاتشان مورد ستایش قرار داد. اما در این بین به نظر می ‌رسد ChinaSo  راه درازی برای فراگیر شدن در چین در پیش دارد.

با توجه به فیلترینگ شدید گوگل توسط دولتمردان چین، اریک اشمیت رئیس هیئت مدیره گوگل معتقد است که رمزنگاری ، کلید پاسخ به بسیاری از مشکلات فیلترینگ در کشور چین بوده و می تواند سانسور دولتی اینترنت را در این کشور از میان بردارد. وی که در انجمن اقتصاد جهانی داووس صحبت می کرد ، گفته است در عین حال گوگل در تلاش است تا از طریق تقویت رمزنگاری های خود ، جلوی دولت ها برای دسترسی به داده های شخصی کاربران را بگیرد.

در این راستا به تازگی شرکت روسی یاندکس Yandex که 60 درصد بازار ابزارهای جستجوی اینترنتی در روسیه را در اختیار دارد، با هدف مقابله با نفوذ گوگل، سخت‌ افزارهای رایگانی firmware ترکیبى‌ از نرم‌ افزار و سخت‌ افزار:‏ برنامه‌ ى انبار شده‌ در M‏O‏R‏ برای سیستم عامل اندروید ارائه کرده است

البته باید توجه داشت که پس از چین، روسیه هم در پی راه ‌اندازی سرویس‌ های اینترنتی برای جایگزینی سرویس ‌های انحصارگرایانه شرکت گوگل است. گوگل در سال‌ های اخیر با ارائه ابزارهایی همچون نرم‌ افزار اندروید و سرویس ‌های جیمیل، گوگل مپ و یوتیوب در حال گسترش تسلط خود بر فضای سایبری دنیا بوده است و از آنجا که گوگل، اشاعه ‌دهنده سیاست ‌های سیاسی و فرهنگی دولت آمریکا محسوب می شود، کشورهای مستقل جهان تلاش دارند با هدف جلوگیری از نفوذ سیاست ‌های آمریکا، ابزارها و خدمات بومی را جایگزین سرویس‌ های گوگل کنند.

در این راستا به تازگی شرکت روسی یاندکس Yandex که 60 درصد بازار ابزارهای جستجوی اینترنتی در روسیه را در اختیار دارد، با هدف مقابله با نفوذ گوگل، سخت‌ افزارهای رایگانی firmware ترکیبى‌ از نرم‌ افزار و سخت‌ افزار:‏ برنامه‌ ى انبار شده‌ در M‏O‏R‏ برای سیستم عامل اندروید ارائه کرده است. این بسته نرم ‌افزاری – سخت ‌افزاری، خدمات جستجوی اینترنتی Yandex.Search  (جایگزین موتور جستجوی گوگل)، نقشه‌ Yandex.Maps (جایگزین گوگل مپ) و خرید نرم‌ افزار Yandex.Store  (رقیب گوگل پلی) را ارائه می ‌کند.

بازار سرچ چین تحت سلطه دو شرکت Baidu و Qihoo قرار دارد که روی هم رفته بیش از 80 درصد بازار سرچ چین را در اختیار دارند

تاکنون شرکت‌ های سازنده موبایل همچون هوآوی Huawei و ایکسپلی Explay حمایت خود از بسته ابزارهای یاندکس را اعلام کرده ‌اند و قرار است از ماه آینده گوشی‌ های جدید خود در روسیه را با این بسته ابزاری، ارائه کنند. با توجه به رایگان بودن خدمات یاندکس، روسیه احتمالا می ‌تواند در آینده در بازارهای بین‌ المللی نیز به رقابت با گوگل بپردازد.

در آخر باید متذکر شد که ادوارد اسنودن پیمان کار سابق آژانس امنیت ملی امریکا و کارمند سابق سیا ، چندی پیش مدارکی را فاش کرد که نشان می داد ، سازمان امنیت ملی امریکا و همچنین پلیس اف بی آی افزون بر شنود مکالمات تلفنی ، به فعالیت ها و اطلاعات اینترنتی میلیون ها شهروند امریکایی و اروپایی دسترسی داشته است. اسنودن نمایی از سامانه جاسوسی PRISM را فاش کرد که بر مبنای آن سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) و پلیس اف بی آی اجازه یافته اند به سرورهای شرکت های مهم اینترنتی از جمله گوگل ، یاهو ، اپل ، مایکروسافت ، فیس بوک و امریکن آنلاین (AOL) دسترسی داشته باشند. این سامانه جاسوسی، ایمیل ها، ویدئو چت ها، پیام های کوتاه را به دقت رصد کرده و از امکانات و تجهیزات برای ردیابی و دنبال کردن مظنونان خارجی برخوردار بوده است.

فرآوری: آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مشرق / بهار نیوز / ویکیپدیا

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات