پنج توصیه برای آموزش مدیریت پول به کودکان
والدین می توانند در تشخیص و درک پیامهایی که از طریق دستگاههای ارتباط جمعی کودکان را احاطه کرده است، به آنها کمک کنند. یک کودک ۲ ساله پیامهای بازرگانی تلویزیون را تشخیص می دهد و اسباب بازیها و خوراکیهایی را از والدین خود می خواهد که در تلویزیون تبلیغ می شود.

کودکان بسیار خردسال هنگامی که مادرشان در سوپر مارکت در حال خرید است، نظاره گر خرید مادر و دادن پول هستند. بحث های دیر وقت شبانه بین والدین در مورد صورتحساب های پرداخت نشده، علائم عجیبی برای کودک ارسال می کند.
شما به عنوان پدر و مادر باید راههای جدیدی بیابید تا ارزش پول را به کودکان خود آموزش دهید. اگر والدین برای پول خرج کردن، ارزش قائل شوند، چشمان کنجکاو کودک نظاره گر خواهد بود و آن را فرا می گیرد.
شما ارزش پول را از طریق دادن پول تو جیبی و پس انداز کردن پول به کودکان خود آموزش می دهید.
اما هنوز اولین قدم در پرورش کودکان مقتصد که بدانند چگونه پول خود را خرج کنند و در این امر تیزهوش باشند، به تصمیم شما بستگی دارد.
اینکه این مطلب را تا چه حد مهم تلقی می کنید. راجع به پول و مسائل اقتصادی و تجربیات واقعی خود در زندگی با فرزندتان صحبت کنید.
در اینجا ۵ نکته مهم برای پرورش کودکانی که ارزش پول را درک کنند و بدانند که چگونه آن را خرج کنند، ذکر می شود:
۱) تفاوت بین نیازها و خواسته ها را حتی به خردسال ترین کودکان آموزش دهید.
توضیح دهید برخی از چیزهایی که کودک می خواهد، خیلی گران است، یا برای خرید بعضی از چیزها باید منتظر باشد.
این کار به کودک کمک می کند که در آینده استقلال و اعتماد به نفس لازم را برای گفتن ” نه ” و انجام ندادن برخی از کارها داشته باشد: از سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر تا خرید لباسهای مُد روز.
۲) به کودکان خود اجازه دهید که از اوان کودکی تصمیمات مالی بگیرند.
در بسیاری از خانواده ها، پول تو جیبی فقط برای این است که از دادن هر روز پول به کودک خودداری شود. اما شما باید در مورد چگونگی خرج این پول با کودک خود صحبت کنید.
چگونگی خرج این پول تو جیبی درس مهمی است که کودک فرا می گیرد. هر کودک باید پول تو جیبی خود را به سه قسمت تقسیم کند: یک قسمت برای پس انداز، یک قسمت برای خرج کردن و یک قسمت برای صرف امور خیریه.
توصیه می شود که کودک هر ماه یکبار به همراه خانواده اش برای پس انداز آن بخش از پول تو جیبی خود که پس انداز کرده است، به بانک برود.
۳) یک انتخاب جذاب برای خرج پول و انگیزه لازم برای پس انداز کردن در اختیار کودک بگذارید.
۴) مطمئن شوید که فرزندتان ارتباط بین کار کردن و در پی آن پرداخت چک ها و مالیات را می فهمد.
بگذارید کودکان شما بدانند پولی که خرج می کنید، حاصل ساعاتی است که کار کرده اید. به آنها بگویید که دولت بخشی از درآمد شما را به عنوان مالیات کسر می کند.
۵) سرمایه گذاری را به کودک خود آموزش دهید.
هیچ آموزگاری بهتر از تجربه نیست. از این رو اگر سهامی می خرید، با کودک خود در مورد ارتباط بین مشتری بودن و سهام دار بودن یا شریک بودن در یک شرکت صحبت کنید.
یاد دادن جنبه های علمی و کاربردی مدیریت اقتصادی کودک ( از قبیل پس انداز در برابر خرج کردن پول و خرید مطلوب )، بسیار مهم است. مدیریت پولی صحیح به کودک شما کمک خواهد کرد که به اهداف زندگی خود برسد و آنها را به طور مناسب تنظیم کند.
این قدرت پول نیست که انسان را ثروتمند می کند بلکه تسلط داشتن بر آن و قدرت انسان در مدیریت پول و اقتصاد است که از او یک ثروتمند می سازد.

تبلیغات