ولادیمیر پوتین چه سایتی را معرفی کرد؟+تصاویر

یاندکس یک شرکت خدمات اینترنتی روسی است که با ارائه موتور جستجوی Yandex (به روسی: ذ¯ذ½ذ´ذµذ؛رپ) هم اینک سهمی 60 درصدی در موتورهای جستجو در روسیه دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اخیرا در اظهاراتی در جمع روزنامه‌نگاران روسی، با انتقاد از از جاسوسی گسترده آمریکا از اینترنت خصوصا موتور جستجوی گوگل، بر لزوم راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت در این کشور تاکید کرد.

یاندکس

وی در سخنرانی خود هشدار داد که اطلاعاتی که وارد گوگل می‌شود به تمامی سرورهایی که در آمریکا هستند نفوذ می‌کند و همه چیز در آنجا کنترل می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به یک موتور جستجوی روسی که به عنوان جایگزین گوگل مطرح شده، افزود: موتور جستجوگر یاندکس که به شدت در روسیه از آن استفاده می‌شود نیز شدیدا کنترل می‌شود.

وی افزود: بخشی از یاندکس خارج از کشور ثبت شده و فقط برای مالیات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه برای سایر امور نیز از آن استفاده می‌شود.

وی افزود: این موتور جستجو متعلق به سرمایه‌گذاران بین‌المللی است و من نسبت به کنترل کشورهای خارجی در اینترنت نگرانم. ما باید برای منافع خود بجنگیم. این روند در حال وقوع است و ما آن را از جانب دولت حمایت می‌کنیم.

 

 یاندکس چیست؟

یاندکس یک شرکت خدمات اینترنتی روسی است که با ارائه موتور جستجوی Yandex (به روسی: ذ¯ذ½ذ´ذµذ؛رپ ) هم اینک سهمی 60 درصدی در موتورهای جستجو در روسیه دارد.

یاندکس هم‌اینک چهارمین موتور جستجوی پرطرفدار در سطح جهان است و روزانه به طور میانگین 50 میلیون بازدیدکننده دارد. علاوه بر روسیه، یاندکس در اوکراین، بلاروس و قزاقستان هم طرفداران زیادی در میان کاربران اینترنت دارد به طوری که یک سوم مردم این کشورها از این موتور جستجو استفاده می‌کنند.

صفحه خانگی یاندکس Yandex.ru پربازدیدترین سایت اینترنتی در کشور روسیه است.

,ارتباطات و رسانه ها

آرکادی ولوژ، بنیانگذار و مدیرعامل یاندکس

 

البته همانطور که پوتین گفته است بخشی از خدمات و ابزارهای یاندکس، از خارج روسیه ارائه می‌شود. به عنوان مثال، بخش تحقیقاتی یاندکس در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد.

مهمترین رقبای این موتور جستجو در روسیه، گوگل است. بدون تردید، علت پیشگامی یاندکس در روسیه،‌ ارائه سرویس‌هایش به زبان بومی (روسی) است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اخیرا در اظهاراتی در جمع روزنامه‌نگاران روسی، با انتقاد از از جاسوسی گسترده آمریکا از اینترنت خصوصا موتور جستجوی گوگل، بر لزوم راه‌اندازی شبکه ملی اینترنت در این کشور تاکید کرد

شرکت یاندکس در سال 1997 از ادغام دو شرکت نرم‌افزاری روسی تشکیل شد. درآمد این شرکت عمدتا از جذب آگهی‌های آنلاین به دست می‌آید؛ اما تا سال 2002 به سوددهی نرسید. از آن پس روند درآمدزایی شرکت با افزایش استقبال کاربران اینترنت و رشد جذب آگهی، صعودی شد.

در سال 2005 یاندکس دفتر نمایندگی خود در اوکراین را افتتاح کرد و بدین ترتیب ورود خود به بازار بین‌المللی موتورهای جستجوی اینترنتی را کلید زد.

,ارتباطات و رسانه ها

ایلیا سگالویچ، مدیر فنی یاندکس
 

طی سال‌های اخیر شرکت یاندکس با عرضه سرویس‌های جدید که اکثرا الگوبرداری از سرویس‌های گوگل می‌باشد، توانست سهم خود در بازار روسیه را افزایش دهد.

گفتنی است نسخه زبان انگلیسی یاندکس در سال 2010 راه‌اندازی شد و تا پیش از آن فقط به زبان روسی بود.

با روند درآمدزایی یاندکس، این شرکت توانست در سال 2011 پذیره‌نویسی سهام خود در بورس نزدک آمریکا را با رقم 3/1 میلیارد دلار انجام دهد که بزرگترین پذیره‌نویسی یک شرکت اینترنتی پس از گوگل محسوب می‌شد.

در همان سال، یاندکس با راه‌اندازی نسخه ترکی خود دفتر نمایندگی‌اش در ترکیه را نیز افتتاح کرد.

* سرویس‌های یاندکس

 

مهمترین سرویس‌های اینترنتی که یاندکس ارائه می‌دهد عبارتند از:

Yandex Search

موتور جستجو

Yandex.Mail -

ایمیل

Yandex.Disk

ذخیره‌سازی مجازی

Yandex.Maps

مکان یابی اینترنتی

Yandex.Panoramas

سرویس تماشای تصاویر عریض از خیابان‌های روسیه،‌اوکراین، بلاروس، قزاقستان و ترکیه.

Yandex.Translate

نرم‌افزار آنلاین

Yandex.Video

جستجو و تماشای فیلم

Yandex.Music

جستجو و گوش دادن به موزیک

Yandex.Slovari

جستجو از دایرة المعارف‌ها و لغتنامه‌ها

Yandex.Catalog

سایت‌های کتاب راهنما

Yandex.Market

مقایسه کیفیت کالاها و خدمات و قیمت آنها

Yandex.Fotki

سرویس عکس

Yandex.Zakladki

اشتراک علاقمندی‌های یک جستجوگر در فضای اینترنت

MoiKrug

شبکه اجتماعی برای تماس‌های تجاری

Ya.ru

وبلاگ

Yandex.Money

سرویس پرداخت الکترونیک

Yandex.Direct

سایت حراج و آگهی

Yandex Metrics

سایت سنجش آمار سایت‌ها

Yandex.News

سایت جستجوی اخبار

تقریبا برای تمامی سرویس‌های اینترنتی فوق،‌ یاندکس ابزارهای مشابه برای موبایل‌های هوشمند نیز ارائه می‌کند.

 
بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات