مخابره خبر در میدان جنگ!

پشتیبانی از رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس، تنها به تامین ادوات و سلاح ها محدود نمی شد؛ بلکه اطلاع رسانی دقیق و به موقع، مقابله با جنگ روانی وسیع دشمن و اقناع افکار عمومی در داخل و خارج، یکی از وظایف مهمی بود که بر دوش رسانه ها قرار داشت.

,ارتباطات و رسانه ها

در آن دوران نقش رسانه ها در پوشش خبری و به تصویر کشیدن فتوحات رزمندگان و انهدام مواضع دشمن، موجب شد که واقعیات جنگ به صورت عینی به درون منازل مردم راه یابد.

در میان رسانه ها، مطبوعات و خبرگزاری ها از اهمیت بالایی برخوردار بودند. چرا که تامین خبرهای رادیو و دیگر رسانه ها نیز بر عهده خبرنگاران و روزنامه نگارانی بود که داوطلبانه به میدان جنگ رفته و علیرغم خطرات فراوان، دوشادوش رزمندگان در میدان های نبرد حضور داشتند. مطبوعات در این دوران از سویی با دیده بانی و رصد کردن اظهارات و مواضع حامیان رژیم بعثی عراق، از طریق واکنش های به موقع، به هوشیار ساختن مردم و خنثی سازی فعالیت های رسانه ای دشمن پرداخته و از سوی دیگر،‌ با انتشار خبر موفقیت ها و فتوحات، به ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خودباوری در میان مردم ایران می پرداختند.

درست نوشتن بهتر از درشت نوشتن!

یکی از مشکلات سال های آغازین جنگ، علاوه بر ضعف های نظامی، به ضعف های رسانه ای و تبلیغاتی مربوط می شد. این در حالی بود که عراقی ها از 4 ماه پیش از آغاز جنگ، اتاق فکری را متشکل از 50 متخصص جنگ روانی که عمدتا مصری بودند، در وزارت دفاع تشکیل داده بودند! بعد از جنگ هم اسنادی به دست آمد که مشخص می کرد عراق بالغ  بر 5 میلیارد دلار را سالانه صرف تبلیغات جنگ می کرد! در حالی که تمامی هزینه های ما در جنگ، به این رقم نمی رسید! از سوی دیگر خبرنگاران و نیروهای مطبوعات ما در آن دوران، از لحاظ کسب آموزش های تخصصی چندان حرفه ای نبودند و اصول حرفه ای خبری گاهی در روزهای آغازین جنگ در میان خبرنگاران رعایت نمی شد.

تا جایی که شهید خرازی، در ملاقاتی با اصحاب رسانه، به این موضوع انتقاد کرد و از آن ها خواست خبر هایشان را به جای آن که درشت بنویسند، درست بنویسند! پس از آن صحت خبری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و به گفته کمال خرازی که در آن زمان مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی بوده است، همین موضوع باعث افزایش اعتماد مردم به اخبار ارسالی از جبهه های جنگ شد و این دوران یکی از دوران طلایی تاریخ پس از انقلاب به شمار می رود.

محدود، اما موثر!

در دوران دفاع مقدس، عمده فعالیت های خبری در مطبوعات، بر عهده چند خبرگزاری و روزنامه محدود، قرار داشت. در این میان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و روزنامه های اطلاعات و کیهان نقش پررنگ تری داشتند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی تنها نهاد اطلاع رسانی روزانه بود که اخبار جنگ را از خط مقدم مخابره می کرد و دو روزنامه آن دوران از این

منبع : tebyan.net

گردآوری توسط بخش ارتباطات و رسانه ها سایت آکاایران
تبلیغات