loading...
در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد آبراهام لینکلن" href="http://daneshha.akairan.com/maghalat-persia/maghalate-tarikhi/201541683130.html" style="text-decoration:none;color:inherit">ترور آبراهام لینکلن" href="http://daneshha.akairan.com/maghalat-persia/maghalate-tarikhi/201541683130.html" style="text-decoration:none;color:inherit">آبراهام لینکلن را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

در 14 آوریل 1868 آبراهام لینکلن رئیس جمهور امریکا هدف سوء قصد قرار گرفت و اولین رئیس جمهور ترور شده این کشور شد.

"جان ویلکز بوت"، هنرپیشه مشهور امریکایی و از مخالفان سرسخت سیاست مبارزه با برده داری و تبعیض نژادی لینکلن که باعث جنگ های موسوم به انفصال در امریکا شده بود، نقشهٔ ترور رئیس جمهور را در یک سالن نمایش تئاتر کشید.

آبراهام لینکلن

ترور آبراهام لینکلن

لینکلن با یکی از فرماندهان نبردهای انفصال در جبهه جنوب

در این روز جان بوت که چندی پیش در اجرای نقشه ربودن لینکلن ناکام مانده بود از حضور رئیس جمهور امریکا در سالن تئاتر فورد با خبر شد و تصمیم به اجرا کردن نقشه خود گرفت.

 در کنار ژنرال تئو والاس از فرماندهان ارشد جنگ

لینکلن بدون محافظ اصلی اش برای تماشای تئاتر" پسر عموی آمریکائیمان" وارد سالن شد و در جای خود در اتاقکی در بالکن نشست.

 پرتره آبراهام لینکلن رئیس جمهور امریکا

بوت در یک لحظه توانست از غفلت تنها محافظ لینکلن در بیرون در استفاده کرده وارد اتاق شود و در پشت اتاقک خود را مخفی کند. او منتظر خنده دارترین صحنه تاتر ماند تا صدای خنده مانع شنیده شدن صدای شلیک گلوله شود.

 تصویرسازی لحظه ترور لینکلن در سالن تئاتر فورد

بالاخره لحظه ای که منتظرش بود فرا رسید و بوت گلوله ای به سمت سر ریس جمهور شلیک کرد این گلوله از کنار گوش چپ لینکلن وارد شد و در پشت کره چشم راستش قرار گرفت؛ او در این لحظه فریاد زد: جنوب انتقامش را گرفت.

 تصویری از محلی که ابراهام لینکلن در آن هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد

بوت به سرعت از مهلکه گریخت و 12 روز متواری بود تا اینکه بالاخره در طویله ای در ویرجینیا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

 تپانچه "جان بوت" که با آن به سوی لینکلن شلیک کرد
 

پس از اصابت گلوله رئیس جمهور را از داخل تئاتر به خیابان آوردند؛ او به مدت ۹ ساعت در خیابان در حالت کما بود. متخصصان بسیاری بر بالین او آمدند و تشخیص دادند گلوله در ۶ اینچی داخل مغز جای گرفته است و امیدی به زنده ماندن او نیست. عاقبت در ساعت ۷:۲۲ بعد از ظهر رسماً مرگ رئیس جمهور اعلام شد.

 "لوئیز پین" یکی از همدستان بوت در ترور رئیس جمهور امریکا

فردای آن روز طی مراسمی جنازه آبراهام لینکلن با قطار به ایالت ایلینویز برده شد و در قبرستان "اوک ریج" دفن شد.

 
عکسی از "جان ویلکز بوت" عامل ترور رئیس جمهور امریکا

هشت تن از همدستان او در ماجرای ترور لینکلن محاکمه و مجرم شناخته شدند و اندکی بعد چهار تن از آنان به دار آویخته شدند.

 
تابوت ابراهام لینکلن در مراسم تشییع وی

گرچه بعدها لحظه ترور لینکلن بارها نقاشی و تصویر سازی شد در آن زمان هیچ عکاسی در محل حضور نداشت و لحظه ترور و پس از آن  ثبت نشد. اما از عاملان این سوء قصد و اعدام 4تن از آنان و نیز مراسم تشییع جنازه لینکلن چند عکس وجود دارد که که از اسناد مصور تاریخ سیاسی امریکا به شمار می آید.

 گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نامه ی آبراهام لینکن به معلم پسرش , اسم واقعی ژنرال در فرار از زندان , رئیس جمهور ترور شده در ایران , زندگی نامه آبراهام لینکلن , نشکست های ابراهام لینکل , آبراهام لینکولن , ابراهام لينكولن , آبراهان لینکلن , ابراهم لینکولن , آبراهام لینکون , آبراهام لينكلن , ابراهام لنكولن , ابراهام لینکن , لینکلن کی بود , آبراهام لینلن , براهام لینکن

گردآوری توسط بخش مقالات تاریخی سایت آکاایران

آکا

روزی که آبراهام لینکلن ترور شد - آکا

جام جم آنلاین: 149 سال پیش در شب 14 آوریل سال 1865 میلادی و درست پنج روز پس از پایان جنگهای انفصال آمریکا، آبراهام لینکلن رئیس جمهوری ایالات متحده در لژ تئاتر فورد در شهر واشنگتن

تبلیغات