loading...
آکاایران: دریایی از نقاشی آبرنگ

8 ماه پیش
نظر بدهید
توسط عرفان کسرایی
دریایی از نقاشی آبرنگ - آکا

آکاایران: دریایی از نقاشی آبرنگ

دریایی از نقاشی آبرنگ - آکا
نوشته شده توسط عرفان کسرایی

تصاویر ماهواره ای از جنگ ها؛ ویرانی ها و نابودی شهرها کم نیستند. تصاویری که با مقایسه زندگی شهرها و روستاها قبل و بعد از جنگ؛ حس مرگ؛ تباهی  و خوی ویرانگر ساکنان زمین را به ذهن متبادر می کند. تصاویری ماهواره ای از شب شهرهایی که دیگر روشنایی ندارند و نیست و نابود شده اند. خانه هایی که سوخته اند و زمین های حاصلخیزی که به گورستان های بزرگ تبدیل شده اند. از دنیای انسان ها که فاصله بگیریم؛ موجودات دیگر گویا با زمین؛ این تنها منزل قابل سکونت ما در پهنهء بی کران کیهان؛ سازگارترند و مهربان تر.
تصویر ماهواره ای منتخب این هفته نشریه اشپیگل؛ در نگاه اول شبیه به یک نقاشی آبرنگ با ترکیب رنگ های چشم نواز به نظر می رسد. اما این تصویر باشکوه چیزی نیست جز یک تصویر ماهواره ای کاملا واقعی از دریا و اثری است هنری از جلبک های دریایی! اغلب این جلبکها در حد میکروسکوپی کوچک هستند و با چشم هم دیده نمی شوند. اما گروهی از میلیاردها جلبک آنگونه که در تصویر پیداست؛ آب را به رنگ سبز در آورده اند و گویی که قلم موی نقاشی زبردست روی بوم آبرنگ طرح هنری این هفته عکس ماهواره ای ما را جور کرده است.
این بار در تصویر ماهواره ای این هفته؛ سواحل اقیانوس منجمد شمالی در شمال نروژ و بخش اروپایی روسیه ؛ بوم نقاشی این پدیدهء طبیعی باشکوه بوده است. به سختی بتوان باور کرد که این تصویر که در تابستان سال جاری توسط ماهواره اروپایی Sentinel-2A گرفته شده گرفته شده ؛ نقاشی نیست. همه چیز زیر سر تاثیر جلبک هاست و فتوسنتز و کلروفیل  . زیست شناسان این اتفاق را به شکل زیر صورتبندی می کنند و طبق گفتهء آنها هرچه میزان کربن دی اکسید هوا افزایش یابد، شدت فتوسنتز نیز افزایش می یابد.

به گزارش آکاایران: ۶CO۲ + ۶H۲O + Light → C۶H۱۲O۶ + ۶O۲

اکسیژن + گلوکز → نور + آب + کربن دی اکسید

به گفته پژوهشگران این جلبک ها نقشی بیش از جنگل های استوایی در فیلتر کردن کربن دی اکسید و به تبع آن کاهش روند گرمایش زمین ایفا  می کنند. بدون وجود این جلبک ها میزان CO2 در هوا بیش از ۵۰ درصد بیشتر از آن می شد که در حال حاضر هست. این جلبک ها نسبت به ما ؛ حق آب و گل بیشتری بر روی زمین دارند. به گفته  زیست شناسان قدمت نخستین فتوسنتز به حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش باز می گردد و در حدود یک میلیارد سال پیش، آغازیان با سیانوباکتری ها هم زیستی داشتند و حاصل آن هم کلروپلاست گیاهان امروزی است. برخی زیست شناسان می گویند که در حدود ۲٫۵ میلیارد سال پیش، موجودات زنده ای که قادر به انجام عمل فتوسنتز بودند، روی زمین پدیدار شدند و شروع به آزادسازی اکسیژن از آب کردند و تقریباً همهٔ اکسیژن موجود در جو زمین محصول فتوسنتز است. این موجودات میکروسکوپی چندین میلیارد سال است که خود را با شرایط زمین سازگار کرده اند و هرگز هم مانند انسان؛ طبیعت را به ورطه نابودی نکشانده اند.

اشپیگل تصویر ماهواره ای جلبک فتوسنتز
.

منبع :

گردآوری توسط بخش مقالات تاریخی سایت آکاایران


تبلیغات