اینترنت والدین در دست فرزندان!

بررسی محققان نشان می دهد که بین 30 تا 40 درصد از والدین نحوه استفاده از کامپیوتر و اینترنت را از فرزندان خود می آموزند. مقاله ای که اخیرا در نشریه ژورنال ارتباطات منتشر شده نشان می دهد که بین 30 تا 40 درصد از والدین نحوه استفاده از کامپیوتر و اینترنت را از فرزندان خود می آموزند.

,ارتباطات و رسانه ها

فناوری‌ های اطلاعاتی و ارتباطی با کارکردهای مختلف آموزشی، سرگرمی، اطلاع ‌رسانی و ارتباط میان افراد در دنیای امروز نقش موثری در زندگی افراد دارد تا جایی که استفاده از آنها انکارناپذیر است. اینترنت به دلیل خصوصیاتی چون قابلیت استفاده و دسترسی گسترده آن، اشکال کاملاً جدیدی از تعاملات، فعالیت ها و سازماندهی‌ های اجتماعی را پدید آورده‌ است. وبگاه‌ های شبکه ‌های اجتماعی چون فیس‌ بوک، توییتر و مای‌ اسپیس روش های جدیدی برای معاشرت و تعامل خلق کرده ‌اند. کاربران این سایت ها قادرند اطلاعات گوناگونی به صفحات خود بیفزایند، علایق مشترکی را دنبال کنند و به دیگران مرتبط شوند. وبگاه‌ هایی مثل لینکداین به پرورش ارتباطات حرفه ‌ای و تجاری می ‌پردازد. یوتیوب و فلیکر هم در زمینه ویدیوها و تصاویر کاربران تخصص دارند. بنابراین بر همگان ضروری است تا به این علم نوین اشراف داشته و با انواع کاربرهای آن آشنا گردند.

در این راستا بررسی محققان نشان می دهد که بین 30 تا 40 درصد از والدین نحوه استفاده از کامپیوتر و اینترنت را از فرزندان خود می آموزند. مقاله ای که اخیرا در نشریه ژورنال ارتباطات منتشر شده نشان می دهد که بین 30 تا 40 درصد از والدین نحوه استفاده از کامپیوتر و اینترنت را از فرزندان خود می آموزند.

ترزا کورئا از دانشگاه دیه گو پورتالز در سانتیاگو، شیلی، با 14 مجموعه مرکب از فرزندان و والدین مصاحبه هایی عمقی انجام داد و از 242 مجموعه مرکب از والدین و فرزندان شان نظرسنجی کرد. وی دریافت که در بیش از 40 درصد از موارد، کودکان در تمام انواع مطالعات فناوری (اعم از کامپیوتر، موبایل، اینترنت، شبکه های اجتماعی) بر والدین خود تاثیر می گذارند؛ در این تحقیق، نمره بچه ها در مقایسه با والدین شان بالاتر بود و این امر حاکی از آن است که والدین لزوما از این تاثیرگذاری مطلع نیستند. همچنین والدین با فناوری ها از طریق خودآموزی آشنا می شوند.

رسانه های دیجیتالی برای خانواده هایی با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین تر در حکم محیطی تازه اند و فرزندان خانواده های فقیرتر با احتمال بیشتری در معرض دریافت اطلاعات فناوری های نو از مدارس و دوستان هستند و به نوبه ی خود به والدین شان آموزش می دهند

این فرایند تاثیر فرزندان بر والدین بیش تر در مورد مادران و در خانواده هایی با سطح اجتماعی پایین تر صادق است. شبیه به همین اتفاق در خانواده های مهاجر کم درآمد نیز رخ می دهد و فرزندان به منزله ی پیوند زبانی و فرهنگی میان خانواده و محیط جدید عمل می کنند.

رسانه های دیجیتالی برای خانواده هایی با سطح اقتصادی و اجتماعی پایین تر در حکم محیطی تازه اند و فرزندان خانواده های فقیرتر با احتمال بیشتری در معرض دریافت اطلاعات فناوری های نو از مدارس و دوستان هستند و به نوبه ی خود به والدین شان آموزش می دهند. طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، مطالعات گذشته به بررسی ارتباط تاثیر اعضای جوان تر خانواده ها بر اعضای مسن تر در زمینه ی علوم کامپیوتر و اینترنت پرداخته اند که در این تحقیقات، برخلاف تحقیق اخیر، از روش های کیفی استفاده شده و میزان رخداد این فرایند و عوامل دخیل در آن مورد بررسی قرار نگرفته است.

,ارتباطات و رسانه ها

به گفته ی کورئا، این واقعیت که انتقال فناوری از سطوح پایین خانواده به سطوح بالاتر بیشتر در مورد مادران و در خانواده های به لحاظ اجتماعی و اقتصادی پایین تر رخ می دهد دلالت های ضمنی مهمی دارد. زنان و فقرا معمولا در گزینش و کاربرد فناوری ها عقب تر از سایرین هستند. در بسیاری از موارد این افراد راهی برای آشنایی و استفاده از فناوری های جدید ندارند، و از آن مهم تر، احتمال وجود دانش، مهارت، توانایی درک و برخورد مثبت با رسانه دیجیتالی در آنان کم تر است. این نتایج حاکی است که مدارس مناطق کم درآمد باید به طور ویژه مورد توجه دولت ها و برنامه های زیربنایی برای ترویج رسانه های دیجیتالی قرار گیرند. در آخر باید متذکرر شد که هم اکنون نگرانی عمومی در مورد مطالب موجود در اینترنت وجود دارد. بعضی از جدال آمیزترین آنها تخلف در حق نشر، جعل هویت و مکالمه تنفر آمیز هستند که وجود دارند و قانونی کردن آنها مشکل است  که با نظارت والدین بر کاربرد اینترنت توسط فرزندانشان قابل کنترل و پیشگیری می باشد.

البته باید توجه داشت که فناوری ‌های ارتباطی، فراگیر و جهان شمول هستند. به این معنا که تمام کره ی زمین را در بر گرفته ‌اند. فناوری‌ های نوین با وجود قابلیت ‌ها و مزایا می توانند آسیب ‌هایی را نیز به همراه داشته باشند که آشنایی با این آسیب ‌ها می ‌تواند نقش موثری در محافظت جامعه در برابر تهدیدها ایفا کند. به طوری که امروزه اعتیاد رسانه ‌ای را می توان یکی از آسیب‌ های فناوری های نوین دانست و استفاده مکرر و بیش از حد از رسانه‌ های نوین مثل تلویزیون، رایانه، اینترنت و تلفن همراه می ‌تواند زمینه‌ های ایجاد اعتیاد رسانه ‌ای را فراهم کند. استفاده بیش از حد از این رسانه ‌ها سبب می شود فرد وقت زیادی را صرف استفاده از این رسانه ‌ها کند که این مسئله می‌ تواند فرد را از انجام فعالیت ‌های عادی زندگی باز دارد.

فراوری: ازاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان

منابع: مدیانیوز / ویکیپدیا          

 

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات